Sinoć, 6. septembra, u Muzeju Nikole Tesle održana je promocija knjige „Čovek koji je ubio Teslu“ Gorana Skrobonje. Na početku je Marija Krstić, kustos Muzeja, na anegdotski i instruktivan način demonstrirala Teslin izum daljinskog upravljača. Zatim je Goran Skrobonja, sakriven na galeriji Muzeja, pročitao odlomak iz knjige i tako uveo posetioce u atmosferu romana. Tokom čitave večeri, na dva ekrana smenjivale su se filmske slike Beograda dvadesetih godina dvadesetog veka, gde je smeštena radnja romana.
Zatim je Marija Krstić ponovo oživela Teslin svet demonstracijom ogleda sa transformatorom, koji je plavom munjom od pola miliona volti varničio iznad glava okupljenih.
Posle ogleda prisutnima se obratila Vanja Gavrovski, PR Lagune, a zatim dala reč uredniku knjige Petru Arbutini, koji je objasnio kako je „Goran Skrobonja načinio neku vrstu autentične istorije koja se nije desila, doveo Teslu i njegovu laboratoriju u Beograd i razvio tezu o propasti sveta koja će nastati narušavanjem vremensko-prostornih šema“. Petar Arbutina dao je i savet kako čitati ovu knjigu: kao autentičnu avanturu koju je autor za nas izmaštao. „Ovo je prečica da vam se ispričaju najbolje i najautentičnije istine“ rekao je Arbutina.
Direktor Teslinog Muzeja Vladimir Jelenković govorio je o popularnosti Teslinog lika i podsetio na lepezu naučnih disciplina u kojima je Tesla briljirao. Na kraju svog izlaganja izrazio je nadu da će roman „Čovek koji je ubio Teslu“ doživeti i uspešnu filmsku ekranizaciju.
Posetioci su zatim ponovo mogli da urone u Teslin univerzum i uživaju u demonstraciji čuvenog Teslinog „Kolumbovog jajeta“.
Profesor Rastko Ćirić govorio je o liku NIkodija Marića koji je posle pojavljivanja u četiri Skrobonjine pripovetke našao svoje mesto i u ovom romanu, u ulozi ekscentričnog bogataša i alter ega Teslinog asistenta.
Na kraju večeri Goran Skrobonja je, na zadovoljstvo publike, pročitao još jedan odlomak iz knjige i zahvalio se Muzeju, publici i svima koji su mu pomogli u pisanju romana, a posebno „Laguni“, koja je nedavno pokrenula i veb-sajt posvećen „Čoveku koji je ubio Teslu“ (
www.covekkojijeubioteslu.rs). Autor je podsetio okupljene da je glavni junak romana, zapravo, Beograd, da ga je opisao kao rođeni Beograđanin koji ga voli, i da mu je istraživanje njegove prošlosti bilo neizmerno zadovoljstvo.