Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „Biti čovek“ Martija Džobsona - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „Biti čovek“ Martija Džobsona

Možda se na prvi pogled čini da je knjiga koja nosi naslov „Biti čovek“ napisana iz biološkog (ili antroploškog) ugla – a toga svakako u izvesnoj meri ima u zabavnoj kolekciji članaka na temu naučnih otkrića o ljudskom ponašanju, koji mogu zasebno da se čitaju – ali pravi nagoveštaj onoga što se u njoj krije možemo pronaći u njenom podnaslovu „Kako nauka objašnjava zbog čega se ponašamo, mislimo i osećamo onako kako to činimo“.

Ono što je Džobson uspeo jeste da probere različite aspekte ljudskih iskustava – često prilično sitnih i veoma specifičnih stvari – i uz pomoć nauke nas sporovede kroz njih. Često mi se dešavalo da mi se dopadne nešto što nisam očekivao. Pravi test kod ovakvih knjiga jeste šta je to što će podstaći čitaoca da je preporuči nekom drugom – prva stvar koju sam poželeo svima da prenesem jeste objašnjenje o tome  zašto ste od starih 3D filmova imali glavobolje, a od modernih ih nemate. (Ima veze sa kretanjem oka kada mu se nešto približava.)

Teško je suzdržati se a da se na navedu još neke zabavne teme: potencijalna povezanost Alchajmerove bolesti sa oboljenjem desni, zašto je teško ustanoviti da li neko laže, placebo i nocebo, problemi sa stabilnošću Milenijumskog mosta, zašto je red u kom se nalazite uvek sporiji i zašto se na autoputevima stvaraju fantomske gužve u saobraćaju. U veoma kratkim crtama, prvi deo knjige se bavi uglavnom fiziologijom, dok se drugi deo bavi uglavnom psihologijom i ljudskim okruženjem – moji utisci su da vas drugi deo više uvuče u priču (ali to vrlo lako može biti samo odraz mojih ličnih interesovanja). Pored toga, u knjizi možeti pronaći odlično štivo na temu evolucije ljudi, o našoj vrsti i ćelijama u uvodnom delu knjige.

Odlična stvar kod Džobsona jeste to što je njegov stil pisanja savršen odnos pitkosti i zanimljivog sadržaja. Naučni tekst koji je pitko i nepretenciozno napisan ponekad rezultira sadržajem koji je razočaravajuće nezahtevan. Iako je u ovoj knjizi sve razumljivo, nećete imati osećaj da vam se neko obraća sa visine: sadržina je prilično „mesnata“ tako da će svaki čitalac biti zadovoljan količinom informacija.

Džobson u Uvodu piše: „Odabrao sam eklektički pristup i zavirio sam u neke naučne grane koje možda ne biste očekivali. Naišao sam na zanimljive činjenice i na popriličnu količinu matematike.“ To je upravo ono što ćete dobiti – zaista zanimljive grane nauke, lako čitljive odeljke koji ne pokazuju toliko širu sliku o nauci koja istražuje ljudsko ponašanje koliko nam omogućava da zavirimo u razne skrivene i neskrivene kutke ljudskog postojanja. Veoma zabavno štivo!


Autor: Brajan Kleg
Izvor: popsciencebooks.blogspot.com
Prevod: Aleksandra Branković


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
nedeljnik u knjižarama delfi laguna knjige Nedeljnik u knjižarama Delfi
25.09.2024.
Novi broj lista Nedeljnik je na kioscima, a od petka ga možete kupiti za samo 29 dinara u svim knjižarama Delfi širom Srbije uz kupovinu bilo koje Lagunine knjige, knjige drugih izdavača ili...
više
priča o pravom prijateljstvu leto kad je nestala sara leroj  laguna knjige Priča o pravom prijateljstvu – „Leto kad je nestala Sara Leroj“
25.09.2024.
Sto petnaesta tribina Laguninog književnog kluba, koja je održana ovog meseca, za temu je imala roman francuske književnice Mari Varej „Leto kad je nestala Sara Leroj“.   Gošća kluba bila j...
više
5 zanimljivih činjenica o fransoaz sagan laguna knjige 5 zanimljivih činjenica o Fransoaz Sagan
24.09.2024.
Na današnji dan pre tačno 20 godina preminula je Fransoaz Sagan, jedna od najčuvenijih spisateljica prošlog veka, kako zbog svojih knjiga tako i zbog burnog života. Sledi 5 zanimljivih činjenica koje ...
više
enriko brici oduševljen sam prvim godinama 20 veka laguna knjige Enriko Brici: Oduševljen sam prvim godinama 20. veka
24.09.2024.
U razgovoru sa italijanskim autorom Enrikom Bricijem saznajemo šta ga je tokom pisanja romana „Enco, san jednog dečaka“ najviše iznenadilo kad je u pitanju život stvaraoca čuvenog crvenog ferarija, al...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.