Roman „
Anansijevi momci“ britanskog književnika
Nila Gejmena, originalno objavljen 2005, koji je na srpski jezik godinu dana kasnije preveo Draško Roganović, a objavila beogradska Laguna, nedavno je realizovan u novom izdanju kod iste izdavačke kuće. U ovom romanu inkarnacija zapadnoafričkog boga Anansija umire, ostavljajući sinove blizance, koji otkrivaju postojanje jedno drugog nakon što su razdvojeni kao mala deca. Roman prati njihove avanture dok istražuju svoje zajedničko nasleđe.
I tako život Čarlija i Pauka postaje zanimljiviji, ali i opasniji. Iako nije nastavak prethodnog Gejmenovog romana „
Američki bogovi“, lik gospodina Nensija se pojavljuje u obe knjige. „U glavi, kada sam je pisao, imao sam pisca po imenu Torn Smit... njegov pristup knjigama sa erupcijama magije u normalne živote izgledao je kao teritorija na kojoj bi bilo vredno truda istražiti“, objašnjavao je Gejmen snažan Smitov uticaj na pisanje „Anansijevih momaka“. Knjiga je debitovala na prvom mestu na listi bestselera Njujork tajmsa i osvojila je i nagradu
Lokus i priznanje Britanskog društva za fantaziju 2006. godine. Audio-knjiga objavljena je 2005, a pripovedač je Leni Henri. „Topla, smešna, neizmerno zabavna priča o tome kako je teško izaći na kraj sa rođacima pogotovu ako su oni bogovi. Ovo delo kombinuje anarhičnost Daglasa Adamsa sa vodhausovskom širinom duha“, ocena je Suzane Klark nakon čitanja Gejemenovog romana.
„Anansijevi momci“ je roman o Čarlsu Debelom, Čarliju Nansiju, stidljivom stanovniku Londona lišenog ambicija, čije se neentuzijastične pripreme za venčanje poremete kad sazna da mu je otac (gospodin Nansi) umro na Floridi. Šarmantni gospodin Nansi, u čijoj senci je Debeli Čarli oduvek živeo, umro je na pomalo sramotan način doživevši fatalni srčani udar na bini u karaoke baru, dok je pevao mladoj ženi, pre nego što je pao i slučajno joj u samrtnom grču povukao majicu i razotkrio grudi. Čarli je primoran da uzme slobodne dane u agenciji za talente u kojoj radi i otputuje na Floridu na sahranu, gde otkriva da je gospodin Nansi zapravo inkarnacija zapadnoafričkog boga pauka Anansija, pa otuda i njegovo ime. Razlog zbog kojeg Čarli nije nasledio nikakve božanske moći je taj što su one prenete na njegovog brata, čije postojanje mu je do tog trenutka bilo nepoznato. Čarli je skeptičan i po povratku u Englesku uglavnom sve zaboravlja, dok jedne pijane noći nije šapnuo pauku kako bi bilo lepo da mu brat svrati u posetu.
Autor: D. L. S.
Izvor: Novi Magazin