Laguna je nedavno objavila divan vodič kroz kulturu, istoriju, život i umetnost Srbije. Od Sombora, preko Novog Sada i Beograda do Kuršumlije i Novog Pazara,
Nenad Novak Stefanović u svojoj knjizi „
Srbija opisana kućama“ tka priču o ljudima koji su živeli na ovim prostorima od praistorije do današnjih dana. A priča je divna i inspirativna, toliko da poželite da prošetate ulicama svog grada i cele Srbije i bolje upoznate dragulje arhitekture pored kojih prolazimo i retko obraćamo pažnju na njih. A te kuće, građevine koje žive sa nama imaju neke sjajne priče da ispričaju.
Knjiga je podeljena u više delova – praistorija, rimska vladavina, srednji vek, osvajači i kolonizatori, obnova države, Habzburzi, secesija, Jugoslavija i poslednji deo poetičnog naziva „od usamljenih kuća do grada osame“ gde možete da saznate svašta o Domu omladine, Bogdanu Bogdanoviću ili stadionu „Crvene zvezde“.
Stefanović ume da piše o životima kuća – njegov „
Vodič kroz ljubavnu istoriju Beograda“ i „
Beograd kroz ključaonice 100 kuća“ to dobro pokazuju. „Srbija opisana kućama“ je treća knjiga u nizu, i ovoga puta autor se otisnuo na putovanje po našoj zemlji koju, nažalost, ne poznajemo dobro. Svaku kuću prati priča o ljudima koji su na njoj radili, u njoj i sa njom živeli i kroz te priče čitalac dobija interesantne, često zaboravljene vinjete iz istorije naroda koji je naseljavao (i dalje naseljava) ovaj „grumen zemlje“ i koji je preživeo ratove, osvajanja, katastrofe, prigrlio nešto tuđe i stvorio nešto samo svoje.
„Srbija opisana kućama“ je divna priča o sudbinama brojnih značajnih i istoriji nepoznatih ljudi, o praistorijskim kućama čiji ostaci još uvek mogu da se dodirnu, manastirima i tvrđavama, vojvođanskim palatama i raskošnim gradskim kućama, o neočekivanim vezama naizgled udaljenih građevina, o arhitekturi koja je odraz vremena i epohe. Čitalac koji se zaputi tragom ove knjige, bukvalno će u džepu imati kolektivno sećanje naroda Srbije i to iskustvo je neprocenjivo. Divna knjiga.
Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik