Književno veče
Vanje Bulića biće održano u sredu 23. aprila u 18 sati u Ogranku Narodne biblioteke „Ilija M. Petrović“ u Kostolcu, u organizaciji Centra za kulturu „Kostolac“ i Biblioteke u Kostolcu, Ogranka Narodne biblioteke „Ilija M. Petrović“ Požarevac.
Ovom prilikom biće predstavljen roman „
Sinajski testament“, uzbudljiv triler u kome se nastavljaju novinarske i istraživačke avanture Novaka Ivanovića.
U tek probuđenom Beogradu, ispred jevrejske sinagoge, ubijen je pravoslavni monah Arkadije. Na obdukciji lekar konstatuje da je monah imao ugrađen čip ispod kože u pazušnoj jami. Ubistvo je obavijeno velom tajne koju ćutanjem podstiču policija i sudstvo. Novinar Novak Ivanović, i pored zabrane da o tome istražuje i piše, uz pomoć privatnog detektiva Obrada dolazi do saznanja da ubijeni monah ima trostruki identitet i da je u Beograd došao zahvaljujući saradnji tajnih policija Srbije i Izraela...
„Uvek me je zanimala istorija nastanka tri religije na istom prostoru i razvoj događaja, koji su – kada sam završavao knjigu, napadom Izraela na Gazu, prerasli u krvavi rat. U ranom srednjem veku, dok je postojala kakva-takva ravnoteža na Sinajskom poluostrvu, značajnu ulogu su imali monasi sinaiti, a među njima i Srbi, koji su bili i igumani u manastiru Svete Katarine. U tom manastiru je nastao ’Sinajski psaltir’, najznačajniji staroslovenski spis na glagoljici, kome nedostaju završne stranice. Među bedunima, čuvarima manastira, ima dosta potomaka Srba, koji i danas slave Đurđevdan, ali i islamske i hebrejske praznike. Da li se na nestalim stranicama psaltira nalazi dogovor predaka o podeli Sinaja? To je tema mog romana, a sigurno i tema kojom se bave danas zaraćene strane na Bliskom istoku. Odgovor možda mogu naći u našim manastirima Tumane, Gornjak i Blagoveštenje. Zašto? Pa, pročitajte roman pa ćete saznati“, poručio je Vanja Bulić.