Kara Barer daruje drugi večni život knjizi. Kad papir više ne može da izdrži probu vremena, ili kad postane suvišan, nepotreban, ubuđao, zastareo, Kara ga transformiše u nešto novo i estetski inovativno. Artefakt nastao od artefakta ili izdanja Žutih stranica izgleda zapanjujuće.
Kara pretvara knjige u umetnička dela tako što ih oblikuje, farba i potom ih putem fotografije iznova predstavlja kao drugačije, prelepe objekte. Napravi i snimak knjige i njenog novog izgleda.
Manifest njene umetnosti zvuči ovako: „Knjige, kao fizički objekti i skladišta informacija su u digitalnoj eri zamenjeni nulama i jedinicama gde ništa nije opipljivo. Kroz svoju umetnost, dokumentujem taj proces i glasno postavljam pitanje o krhkoj i kratkoročnoj prirodi knjiga, kao i o njihovoj budućnosti.“
A o tome kako je došla na ovu ideju, ona objašnjava na svom sajtu:
„Do nekih od svojih slika sam sasvim slučajno stigla, a do nekih putem eksperimenata. Bez ova dva elementa, moj posao ne bi tekao tako glatko od jedne do druge ideje. Slučajni susret sa Yellow Pages u ulici Drew za mene je bio početna inspiracija. Nakon tog događaja, počela sam da tragam za više knjiga i više načina da ih iznova kreiram.“
„Shvatila sam da imam veliki broj knjiga koje mi više ne koriste, a ni bilo kome drugom. Da li će mi ikada više zatrebati priručnik za Windows 95? Nakon što bih je potopila u kadi na nekoliko sati, dobila bi novi oblik, ali i novu svrhu. Knjige koje koštaju upola cene su bile svuda, a u jednoj napuštenoj kući sam pronašla gomilu zastarelih referentnih izdanja, i sva su bila nemarno ostavljena i ubuđala.“
„Kada sam započela sa radom, prvo sam proverila sadržaj svake knjige. Međutim, nisam se zadržala više od pet sekundi na priručniku za Windows 95. Ali je zato 'The New Century Dictionary of English Language' bio pravo blago. Njegove fascinantne ilustracije i arhaični primeri su ga spasili od obrade i poprimanja nove forme.“
Ovaj njen projekat transformacije i fotografski zapis nas vode do razmišljanja o zastarelosti i i važnosti biblioteka u ovom veku.
Na njenom sajtu stoji i ova teza: „Pre samo pola veka, studenti su učili od kuće sa gomilom porodičnih enciklopedija oko sebe, ili bi morali do biblioteke da bi potražili potrebne informacije. Danas, uz računare, tablete i pametne telefone, uz interent i čuvanje sadržaja u nevidljivim skladištima podataka, učenici su u mogućnosti da uvećaju svoje znanje i da završe sa pretragom papira ili odlascima u biblioteku. I ja se služim svim dostupnim sredstvima nove tehnologije, i ne bih želela da ostanem bez njih, ali strahujem od gubitka svih onih prelepih zapisa u knjigama koji su uobičajeni u poslednja dva veka.“
Mi smo opčinjeni. A vi?
Sve slike su preuzete sa sajta autorke.
Izvor: carabarer.com