Mislim da ne treba posebno predstavljati autora koji je upisan u Ginisovu knjigu rekorda kao najprevođeniji živi pisac. Ako pak niste imali prilike da se upoznate sa delima
Paula Koelja, predstavićemo neke od njegovih najpoznatijih i najpopularnijih romana u izdanju Lagune.
Ovaj brazilski romanopisac poznat je po knjigama u kojima su u fokusu duhovno motivisana putovanja glavnih likova. Život Paula Koelja je možda čak i fascinantniji od fikcije. Kada je imao sedamnaest godina, roditelji su ga poslali u psihijatrijsku bolnicu jer su bili uvereni da je njegov buntovnički stav znak ludila i insistirali su na terapiji elektrošokovima. U svojim dvadesetim godinama Koeljo je napustio pravni fakultet da bi putovao po Južnoj Americi, a kasnije je postao novinar. Nakon hodočašća u Santjago de Komposteli koje mu je promenilo život, odlučio je da ostvari svoj životni san i postane pisac.
Svoj najpoznatiji roman „
Alhemičar“, koji je verovatno svima nama bio prvi susret sa ovim piscem, napisao je za dve nedelje jer, kako kaže, ta knjiga je već bila napisana u njegovoj duši. Ova neobična inspirativna priča prati mladog andaluzijskog pastira Santjaga, koji iz rodne Španije odlazi u egipatsku pustinju kako bi našao skriveno blago zakopano ispod piramida. Ono što počinje kao potraga za svetovnim bogatstvima pretvara se u potragu za bogatstvom koje se nalazi u nama samima.
Ako vam je ovaj roman već deo kućne biblioteke, posegnite za naslovom „
Veronika je odlučila da umre“. Ova priča je inspirisana istinitim događajima iz piščevog života i slavi svakog pojedinca koji se ne uklapa u šablone i norme koje propisuje društvo. Slovenka Veronika, glavna protagonistkinja, ima sve što se poželeti može – mladost i lepotu, momka i divnu porodicu, posao koji je ispunjava. Međutim, jednog hladnog novembarskog jutra, upravo u vreme izbijanja ratova u Jugoslaviji, uzima pregršt pilula za spavanje očekujući da se više nikada ne probudi. Ali budi se u psihijatrijskoj bolnici, i otad joj se život menja iz korena. Izuzetan i nesvakidašnji portret mlade žene koja se našla na raskršću između očajanja i oslobođenja.
Sledeća preporuka za čitanje bi definitivno bila „
Na obali reke Pjedre sedela sam i plakala“, ako ste u raspoloženju za ljubavni roman. Priča, koja je po rečima protagonistkinje nastala na obali reke Pjedre, prikazuje dvoje prijatelja iz mlađih dana, koji su se otisnuli svako svojim putem i sreću se posle više od deset godina. Nju, sada samosvesnu, ozbiljnu ženu, život je naučio da se ne predaje emocijama, a njega da rešenje za unutrašnje sukobe i kolebanja pronađe u religiji i razvijanju svojih isceliteljskih moći. Sada kada su ponovo zajedno, odvažavaju se da pođu na duhovno putovanje suočeni sa dugo potiskivanim demonima iz prošlosti.
Jedan od mojih favorita je svakako i „
Rukopis otkriven u Akri“. Mnogi se slažu da mu je ova knjiga možda i najbolja jer obiluje praktičnim savetima i čitaocima otvara oči za mnoge životne istine i uči ih da je poražen samo onaj koji odustane. Roman se odvija kroz niz parabola koje istražuju značenje i vrednost ljubavi, vere, prijateljstva, lepote, hrabrosti, odanosti, uspeha i zajednice, i otkrivaju izvore ljudskih strahova i strepnji.
Autor teksta: Dunja Lozuk
Foto: Paul Macleod