Pet puta su izdavači odbili Nabokova, pre nego što je roman „Lolita“ objavljen, dvanaest negativnih odgovora dobila je Dž. K. Rouling za serijal o Hariju Poteru, dvadeset odbijanja za roman „Gospodar muva“ Vilijama Goldinga ili čak trideset osam odbijanja za roman „Prohujalo sa vihorom“ – mnogi poznati i priznati pisci doživeli su najteže trenutke u životu svakog stvaraoca. D. H. Lorens, Herman Melvil, Džordž Orvel, Kurt Vonegat i Marsel Prust su samo neka od imena koja možemo da dodamo na ovaj spisak. Zapravo, neki autori su toliko puta odbijeni da su na kraju odlučili da sami objave svoja dela, što je slučaj, na primer sa Prustom i Beatriks Poter.
A sada, koja je to knjiga koja je najviše puta odbijena? Logično bi bilo da pomislimo da je to neka od knjiga koje nikada nisu ni objavljene, i tom slučaju, bilo bi teško da ih navedemo, a još teže da napravimo nekakvu rang listu. Međutim, sajt
LitHub je sastavio listu knjiga sa najviše odbijanja u istoriji. Na samom vrhu liste nalazi se knjiga „Irish Wine“ autora Dika Vimera. Autor je imao 28 godina kada je napisao ovo delo, i bilo je potrebno da prođe više od 25 godina, i 162 negativna odgovora pre nego što je knjiga konačno objavljena – time je nadmašen rekord Gertrude Stajn od 22 godine koliko je trebalo izdavačima da objave njene pesme. Knjiga „Irish Wine“ konačno je objavljena 1989. godine, kada je autor imao 53 godine. Osim toga, treba reći i da je knjiga „Irish Wine“ deo trilogije, a da je jedan od nastavaka, „Boyne's Lassie” odbijen čak 83 puta.
Knjiga koja zauzima drugo mesto na ovoj listi je „Melem za dušu: priče koje otvaraju srce i krepe dušu“, dvojice autora Džeka Kenfilda i Marka Viktora Hensena. Kenfildov rukopis odbilo je 144 izdavača, ali kada je konačno prihvaćen i objavljen doživeo je neverovatan uspeh i doveo do stvaranja veoma uspešne franšize, a knjiga je prodata u više od 130 miliona primeraka širom sveta. Kao odgovor na veliki broj odbijanja, Kenfild je napisao: „Da sam se predao nakon 100 odbijanja, verovatno ne bih bio tu gde sam sad. Usudite se da ne pristanete na odbijanje. Ako vam neko kaže 'ne', jednostavno odgovorite : 'Idemo dalje'.“
Ukoliko bi mesto na ovoj listi bilo određeno time koliko puta je određena knjiga odbijena, onda bi rekord držao američki pisac jermenskog porekla Vilijam Sarojan. Ako je za verovati Vilijamu F. Morisonu, Sarojan je odbijen ni manje ni više nego 7.000 puta pre nego što je po prvi put objavljena njegova zbirka kratkih priča, kako se navodi u knjizi „The Savvy Negotiator: Building Win-Win Relationships“. Ovo i te kako potvrđuje reči Džeka Kenfilda.
Autor: Alehandro Gamero
Izvor: lapiedradesisifo.com
Prevod: Maja Horvat