Kroz ove redove prepliću se ozbiljnost i tuga, ali i nezaobilazan engleski humor: prefinjen, lep, ironičan, ali i sarkastičan.
Dvadeset godina smo čekali i dočekali. Indijska književnica i društvena aktivistkinja Arundati Roj napisala je svoj drugi dugoočekivani i najavljivani roman.
Reč je o delu „
Ministarstvo neizmerne sreće“. Za svoj prvi roman „
Bog malih stvari“ dobila je davne 1997. nagradu Buker, jednu od najuglednijih za pisanje na engleskom jeziku. Obe knjige na srpski je prevela Maja Trifunović, a objavila Laguna. Ovaj novi roman od petstotinak stranica prava je poslastica za književne sladokusce. Ne treba zaboraviti ni rad prevodioca koji je uspeo da oseti senzibilitet ove zanimljive književnice. Čitanje knjiga Arundati Roj podseća na prolazak kroz lavirint raznovrsnih likova, situacija, radnji. Iz njenog pisanja izviru neobični i zanimljivi svetovi, oni stvarni i realni, ali i imaginarni. Čitajući obe knjige čitalac uočava naizgled male i obične stvari koje se preobražavaju u neobične i možda velike. Kroz ove redove prepliću se ozbiljnost i tuga, ali i nezaobilazan engleski humor: prefinjen, lep, ironičan, ali i sarkastičan. To je recimo vidljivo u „Bogu malih stvari“ kada kaže da je policija zapravo: „Poštenje, Odlučnost, Lojalnost, Inteligencija, Celishodnost, Iskustvo, Junaštvo, Ažurnost“. S druge strane, jedan od likova u „Ministarstvu“ se glasno pita u kakvom društvu živi: „Ko je ovde srećan? Sve ovo je šarena laža. Niko ovde nije srećan. To je nemoguće. Zbog čega su normalni ljudi nesrećni? Šta ih čini nesrećnim? Skok cena, iznos školarine za decu, to što ih muževi tuku ili žene varaju, pobune Indusa i muslimana, indo-pak rat ‒ spoljni potresi koji pre ili kasnije prođu. Ali nama su skokovi cena, dečje školarine, muževi siledžije i žene preljubnice svi unutra. Pobuna je u nama. Rat je u nama. Indija i Pakistan su u nama. To nikada neće proći. Ne može.“
Suzana Arundati Roj je poznati borac za ljudska prava. U biografiji piše da je rođena je 1961. u Šilongu, u indijskoj državi Megaleja u mešovitom braku između majke sirijske hrišćanke i oca bengalskog hinduiste. Studirala je arhitekturu u Nju Delhiju. Posle „Boga malih stvari“ napisala je samo nekoliko filmskih i televizijskih scenarija, jer je odlučila da se u potpunosti posveti društvenom aktivizmu. Objavila je publicističke naslove „Algebra beskrajne pravde“, „Osluškujući skakavce“ i „Slomljena republika“. Arundati Roj nije ona vrsta angažovanog intelektualca i pisca koji „iskače iz frižidera“. Oglašava se onda kad ima šta da kaže ili napiše. Upravo zato ono što gospođa Roj kaže i napiše ima težinu. Svetska štampa je onomad naveliko pisala o njenom angažmanu u pokušaju zaustavljanja kontroverznog projekta brane Narmada. Veliki je protivnik indijskog nuklearnog programa, ali i američke globalne spoljne politike za koju tvrdi da je imperijalistička. Na Jutjubu se može naći mnogo njenih javnih istupa, izjava, intervjua i predavanja koja je držala širom sveta. Posebno zanimljiv je onaj koji je održala 27. juna prošle godine u gradskoj većnici u Sijetlu posvećen „Ministarstvu neizmerne sreće“. Može se pogledati na
linku.
Autor. Vladimir Matković
Izvor: Danas