Simbolika noći je veoma rasprostranjena u književnosti. Često se koristi da prikaže smrt i užas, dok u Bibliji noć predstavlja nedostatak vere u Boga. Tokom noći kada je mračno, atmosfera često može biti zastrašujuća i tada se osećamo najugroženije. Uobičajeno je upoređivati noćnu simboliku sa dnevnom, jer imaju suprotna značenja. One se međusobno dopunjuju, gde obično povezujemo dan sa svetlošću i životom, dok noć upoređujemo sa smrću i tamom, a noć je takođe moćni simbol intuicije i nesvesnog. Nama u Laguni noć simbolizuje omiljenu manifestaciju svih ljubitelja pisane reči.
Jubilarna 25. Noć knjige i ovog puta će trajati puna tri dana, od 10. do 12. decembra 2021, a danas vam izdvajamo nekoliko naslova u kojima simbolika noći igra veliku ulogu.
„Noć u Karakasu“ – Karina Sains Borgo
Adelaida Falkon stoji sama iznad otvorenog groba i sahranjuje majku. Niko nije došao na sahranu jer ona nikog više nema. Ni rodbine, ni prijatelja. U Venecueli više ni mrtvi nisu sigurni – čim padne noć, neko će verovatno opljačkati grob. Adelaidin život je turoban. Svakoga dana stoji u koloni za hleb sa mišlju da hleba verovatno više neće biti kada stigne na red. A svake noći čvrsto zatvara prozore da joj suzavac koji rasteruje demonstrante ne bi ušao u sobu. Autorka sa mnogo drskosti i smelosti portretiše ženu koja pokušava da preživi u društvu koje se raspada usled političkih previranja.
„Sveta noć“ – Tahar Ben Želun
Dvadeset sedme noći meseca ramazana Ahmedov život se okreće naopačke. Otac ga na samrti oslobađa teškog bremena: odgajan je kao sin, ali se sada vraća svojoj ženskoj prirodi. Sada već u odmaklim godinama, Ahmed, koji je postao Zahra, iznosi pravu istinu i otkriva svoju tajnu. Zahra priča o svojoj prošlosti, o onom lepom danu kada je, pošto ju je oteo tajanstveni konjanik, dospela u selo van vremena, između sna i stvarnosti.
„Moravska noć“ – Peter Handke
Porodin, centralna Srbija, nešto pre ponoći. Sedam osoba približava se obali reke na kojoj je usidren brod Moravska noć. U svoj plutajući dom pozvao ih je pisac koji je odlučio da se povuče sa književne scene. Sedmorica prijatelja ne znaju zašto su pozvani tako iznenada: neke je probudio telefon, neke kucanje glasnika na vrata ili kamenčić bačen na prozor. Još veće iznenađenje čeka ih na brodu, gde ih ovaj ozloglašeni ženomrzac dočekuje u društvu jedne žene. Ko je ta žena? Njegova ljubavnica? Prostitutka? Ili možda asistentkinja? Pitanja naviru, ali pisac ne želi još ništa da govori, čitava noć je pred njim. Moćna, živopisna, ispovedna, ali istovremeno i satirična, „Moravska noć“ istražuje svest i sećanja pisca na zalasku karijere, idući tragom njegovih strahova, besova i zadovoljstava, koji su neodvojivi od novije istorije Srednje Evrope.
„Prva bračna noć“ – Sofi Kinsela
Loti samo želi da se uda – naravno, za onog pravog. Sigurna je da će je njen momak zaprositi. Kad prosidba izostane a ona sretne svoju prvu ljubav iz mladosti, Loti se odlučuje na drastičan korak. Venčaće se odmah, bez veridbe, bez gužve i, pre svega, bez seksa pre nego što budu zvanično venčani. To je savršen plan! S druge strane, Flis se bori s košmarnim razvodom i samo želi da njena mlađa sestra Loti nipošto ne ponovi njene greške. Zaključuje da po svaku cenu mora sprečiti Lotinu udaju i zato kreće za (ne)srećnim parom koji putuje da provede medeni mesec na jednom grčkom ostrvu. Urnebesna Kinsela i njeni živopisni likovi će vam popraviti raspoloženje u ovim kišnim danima – zabava je zagarantovana.
„Noćni šaptač“ – Aleks Nort
Hičkok bi uživao režirajući film sa ovakvim zapletom. Recept je sledeći: pomešajte jezu Stivena Kinga sa misterijom Harlana Kobena i bolesnim umovima koje stvara Tomas Heris, i dobićete triler koji vam sa police šapuće da ga pročitate. Moramo da naglasimo da ćete posle čitanja ovog romana sigurno spavati sa upaljenim svetlom.
„Noći u Rodanteu“ – Nikolas Sparks
Ako neko može da vam vrati veru u ljubav, onda je to sigurno Nikolas Sparks. Ovo je nežna priča o nadi i radosti, o žrtvovanju i oproštaju – dirljiv podsetnik na to da je ljubav moguća u svim životnim dobima i da nam se uglavnom desi onda kad je najmanje očekujemo.
„Besane noći i poljupci za doručak“ – Mateo Busola
Mateo Busola je ilustrator i crtač stripova koji živi u Veroni sa svojom suprugom Paolom, njihove tri kćerke Virđinijom, Đinevrom, Melanijom (starim devet, pet i tri godine) i njihova dva psa. Dve godine je na Fejsbuku pisao objave kojima je opisivao lepotu običnih trenutaka u svojoj porodici. „Besane noći i poljupci za doručak“ je knjiga uspomena nastala iz tih zapisa. Podeljena na zimu, proleće, leto i jesen, knjiga prati različita doba roditeljstva i života. Ponekad dirljivi, često veoma zabavni, ovi zapisi podsećaju ljude da uživaju u trenutku i da cene jednostavne stvari u životu.
Autor teksta: Dunja Lozuk