U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti Ljubivoju Ršumoviću i Miodragu Raičeviću 2. juna uručene su nagrade iz fonda Zadužbine Branka Ćopića Odeljenja jezika i književnosti SANU.
Ršumovićeva knjiga „Sunčanje na mesečini“ (Laguna), i Raičevićeva zbirka pesama „Dlan & lopata“ (Kulturni centar Novi Sad) bile su najbolje u prošloj godini po jednoglasnoj odluci Upravnog odbora Zadužbine čiji su članovi akademici Svetozar Koljević (predsednik), Matija Bećković, Milosav Tešić, Dušan Kovačević i dopisni član Nada Milošević-Ðorđević.
Koljević je predočio obrazloženje UO rekavši da su u Ršumovićevom izuzetno maštovitom ostvarenju motivi bajki dalekih zemalja i kultura jezički inventivno oblikovani. Ršumović ovom knjigom, kao i svojim celokupnim delom, nastavlja u savremenom obliku veliku tradiciju negdašnjeg Ćopićevog stvaralaštva za decu i odrasle, ocenio je Upravni odbor.
Koljević je, potom, u klubu SANU, prisutne „vratio“ u Ćopićev svet detinjstva, podsećajući na njegove priče „U svijetu mog djeda“, „Svirale“, „Trešnja“, „Doživljaji mačka Toše“ o ozarenoj dečjoj duši i stalnoj potrebi za ljubavlju.
Govoreći o ovogodišnjem laureatu Koljević je rekao da je Ršumovićev kulturološki značaj neprocenjiv. On svojim celokupnim delom nastavlja tradiciju stvaralaštva za decu i odrasle koje su kod nas plodno negovali Zmaj, Ćopić, Desanka Maksimović i Duško Radović.
„U Ršumovićevom stvaralaštvu tradicija se igra sa savremenošću i nikada se ne umori od te igre“, rekao je Koljević.
Zahvalivši na nagradama Ršumović i Raičević su svoje slovo posvetili Ćopiću, „krivcu“ za to što su danas tu gde jesu.
Parafrazirajući francuskog pisca Alana Boskea koji je rekao da pesma izmišlja svog pesnika, Ršumović je rekao da je njega izmislila pesma Branka Ćopića „Deda, unuk i petogodišnji plan“. Kada je u četvrtom razredu osnovne škole sa ostalim đacima dobio zadatak da pripremi priredbu dramatizujući tu Ćopićevu pesmu, počeo je stidljivo da piše pesmuljke, objasnio je popularni Ršum. Od tada ne prestaje da piše.
Za prvi broj „Poletarca“ koji je pripremao Duško Radović, trebalo je da napiše pesmu o Branku, ali je Duško smatrao da je preozbiljna za najmlađe. Ona je ostala neobjavljena sve dok Branko nije tragično otputovao, a ta pesma se našla u knjižici posvećenoj njemu objavljenoj na godišnjicu smrti. Ršumović ju je tom prilikom pročitao, uz dopev o Branku kome „mirnom u bašti sljezove boje, sveti krojači odelo večnosti kroje...“
Izvor: Blic