U Impuls Hall-u, gde još uvek traje izložba „Dinosaurusi Argentine – Džinovi Patagonije“, predstavljen je novi roman Trejsi Ševalije "Izuzetna stvorenja"o kojem su govorili prevodilac IP Laguna Nenad ulić i direktor Prirodnjačkog muzeja Slavko Spasić. Odlomke iz knjige čitala je Snežana Jeremić, glumica Pozorišta na Terazijama.
Romani američke književnice Trejsi Ševalije - “Devojka sa bisernom minđušom”, “Pali anđeli”, “Devičanski plavo”, „Dama i jednorog“ i „Plameni sjaj“ već nekoliko godina i kod nas su bestseleri. Nedavno je “Laguna” objavila i njen šesti roman “Izuzetna stvorenja” u prevodu Nenada ulića. „Izuzetna stvorenja“ jedna je od najprodavanijih knjiga na proteklom Sajmu knjiga u Beogradu.
Trejsi Ševalije je rođena 1962. u SAD, ali od 1984. živi u Londonu. Završila je studije književnosti i školu kreativnog pisanja, posle čega je i počela da piše i objavljuje romane. Radila je u izdavaštvu. Svetski uspeh doneo joj je roman “Devojka sa bisernom minđušom”, u kome je opisala nastanak čuvene istoimene Verme-rove slike. Po ovom romanu snimljen je i film sa Kolinom Firtom i Skarlet Johanson.
Autorka romana "Devojka s bisernom minđušom" Trejsi Ševalije donosi nam očaravajući novi roman o tome kako je dar jedne žene prerastao ograničenja pola i klase i doveo do nekih od najvažnijih otkrića devetnaestog veka. Iznad svega, to je rečit portret zamršene i otporne prirode ženskog prijateljstva.
Od trenutka kada ju je kao bebu udario grom, bilo je jasno da će sudbina Meri Aning biti posebna. A tada, početkom devetnaestog veka, vetrom išibana obala Engleske bila je prepuna fosila – za one kadre da ih vide. Pronalazeći fosile nepoznatih dinosaurusa u stenama blizu svog doma, Meri zapanjuje naučnike dovodeći pod sumnju stavove o postanku sveta i izaziva rasprave o našem poreklu. Ipak, u areni kojom vladaju muškarci, Meri je uskoro svedena na ulogu sluškinje, suočava se s predrasudama akademske zajednice, zlobnim ogovaranjima suseda i patnjama zabranjene ljubavi. Čak joj i priroda preti, napadajući je jakim mrazevima, olujama i odronima kamenja. Srećom, Meri pronalazi prijateljicu u plahoj, inteligentnoj Elizabet Filpot, usedelici iz srednje klase, i samoj opsednutoj fosilima. Njihovo prijateljstvo predstavlja krhku ravnotežu između žestoke odanosti i jedva potisnute ljubomore. Uprkos razlici u godinama i poreklu, Meri i Elizabet otkrivaju da im je u borbi za priznanjem njihovog truda najjače oružje – prijateljstvo.
Nenad ulić, prevodilac IP Laguna
Slavko Spasić, direktor Prirodnjačkog muzeja
Snežana Jeremić, glumica Pozorišta na Terazijama