One su pametne, sposobne, lepe i ništa manje intrigantne od njihovih slavnih muževa. One su muze i večita inspiracija, podrška i najbolji savetodavci. One su dokaz da iza svakog uspešnog muškarca zaista stoji jaka žena.
Predstavljamo vam knjige koje osvetljavaju ulogu i uticaj koji su kroz istoriju žene imale na život i rad slavnih muškaraca.
8. „Izgubljeno doba ljubavi i snega“, Dženifer Lam
Najslavniji ruski buntovni pesnik Aleksandar Puškin ludo je voleo zapanjujuće lepu i intelektualno znatiželjnu Nataliju Gončarovu. Njihov brak bio je pun strasti i ushićenja, ali i razorne ljubomore. Natalija je bila žena dramatično složene ličnosti, a ova knjiga je priča o njenoj najvećoj ljubavi i unutrašnjoj borbi da prebrodi ličnu tragediju i zadrži dostojanstvenost uprkos dvorskim intrigama.
...detaljnije
__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
6. „Rodenova ljubavnica“, Heder Veb
Kamij Klodel bila je učenica, muza i velika ljubav čuvenog vajara Ogista Rodena. Sa znatno starijim Rodenom doživela je veliku strast, što ih je oboje inspirisalo da stvaraju dela koja pomeraju granice u shvatanju moderne umetnosti. Ali, kritičari su njoj – zato što je žena – osporavali talenat. Rastrzana između dve svoje velike ljubavi – Rodena i vajanja – Kamij je bila obuzeta svojom strašću koja je imala fatalan ishod.
...detaljnije
__________________________________________________________________________________________
5. „Mali flautista“, Eduardo Mane
Čuveni slikar Eduar Mane imao je strasnu vezu sa mladom umetnicom Evom Gonzales, koja je imala samo 20 godina kad su je predstavili 17 godina starijem autoru skandalozne slike „Doručak na travi“. Nije slušala zabrinutog oca, već je postala Maneova ljubavnica a istovremeno i njegova najposvećenija učenica. Imali su tajnu, burnu i veličanstvenu vezu, sve do Evinog neobičnog nestanka.
...detaljnije
__________________________________________________________________________________________
4. „Violinista iz Venecije: Priča o Vivaldiju“, Alisa Palombo
Adrijana d’Amato obožavala je muziku, ali joj je strogi otac, trgovac, branio da neguje svoj dar za sviranje violine. Zato je tajno pohađala časove violine kod virtuoznog violiniste i kompozitora Antonija Vivaldija i – naravno – ludo se zaljubila u njega. U ovoj knjizi pratimo više od trideset godina Adrijaninog života, koji je priča o strasti, muzici, ambiciji i pronalaženju snage da se čovek zaljubi i nastavi život i kad ljubav prestane.
...detaljnije
_________________________________________________________________
3. „Poslednja Geteova ljubav“, Martin Valzer
Ovo je potresna i nežna priča o nemogućoj ljubavi velikana nemačke književnosti, koji se u 73. godini zaljubljuje u više od pola veka mlađu Ulrike fon Levecov. U ovoj knjizi nalazi se, između ostalih, Geteova rečenica koja kaže: „Moja ljubav ne zna da imam preko sedamdeset. Ni ja ne znam.“ Razmenjuju se pogledi, reči, a oni se ljube na Geteov način. „Pri ljubljenju nisu bitna usta, usne, već duše“, kaže Gete. Vremešni Gete odvažno će poslati Ulrike bračnu ponudu…
...detaljnije
__________________________________________________________________________________________
2. „Avijatičareva žena“, Melani Bendžamin
Kad stidljiva En Morou upozna pukovnika Čarlsa Lindberga, koji tek ovenčan slavom nakon svog čuvenog leta preko Atlantika uživa u velikoj pažnji visokih društvenih krugova, biva fascinirana njime. Čarls u njoj vidi avanturistički duh i srodnu dušu, ubrzo se venčaju, a En postaje prvi američki ženski pilot jedrilica. Javnost i prijatelji doživljavaju je samo kao avijatičarevu ženu, a ona će se tokom bračnog života vatreno truditi da očuva svoju nezavisnost. Cena za to će biti visoka.
...detaljnije
________________________________________________________________________________________
1. „Gospođa Engels“, Gavin Makrej
Veoma se malo znalo o Lizi Berns, nepismenoj Irkinji i dugogodišnjoj ljubavnici Fridriha Engelsa, dok u ovom romanom nije dobila svoj glas. Lizi je bila siromašna radnica u fabrici u Mančesteru, čiji je vlasnik Fridrih Engels. Zajedno su se preselili u London da bi bili bliži porodici i Karlu Marksu, a ona je morala da nauči kako da se kreće u kompleksnom viktorijanskom društvu. Ovde saznajemo kakav je bio njen pogled na Marksovu i Engelsovu misiju, a njen portret će nam prikazati jednu izuzetnu žensku prirodu.
...detaljnije