O knjizi su, pored vladike Grigorija, govorili Živojin Rakočević, književnik i novinar, i mr Danijela Jelić, profesor književnosti. Voditelj promocije bio je Aleksandar Debeljak, teolog i sveštenik.
Govoreći o svojoj novoj knjizi, vladika Grigorije je naglasio: „’Stranac u šumi’ je plod mog sedmogodišnjeg monaškog iskustva stečenog prije nego što sam izabran za episkopa. Ovom knjigom pokušao sam da ispričam svoju priču o monaštvu na jedan drugačiji, možda neočekivan način, s pogledom iznutra i jezikom 21. vijeka. Ona je ujedno i svojevrsni omaž onima koji su trajno oblikovali moju ličnost i bez kojih bi moj životni i monaški put bio nezamisliv“.
„Inače“, dodao je vladika Grigorije, „kad god sam u Krajini, ne mogu da ne mislim na Kočića,
Ćopića, Kulenovića. Kad god sam u BiH, ne mogu da ne mislim na
Andrića i Selimovića. Pokušavam da budem pisac, ugledajući se na njih“.
Danijela Jelić je istakla da knjiga „Stranac u šumi“ „zaokružuje vladičinu autobiografsku trilogiju, koju – osim pomenute knjige – sačinjavaju i zbirka priča ’Preko praga’ i roman ’Nebeska dvorišta’. ’Stranac u šumi’ predstavlja značajan zaokret u vladičinom stvaralaštvu, budući da je riječ o djelu u kojem je, pored autobiografskih elemenata, zastupljena i fikcija. Knjiga je podijeljena u dvanaest rundi koje su realizovane u formi dijaloga koji nalikuju platonovskom tipu dijaloga. Nesumnjivo je da ’Strancem u šumi’ vladika Grigorije započinje novu etapu u svom stvaralaštvu”.
Živojin Rakočević se u svom obraćanju publici bavio temama i pitanjima koje promišlja vladika Grigorije u svom novom djelu, naglasivši da je ,,za takav izbor tema, kao i za njihovu obradu, potrebna izuzetna hrabrost, pogotovo kada se ima u vidu da sve to dolazi iz pera jednog episkopa. Na mene su poseban utisak ostavile runde u kojima se govori o ljubavi, bolu, smrti, ženi, ratu i moći“.