Ako niste sigurni kako da pravilno iskombinujete namirnice, možete se poslužiti i ovim menijem:
Predjelo
Kapreze ražnjići
Glavno jelo
Cezar salata
Ćufte
Brusketi
Desert
Tiramisu
Biscotti
Tanjir voća
Salate - Salate su dvadesetih godina bile izuzetno popularne, pa je najbolje sa isprobate neku koja se služila u Getsbijevo vreme, npr. Valdorf salatu ili bilo koju salatu koju možete oblikovati kalupom (npr. sitno seckane namirnice u želatinu različitih ukusa). I naravno, ne zaboravite Cezar salatu!
Mini rol-viršle - Bilo da kupujete gotove ili ih sami pravite, odličan su izbor za svaku zabavu.
Ćuretina - Da, dobro ste pročitali. Trebalo bi da se oprobate u pečenju/pripremanju ćuretine. Isprobajte ovaj nadev od žalfije i crnog luka/sa žalfijom i crnim lukom koji možete naći na stranici vintagerecipes.net.
Svinjske kobasice - „Najveći deo vremena provodio sam u radu. U rana jutra sunce je bacalo moju senku prema zapadu, dok sam belim ambisima donjeg Njujorka hitao ka Probiti Trastu. Svoje kolege, činovnike, i mlade berzanske agente već sam zvao po imenu i sa njima jeo svinjske kobasice sa krompir-pireom i pio kafu po mračnim i zakrčenim restoranima grada.“
Svinjske kobasice možete pronaći u hipermarketu ili mesnici. Odlične su kao predjelo, a finije će izgledati i lakše će se jesti ako ih iseckate na kolutiće i nabodete na čačkalice.
Pire krompir – neizbežan prilog uz svinjske kobasice.
Kolači sa limunom – u romanu ih služe uz čaj kod Nika, a recept možete pogledati na gutenberg.com. Slobodno koristite belo vino umesto brendija i dodajte narendanu koru limuna i limunov sok, biće ukusnije!
Pečena piletina - U romanu, Tom i Dejzi ručaju hladnu pečenu piletinu i uz nju piju rashlađeno pivo. Ako želite da poslužite piletinu na svojoj zabavi, isecite je na manje komade veličine jednog zalogaja da bi se gosti lakše služili.
Ako želite da upotpunite svoju zabavu autentičnim pozivnicama ili jelovnikom ispisanim u stilu
Velikog Getsbija, originalni fontovi korišćeni na plakatima za film iz 2013. godine sa Leonardom Di Kaprijem u glavnoj ulozi su
Atlas Regular i
Atlas Solid. Dodatnu inspiraciju možete naći i na fontspace.com.
Ako se odlučite da napravite zabavu ovog leta, najbolje bi bilo da imate na raspolaganju veliko dvorište. Ukoliko to nije moguće, iskoristite svoju terasu/balkon, letnju kuhinju ili krov zgrade u kojoj stanujete. Improvizujte i uživajte!
I za kraj, ne zaboravite – u romanu
Veliki Getsbi pića ima u izobilju, tako da obavezno obezbedite dovoljne zalihe da okrepite svoje goste.
I za kraj, evo direktne inspiracije:
„Tih letnjih večeri čula se muzika iz kuće moga suseda. Kroz njegove vrtove kretali su se kao leptiri ljudi i žene, dolazili, odlazili, sred žagora, šampanjca i zvezda. Za vreme popodnevne plime posmatrao sam njegove goste kako skaču u vodu sa tornja njegovog splava ili se sunčaju na vrelom pesku plaže, dok dva motorna čamca seku vodu zaliva i vuku sa sobom akvaplane preko slapova pene. Svake subote uveče njegov rols-rojs se pretvarao u omnibus, koji je od devet ujutro pa sve do kasno posle ponoći dovozio zvanice u njegov dvorac i razvozio ih po kućama u gradu, dok je njegov veliki karavan neprestano zujao kao neki žuti tvrdokrilac, jureći na stanicu pred svaki voz. A svakog ponedeljka osam slugu, uključujući i jednog posebnog baštovana, radilo je ceo dan grabuljama, metlama, čekićima i bašteniskim makazama da dovede u red pustoš napravljenu prethodne noći.
Svakog petka stizalo je od jednog trgovca voćem iz Njujorka pet sanduka pomorandži i limunova – a svakog ponedeljka te iste pomorandže i limunovi izlazili su u obliku piramide isceđenih polutki na zadnja vrata. U kuhinji se nalazila neka mašina koja je za pola časa mogla da iscedi sok iz dve stotine pomorandži, kad bi sluga dve stotine puta pritisnuo placem jedno dugmence.
Bar jednom u dve nedelje dolazio je čitav korpus snabdevača sa nekoliko stotina metara debelog platna i mnoštvom raznobojnih sijalica i lampiona, da ogromni Getsbijev vrt pretvori u božićnu jelku. Na bife-stolovima ukrašenim sjajnim predjelom, začinjeni odresci pržene šunke tiskali su se sa salatama harlekinskih šara, svinjskim i ćurećim paštetama, mađijom kulinarske veštine, pretvorenom u staro zlato. U glavnoj dvorani stajao je bar sa ogradom od pravog mesinga, krcat džinom, viskijem, likerima i pićima tako davno već zaboravljenim da je većina njegovih gošća bila isuviše mlada da bi mogla razlikovati jedne od drugih.“
-Veliki Getsbi, F. Skot Ficdžerald
Izvor: inliterature.net