Lunarna faza mladog meseca koja je juče nastupila, po astrološkim tumačenjima doneće pregršt inspiracije i biće savršena prilika za duhovni rast. Mlad mesec poziva da preispitamo dubine sopstvenih osećanja i prevaziđemo materijalni svet. Zahteva od nas da prigrlimo slobodu i iskoristimo je da privučemo ono za šta smo smatrali da je van našeg domašaja. U nastavku se podsećamo nekih od naših favorita koji nose mesec u naslovu.
Foto: Pixabay
„Žena pod mesečinom“, Patriša Morisrou
U ovoj romantičnoj istorijskoj drami smeštenoj u Beč devetnaestog veka čitaćete o tragičnim događajima koji su inspirisali čuvenu Betovenovu „Mesečevu sonatu”. Osamnaestogodišnja grofica Julija Gvičardi pohađa časove klavira kod virtuoznog pijaniste Ludviga van Betovena. Uprkos razlici u godinama, rodiće se obostrana privlačnost. Međutim, oboje kriju tajne koje bi mogle da unište ovu vezu. Kada Betoven otkrije istinu, pretače svoja osećanja u melodiju koja će kasnije postati „Mesečeva sonata“ i proganjati Juliju do kraja njenog života.
„Mesečina nad Istanbulom“, Sofi Goldberg
Mlada Turkinja Ventura putuje u Meksiko da stupi u brak koji je njena porodica ugovorila. Sa velikim nestrpljenjem i gotovo praznim koferom, Ventura kreće u novi život na drugom kontinentu. Odatle se životni događaji ređaju – prvi brak, drugi brak, deca, udovištvo, unuci, povratak u Tursku. Ventura će sve ovo duboko i intenzivno proživeti a svoje dane začiniće bogatstvom mirisa, ukusa, ritmova i boja koje je donela sa istoka. Čežnju za domom donekle će utažiti kuvanjem po turskim i sefardskim receptima, nalaziće je u vekovnom nasleđu svojih predaka, ali nikada neće uspeti da izbriše sećanje na mesečinu nad Istanbulom.
„Mesec u kavezu“, Soe Valdes
Roman kubanske autorke Soe Valdes prati život Remedios Varo, španske slikarke s početka dvadesetog veka. Varo je uspela da izgradi ime u domenu umetnosti kojom su u to doba suvereno vladali muškarci – nadrealističkom pokretu. Stvarala je u psihoanalitičkom okviru poput brižljivog pejzažnog arhitekte snova, utvrđujući unapred simboliku koja je svojevrstan ključ za njenu autobiografiju. Posle Španskog građanskog rata nije joj bilo dozvoljeno da se iz Pariza vrati u domovinu zbog političkih neslaganja sa vladajućim režimom, pa je nastavila put Meksika.
„Kad je mesec nisko“, Nadija Hašimi
Ferejba, učiteljica iz Kabula, iza sebe ostavlja problematično detinjstvo kada pronađe ljubav u ugovorenom braku sa Mahmudom. Uživaju u stabilnosti i porodici koju su stvorili, ali kada zemlju zahvati rat i vlast preuzmu talibani, Ferejbina porodica je na meti fundamentalističkog režima. Prisiljena da pobegne sa svoje troje dece, Ferejba nalazi utočište kod sestrine porodice u Londonu. Uslediće svakodnevna borba za preživljavanje, a jedino nasumična dobra dela potpunih stranaca ulivaju nadu.
Autor teksta: Ivana Veselinović