Ponekad nehotice odvraćamo svoju decu od čitanja. Znam da je teško poverovati, ali to je istina. Evo šta ne treba raditi i zbog čega.
1. Imati pogrešne knjige u kući
Ako su Stajnbekova dela i dnevne novine jedino štivo u vašoj kući, vaša deca neće poželeti da čitaju. Malo je verovatno da će se latiti knjige ako ona nije prilagođena njihovom uzrastu i interesovanjima. Kupite svom malom ljubitelju pasa knjigu o psima i fanovima Lego kocki knjigu o Lego kockama.
2. Imati ograničen pristup knjigama
Knjige motvišu decu da čitaju. Nema knjiga = nema čitanja. Pozajmljujte mnogo knjiga iz biblioteke. Nemojte uzeti samo jednu ili dve – uzmite ih trideset. Preplavite kuću knjigama. Zatim ih rasporedite u gomile u različitim prostorijama. (Ovo je delotvorno, verujte mi.)
3. Čitati naglas samo maloj deci
Ponekad zaboravimo da je i našoj starijoj deci potrebno da im čitamo naglas. Kao što verovatno znate, istraživanja su pokazala da je čitanje naglas deci najbolje za unapređenje njhove čitalačke veštine, a da ne pominjemo da ih motiviše da čitaju i samostalno. Osim toga, tako ćete imati priliku da pročitate odlične knjige koje će vas nadahnuti da zajedno diskutujete o njima i da se dodatno zbližite sa decom.
4. Ne dozvoljavati deci da sama biraju knjige
Deca žele da čitaju knjige koje sama odaberu. To ne znači da ne treba da ih posavetujete pri biranju dobre knjige, da ih naučite kako da izaberu knjigu koja je baš za njih ili da se pravite da čitate sažetak na korici ili omotu neke knjige kako biste ih usmerili ka njoj, ali mogućnost da samostalno izaberu knjigu budi u deci želju da je zaista i pročitaju. Možete izdvojiti nekoliko knjiga koje smatrate dobrim i dopustiti detetu da odabere jednu od njih, ako vam je tako lakse, ali konačan izbor mora biti njihov.
5. Nuditi deci samo knjige lake za čitanje
Često se deci koja tek počinju da čitaju se daju knjige lake za čitanje i sa rečima koje se lako izgovaraju, a te su knjige neverovatno dosadne. Dosadne su zbog toga što nemaju nikakvu radnju niti zaplet, pa dete sedi i samo povezuje reči u rečenice i ne vidi pravi smisao čitanja, a to su način pripovedanja i radnja. I ne samo to – dete postaje nezainteresovano i frustrirano. Pokušajte da im pronađete knjige za najmlađe koje zapavo imaju nekog smisla.
6. Predstaviti čitanje kao kaznu
Ako se slažete sa savremenim metodama roditeljstva znate da ne treba polaziti od kazne – „Nisi čitao i zato ne smeš da gledaš TV“ ili podmićivanja – „Dozvoliću ti da gledaš TV AKO budeš čitao“, već treba nagrađivati dobro ponašanje: „Bravo, puno si vremena proveo čitajući, sad možeš da gledaš TV pola sata“. Smatram da je ovo teško i pipavo, ali ne želimo da čitanje postane opterećenje ili kazna; želimo da bude divno i zabavno, i lako, i lepo. Razmislite kako da nagradite decu ako čitaju, ne da ih kažnjavate.
7. Biti roditelj koji ne čita
Deca posmatraju sve što vi radite. A onda vas imitiraju. Zbog toga je potrebno da vide kako vi redovno čitate. Stručnjaci kažu da se ovako ustaljuju dobri modeli ponašanja.
8. Ne ostavljati im dovoljno vremena za čitanje
Ako vaša deca imaju previše obaveza, neće imati vremena za čitanje. Znam da je ovo logično, ali treba pažljivo razmisliti o tome. Kakav je vaš svakodnevni raspored? Da l imate vremena da čitate? Od ključnog je značaja da deca imaju slobodno vreme u toku dana koje će im poslužiti i za čitanje i za opuštanje.
Autor: Melisa Tejlor
Izvor: readbrightly.com
Prevod: Sonja Laštro