Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „Odakle sam bila, više nisam“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „Odakle sam bila, više nisam“

Kako opisati roman/ zbirku priča / knjigu Dejana Tiago-StankovićaOdakle sam bila, više nisam“ koju je nedavno objavila beogradska Laguna?

Kao lenjo nedeljno prepodne, osunčano i puno smeha? Kao prvo jutro po dolasku na more, dok pijuckate jutarnju kafu i gledate u veliko plavo? Ova knjiga je sve to i mnogo, mnogo više, a Tiago-Stanković brzim i odlučnim korakom grabi ka vrhu moje liste omiljenih pisaca, ikad.

„Odakle sam bila, više nisam“ je književni prvenac Tiago-Stankovića, prevodioca nobelovaca – Žozea Saramaga na srpski i Ive Andrića na portugalski, koji je autor za Lagunu preradio, dopričao, pojasnio, dopisao i izbrusio u romaneskni kaleidoskop priča, ljudi, zvukova, mirisa, boja jednog grada.

Tiago-Stanković je napisao roman o svom Lisabonu, gradu u kom živi više godina. Deo priča je objavljen na portugalskom pa ih je autor „preveo“ na „maternji jezik“, deo priča je na srpskom.

Pisac je vrlo šarmantno, beskrajno duhovito, i vešto čitaocima ponudio vinjete iz viševekovne vrlo interesantne istorije prestonice nekada svetske sile.

Od priče o Direrovom nosorogu i dedi koji se zbabio, preko priča o prijateljima, prolaznicima, rumenim krovovima lisabonskim, ulicama i stepenicama do kocke za supu, Tiago-Stanković maestralno priziva sve boje jednog fascinantnog grada bogate istorije i kulture, na momente vrlo sličnog Beogradu a zapravo potpuno različitog.

Kao vešt posmatrač sa vrsnim smislom za humor, Tiago-Stanković je u ovoj predivnoj, prelepoj knjizi uspeo da prizove i zvuke fada i mirise okeana i nedeljnog ručka i žamor glasova i veš koji se suši, začine, sunce i sve te (ne)obične ljude koji čine jedan grad onim što jeste.

Osim referenci na drage mu pisce, zanimljivosti iz istorije grada i zemlje, isečaka iz života stanovnika „Lišboe“, Tiago-Stanković nudi čitaocima nešto što nam je svima nedostajalo i što se sve ređe sreće – istinskog uživanja u čitanju i onaj dobar osećaj zadovoljstva i mira kada pročitate knjigu.

Ne mogu dovoljno da preporučim ovu knjigu. Svaki put kada mi u ruke dođe Tiagova knjiga, pomislim da je njegova najbolja i onda pročitam sledeću i shvatim da je ta bolja. Tako sam išla od Zamaleka preko Estorila i evo sada do „Odakle sam bila, više nisam“. Izdvojte vreme, ušuškajte se ispod ćebeta i zaronite u Lisabon Tiago-Stankovića. Biće vam to najbolje putovanje u životu.

Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik

 


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.