Poznati pisci su oduvek voleli da pišu pisma. Bilo da su upućena dragoj osobi, izdavačima, prijatelju ili nekom drugom piscu, pisma su jedinstveni dokumenti koji nam pružaju obilje informacija o privatnom životu, stavovima, željama i strahovima književnih stvaralaca. Iz njih istovremeno saznajemo i pojedinosti o vremenu i sredini u kojoj su živeli. Predstavljamo vam nekoliko čuvenih književnih prijateljstava i neke od najpoznatijih i najlepših prepiski:
Šiler i Gete
Najčuveniji par korespondenata u istoriji književnosti su svakako bili Fridrih Šiler i Johan Volfgang fon Gete. Pre nego što su počeli da se skoro svakodnevno posećuju i razmenjuju ideje o književnosti i drugim temama putem pisama, dvojica slavnih pisaca bili su konkurenti i nisu imali mnogo kontakta. Sve se promenilo u junu 1794. kada je Šiler zamolio Getea da piše za književni časopis
Hore, što je ovaj prihvatio. Uprkos različitim pogledima na svet, među njima se razvilo blisko prijateljstvo koje je rezultiralo obimnom korespondencijom. O tome koliko je Getea pogodila Šilerova smrt 1805. godine svedoči njegova izjava da je odlaskom prijatelja „izgubio polovinu sebe“.
Hemingvej i Ficdžerald
Ernest Hemingvej i F. Skot Ficdžerald upoznali su se 1925. godine u jednom pariskom baru. Među njima se razvilo kratkotrajno, ali intenzivno prijateljstvo koje je trajalo sve do Ficdžeraldove smrti 1940. Pisma koja su u tom periodu razmenjivala ova dva izuzetna književnika ukazuju nam da se radilo o iskrenom prijateljstvu koje, međutim, nijednog od njih nije sprečavalo da oštro kritikuje stvaralaštvo onog drugog.
Man i Hese
Tomas Man i Herman Hese upoznali su se u Minhenu u proleće 1904, na inicijativu zajedničkog izdavača. Man je u to vreme već uživao u uspehu romana „Budenbrokovi“, dok je Hese još uvek bio relativno nepoznat. Uprkos različitim karakterima, dvojica pisaca su se izuzetno poštovali i među njima se rodilo prijateljstvo. Kada je 1933. Tomas Man odlučio da napusti Nemačku zbog dolaska nacionalsocijalista na vlast, sa setom se sećao svojih razgovora sa Heseom. Hese je uvek isticao da je prijateljstvo sa Manom obogatilo njegov život. U svojim pismima su, između ostalog, iznosili razmišljanja o politici, problemima u otadžbini i budućnosti Nemačke.
Flober i Turgenjev
Ivan Turgenjev je tokom dugog boravka u Nemačkoj i Francuskoj sklapao prijateljstva sa raznim poznatim stvaraocima iz tih zemalja. Osim Gistava Flobera, sa kojim je bio blizak prijatelj punih 17 godina, bio je u dobrim odnosima i sa piscima poput Prospera Merimea, Bertolda Ojerbaha, Paula Hajzea, Gustava Frajtaga i Teodora Štroma. O njegovom prijateljstvu sa Floberom svedoči bogata korespondencija, nastala u periodu između 1863. i Floberove smrti 1880. godine.
Oster i Kuci
Pošto su se upoznali 2008. u Australiji, Dž. M. Kuci je Polu Osteru napisao pismo u kome mu je predložio da počnu da se dopisuju. Bogatu korespondenciju dvojice istaknutih mislilaca našeg doba je 2014. godine prikupila nemačka izdavačka kuća Fišer i objavila pod naslovom
Von hier nach da: Briefe 2008-2011.
Izvor: zvab.com
Prevod: Jelena Tanasković