Kako da uvučete muškarca u ozbiljnu vezu, a da ispadne da je on to želeo? Na koji način da ga navedete da vas zaprosi, a da ne kažete ni reč? Kako je Keri Bredšo izgledala pre nego što je stigla u Njujork? To su samo neka od pitanja na koja ćete dobiti odgovor ako u torbu za plažu ubacite neku od hit knjiga ovog leta.
Živelo leto i dani odmora u debeloj hladovini uz dobar ledeni čaj sa listićima mente i knjigu koja se ne ispušta iz ruku! Bilo na ligeštulu pod suncobranom i uz šum mora, u ljuljašci zavezanoj između dva drveta na nekoj planini ili Adi Ciganliji, daleko od gradske vreve... U svakoj od ovih situacija knjiga će vam biti najbolji prijatelj. Jedni vole trilere, drugi klasične ljubavne romane, neko knjige samopomoći, kuvare, bedekere za putovanja, priručnike o muško ženskim odnosima ili uputstva na temu kako uloviti muža.
Bilo kako bilo, tek knjiga u letnjem periodu ima svoje mesto u koferu svake žene, baš kao i dobar bikini. Znači, na plaži je obavezna! Knjiga, pa peškir, zatim bikini, potom losion... Dobro, može u ovaj niz da se ugura i po koji sladoled, ali i luda letnja avantura.
„Jedno je sigurno: na odmoru se malo kad čitaju klasici, ali se zato masovno kupuju knjige koje su namenjene ženama. Po ovdašnjim statistikama, čak 75 odsto čitalačke publike čini lepši pol.“ tvrdi PR „Lagune“ Vanja Gavrovski (na slici). Na jednoj od tih bestseler lista našli su se naslovi: „Zašto se muškarci žene kučkama“, „50 načina da nađeš onog pravog“, a tu su i neizostavni „Kerini dnevnici“ zbog kojih su žene stajale u redovima kao za vruće krofne, zatim triler „Koliba“, pa najnoviji hit „Letnjikovac“... Prema nekim istraživanjima, žene obožavaju „laku“ literaturu, naročito na odmoru. To psiholozi objašnjavaju željom da se pobegne u lepšu stvarnost i mašta, da se sanja, „viri kroz ključaonicu“ i proživi neka divlja seksualna strast uz junake romana, da se nauči kako se to „lovi“ pravi muškarac ili otkriju tajne muškog mozga. U rutini svakodnevnog života za to se nema mnogo vremena.
„Zašto se muškarci žene kučkama“ je nastavak svetskog bestselera „Zašto muškarci vole kučke“ Šeri Argov, koji su pripadnice lepšeg pola željno iščekivale.
Večita dilema – kako osvojiti njegovo srce – naročito „proradi“ leti. Pa tako... nije zgoreg podsetiti se nekih ljubavnih pravila koje možda i znamo, ali ih zbog hiljadu obaveza i dinamike života naprosto potiskujemo iz svesti. Evo šta piše u bestseleru „Zašto se muškarci žene kučkama“:
„Zamislite svet u kome bi uloge bile izmenjene i gde bi muškarci kuvali ženama ručak, sakupljali njihove prljave čarape i jedva čekali da se ožene. Na primer, vaš dečko ima ormarić s momačkom spremom i svaki put kad prošetate pored izloga s opremom za bebe, guši se od ushićenja. Kada se vraćate iz grada, on vas dočekuje na vratima u svilenim boksericama i kaubojskim čizmama u kojima će za vas izvesti ples oko šipke. Zatim dodajte i po koji ultimatum: „Kad ćeš mi kupiti prsten? Zašto nećeš da se venčamo?“ Verovatno biste pomislili da tom tipu fali poneka daska u glavi i odmah biste počeli da planirate bekstvo“...
E, od ovakvih žena beže muškarci, što nije ni čudno. Žene su naučene da tako love muževe pa nije zgoreg da znate... Ljubavno pravilo broj 1 u ovoj knjizi upravo kaže da: „U ljubavi muškarce najviše privlače dostojanstvene žene, one koje se ponose sobom.“ Pravilo broj 2 glasi: ,,On će se oženiti sa ženom koja se ne prostire kao otirač“ ili broj 3: ,,On se neće oženiti sa ženom koja je savršena, već s onom koja je zanimljiva“.
U moru tih pravila, Vanji Gavrovskoj, PR menadžerki izdavačke kuće „Laguna“, koja je objavila gore pomenute naslove, najviše se dopada pravilo broj 4: „Kad se žena previše trudi, muškarac će je obično iskušati da vidi da li je spremna da ide do kraja. Počeće da joj baca emotivne ’frizbije’, samo da vidi koliko će brzo trčati i visoko skakati“. Jer, šta će muškarac pomisliti nego: „Dobro, ovu držim u šaci... pa daj da pogledam rezervni spisak.“
Pa, drage žene, izuzetno je važno da zapamtite i to da nikada ne postavljate nekome koga volite ona glupa pitanja tipa: „Kuda ide naša veza“, „Kako vidiš našu budućnost“, „Na čemu smo?“ i one gluposti kako vi samo gubite vreme s njim i da je kucnuo poslednji čas da se zakunete na večnu ljubav. Ako vam je stalo do tog muškarca, budite zanimljive, samostalne i volite ga.
Vanja Gavrovski već tri godine radi na poslovima PR menadžera „Lagune“ i iz iskustva kaže kako je pravilo da se leti mnogo više čita. I sama je u „istoj koži“. U svoj kofer je prvo spakovala knjigu, ovoga puta „Letnjikovac“ Džejn Grin, mada priznaje i to da joj je knjiga lakšeg sadržaja od iste spisateljice, „Menjam život“, koju je prošle godine čitala na odmoru, zaista promenila život.
„Recimo, ovakve knjige od vas ne zahtevaju previše mentalnog napora, ali teraju vas da razmišljate o njima. Sebi sam tako postavljala razna pitanja i tražila odgovore na njih. Odmor je period kada svodimo neke račune. Zato ću se vraćati i knjizi „Lovac na zmajeve“ koja govori o prijateljstvu, zatim romanu „Hiljadu čudesnih sunaca“, a delo „Amor Portenjo“ pročitala sam za tri sata. Mene knjige menjaju i živeti u tom moru ostvarenja je jedan divan osećaj. Ja tako nikada nisam sama i uvek mogu da otputujem negde, da upoznam neke nove ljude, zanimljiva mesta i likove tih romana... Pouzdano znam da veliki broj žena obožava trilere pa će za njih sigurno bestseler „Koliba“ biti dobro štivo za ovo leto. To je roman koji je prodat u više od sedam miliona primeraka i preveden na 35 jezika. Evo ukratko sadržaja: ’šestogodišnja Misi, najmlađa kći Alena Mekenzija, oteta je za vreme porodičnog letovanja, a dokazi da je verovatno svirepo ubijena pronađeni su u napuštenoj kolibi duboko u divljini Oregona. Četiri godine kasnije i dalje ophrvan velikom tugom, Mek dobija neobičnu poruku kojom ga neko, naizgled Bog, poziva da sledećeg vikenda dođe u tu kolibu. Ono što će tamo zateći, zauvek će ga izmeniti’.“
A šta je zauvek izmenilo život kolumnistkinje Keri Bredšo, priču o sazrevanju junakinje koja je postala ikona naše generacije, sve dame mogu pročitati u „Kerinim dnevnicima“ Kendas Bušnel. Nekako uporedo s premijerom filma „Seks i grad 2“ iz štampe je izašla i ova knjiga koja je „pravila redove na kasi“. Pre „Seksa i grada“, Keri Bredšo je bila devojka iz malog mesta koja je želela više. Spremna je za početak pravog života, ali prvo mora da prebrodi četvrtu godinu srednje škole... Čitaoci će saznati njeno porodično poreklo, zašto je počela da piše i kakve su neizbrisive utiske Kerina rana prijateljstva i veze ostavile na nju.
Ako ste privatno duhoviti i volite takvu literaturu, pročitajte priču o Sari Sardžent koja nije imala dečka tri godine i devet meseci. Ona u knjizi „50 načina da nađeš onog pravog“ kaže: „Osećam se kao gubitnica. Ovo je već trista pedeset prvi dan bez seksa. Prava suša. Kad bi Bob Geldof čuo za to, održao bi koncert“. Sara je vremenom potpuno izgubila samopouzdanje, o sebi misli kako ima najveću zadnjicu na svetu i da je ,,nakupila“ mnogo promašaja u životu. Pet meseci je sakupljala hrabrost da priđe ćelavom momku sa stomačićem koji radi u obližnjem pabu. Pomenuti gospodin obavestio ju je da bi radije ostao kod kuće i gledao „Narniju“ na DVD-ju... Iako joj je ponos bio potpuno razoren ovakvim odgovorom, Sara odlazi na sastanke naslepo, pokreće blog i doživljava gomilu duhovitih situacija...
A šta onda čitaju muškarci?„Čitaju trilere, istorijske romane i enciklopedije.“ kaže Vanja Gavrovski. „I često im upravo žene poklanjaju ove knjige za rođendane, godišnjice braka ili neke važne datume. One kupuju i knjige za svoju decu, rođendane njihovih drugara, svoje roditelje.... pa onda nije čudno što većinu kupaca u našim knjižarama čini upravo lepši pol.“
PR - zanimanje budućnosti„Iskreno, mislim da je zanimanje PR-a izuzetno kreativno za žensku populaciju i sve više žena bavi se ovim poslom“ kaže Vanja Gavrovski. „A biti PR u izdavačkoj kući kao što je ’Laguna’ velika je privilegija. Ne mogu da kažem kako čitam jednu knjigu dnevno, ali jednu ili dve nedeljno, to je sigurno. Knjige volim privatno, ali i profesionalno stalno pripremam prezentacije novih naslova pa mi je čitanje posao i uživanje. Na taj način stalno učite nešto novo, a to je i suština novinarskog posla. Veoma mlada sam ušla u svet novinarstva i čitavu deceniju provela na Trećem kanalu RTSa. Jedno vreme bila sam urednik u informativnom programu i uređivala vesti, a onda sam dobila priliku da vodim emisiju ,,Podne popodne“ koja je išla uživo. Bila je kolažnog tipa i dovodila sam puno gostiju iz sveta kulture u ovaj program. Pre devet godina prešla sam na „Ju info“ i tamo radila kao urednica zabavnog programa, ali sam istovremeno imala i autorsku emisiju „U objektivu“. Onda mi se ukazala prilika da konkurišem na mesto PR-a izdavačke kuće „Laguna“ i nikada neću zažaliti što sam se okušala na ovom poslu, gde sam već tri uzbudljive godine.
Autor: Branka Kovačević Izvor: Bazar