Roman „Glad“ Mirjane Bobić Mojsilović promovisan je prepunoj sali u Narodnoj biblioteci „Filip Višnjić“ u Bijeljini, a prema rečima autorke, knjiga šalje poruku da materija ne može da napuni dušu.
Mojsilovićeva je pred početak promocije rekla da je knjiga namenjena svim ljudima ne bi li se spasavali od pošasti zvane civilizacija, posebno muškarcima koji bi trebalo da shvate da ne moraju da svoje zdravlje, lepotu, mladost i, kako kaže, božansko u sebi „protraće“ jurcajući za ogromnim bogatstvom, jer ih to neće učiniti srećnijima.
Roman nosi naziv „Glad“, a reč je, kaže ona, o svim našim gladima.
„Glavni junak je neko koga svi poznajemo, ko liči na svakog od nas pomalo. Ovo je priča o beogradskom Getsbiju koji je živeo u iluziji, ne samo da će osvojiti Dejzi svoje mladosti, već i da veliki novac znači veliku sreću. Imao je zapravo socijalni kompleks“, rekla je Mojsilovićeva.
Prema njenim rečima, najbogatiji je onaj čovek koji se dobro oseća u svojoj koži, onaj ko radi ono što voli, ono što ga zanima i onaj kome je važnije da voli nego da bude voljen.
„Knjige koje pišem i sve što inače pišem i govorim, ja zapravo i živim i pokazujem da tako živim. Svi mi smo pobednici onog trenutka kad odbijemo da nam percepciju sveta uređuje neidentifikovani entitet, nevidljiva ruka, nevladina organizacija, mediji…“, rekla je Mojsilovićeva.
Prema njenim rečima, jedino „mali čovek“ svakodnevno dobija poruke koje glase da je loš, nedovoljan, slab, da ne vredi.
„Ali čovek koji čita knjige uvek dobija suprotnu poruku koja glasi: Vrediš. Čovek neprestano mora raditi na tome da se ne izgubi svetlo u tami, a sve u čemu danas živimo služi upravo tome da nam se što ranije i na što užasniji način to ugasi", rekla je Mojsilovićeva.
Ona je mladima poručila da je veoma važno da shvate da stvranost nije dovoljna, da na životu treba da se radi a u tome im sigurno prvo i pre svega može pomoći čitanje knjiga, pa onda i sve ostalo.