U Svečanoj sali Skupštine grada Beograda u četvrtak 6. oktobra dodeljene su nagrade „Neven“ i „Dobra igračka“, koje dodeljuje organizacija Prijatelji dece Srbije.
U kategoriji popularna nauka žiri u sastavu Ljubica Urošević, Milovan Danojlić, Gordana Glavinić i Ivana Mijić Nemet izabrao je kao najbolju za 2015. godinu knjigu izdavačke kuće Laguna „Urnebesna fizika“, autora Svetislava Paunovića, Branka Stevanovića i Igora Kolarova.
U obrazloženju žirija stoji da su autori „obavili ozbiljan posao ’prevođenja’ zakona fizike u interaktivno, zanimljivo i duhovito štivo, odlučni da prognaju dosadu iz školskog predmeta koji je neretko bauk. Knjiga je odličan vodič za samostalno izvođenje zabavnih i bezbednih eksperimenata kroz koje se plasiraju znanja iz nastave. Tu se završava svaka sličnost sa poznatim zbirkama ogleda i počinje njen drugi sloj, pun duhovitih opaski, vrcavih komentara, anegdota o poznatim fizičarima, zanimljivosti iz sveta fizike koji motivišu, zabavljaju i podučavaju.“
Na istoj svečanosti dodeljeno je i priznanje „Dobra igračka“ za 2016, koju je dobila društvena igra „Martina zagonetna kutija“, koju proizvodi kompanija Jamax. U obrazloženju stručnog žirija Prijatelja dece Srbije stoji da je „set igara ’Martina zagonetna kutija’ nešto što nam je odavno trebalo da obnovimo znanje o tome kako da se družimo i budemo zajedno, da jedni drugima pomažemo i uzajamno se podstičemo, da se učimo da postavljamo pitanja, povezujemo pojmove, smišljamo i koristimo simbole, razmišljamo i asociramo“. „Martina zagonetna kutija“ inspirisana je serijalom Laguninih knjiga Uroša Petrovića o devojčici Marti Smart, koja živi u neobičnoj Ginkovoj ulici i voli da otkriva tajne i rešava misterije.
„Urnebesna fizika“ je doživela veliki uspeh kod mladih čitalaca, a u knjižarama se može naći njeno peto izdanje.
„Urnebesna fizika“ je obrazac savremenog pristupa popularnom objašnjenju nauke, koji koristi lako prohodne puteve do znanja, a najsigurniji je – doživljaj nauke kao igre. Knjiga s lakoćom komunicira sa čitaocem jer mu dodeljuje glavnu ulogu i šansu da oživi pojave iz sveta fizike sopstvenim rukama. Bez nje bi znanja iz nastave ostala u magli teorije.
Osnova knjige je zbirka eksperimenata iz fizike koje je, želeći da pomogne osnovcima da lakše shvate gradivo, zapisao naučnik i dugogodišnji profesor Svetislav Paunović. Dva vešta pisca za decu, već ovenčana ovom nagradom, Branko Stevanović i Igor Kolarov, rukopisu su zatim dodala sopstvenu formulu, začinili ga dragocenim zrncima duha i pretvorili u neodoljivo zabavnu knjigu. Odlučni da prognaju dosadu iz školskog predmeta koji je neretko bauk, obavili su ozbiljan posao „prevođenja“ zakona fizike u interaktivno, zanimljivo i duhovito štivo. Knjiga je odličan vodič za samostalno izvođenje zabavnih i bezbednih eksperimenata, kroz koje se plasiraju znanja iz nastave.
Tu se završava svaka sličnost sa poznatim zbirkama ogleda i počinje njen drugi sloj, pun duhovitosti, zanimljivosti iz sveta fizike, vrcavih komentara, koji motivišu, zabavljaju i podučavaju. Nizom anegdota o poznatim fizičarima razbija se fama o naučnicima kao nestvarnim knjiškim bićima, a čitaocima svih uzrasta pokazuje koliko je put do naučnog otkrića pun izazova i zaokreta, ali vredan napora.
Ilustracije Ane Petrović su dodatni sloj humora koji opravdava atribut urnebesna iz naslova ove maštovito osmišljene knjige, namenjene „i onima koji su ludi za fizikom i onima koji bi radije povukli krokodila za rep nego izučavali fiziku“. I jednima i drugima može da posluži da bolje shvate pojave u prirodi, a nastavnicima kao izvor dobrih ideja za kreativniju nastavu.
„Sve pohvale izdavaču koji je prepoznao potrebu čitalaca svih uzrasta za knjigom koja otkriva istinitost i lepotu nauke i radost istraživanja. Dokaz za to je visoko mesto na listi Laguninih bestselera, koje je ’Urnebesna fizika’ neočekivano izborila i dugo zadržala. Knjiga je položila veliki ispit kod malih čitalaca – doživela je (bar do sada) pet izdanja!“, istakla je Ljubica Urošević, predsednik žirija za nagradu „Neven“ za popularnu nauku.