Laguna - Bukmarker - Prikaz romana „Anđeosko drvo“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz romana „Anđeosko drvo“

Pre 20 godina, Greta je doživela nesreću koja joj je izbrisala pamćenje, ali po povratku u velelepni Marčmont hol, sećanja počinju da joj se vraćaju punom snagom.

Naletevši na grob deteta u šumama kuće u kojoj je živela posle Drugog svetskog rata, nešto u Greti se budi, dok burni i tragični događaji njene i prošlosti njene ćerke i unuke pucaju pred Gretinim, ali i očima čitalaca. Greta shvata da njena ćerka nije ono što je mislila, ali i da prema zauzetom „rođaku“ koji ju je doveo do Marčmont hola gaji dublja osećanja od puke naklonosti.

Lusinda Rajli dobro je poznata beogradskoj publici. Gostovala je u Beogradu pre nekoliko godina sa svojim romanom „Kuća orhideja“ a Laguna je od tada objavila više romana i serijal „Sedam sestara“ ove autorke.

Roman „Anđeosko drvo“, Rajlijeva je najpre napisala kao Lusinda Edmons, da bi ga onda preradila u gotovo 600 stranica dugu melodramu koja obuhvata tri generacije žena i period od Drugog svetskog rata do osamdesetih godina prošlog veka.

Rajlijeva voli da piše istorijsku fikciju i u ovom romanu se oseća koliko je istraživala ratni i posleratni London ali i istoriju mentalnih bolesti.

Greta je tipičan primer žene koje bira pogrešne muškarce i pravi pogrešne izbore. Njena prelepa ćerka Česka, dete glumica koja izrasta u divu, žrtva je okolnosti van njene kontrole ali i žena koja nesvesno ponavlja majčine greške.

Opisi prelepog imanja u Velsu su oščinjavajući, kao i Londona četrdesetih i pedesetih, a priča – iako duga i pomalo linearna – lepo balansira na granici melodrame, porodične hronike i trilera.

„Ljubavni“ momenat ovde je najmanje istražen, a Rajlijeva je mnogo više pažnje posvetila životu neobičnih junakinja ovog romana, posledicama problematičnog ili „neobičnog“ detinjstva, burnim šezdesetim, filmskoj industriji Londona i Los Anđelesa, prelepom pejzažu Velsa ali i tome kako prošlost oblikuje ne samo naš pogled na svet već i odnose sa ljudima.

„Anđeosko drvo“ je prepuno drame, intriga i tenzije ali i mraka i misterije. Taman da nas podseti zašto je Lusinda Rajli jedna od najpopularnijih pisaca fikcije danas.

Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
dečji dani kulture od 4 do 6 aprila hoću knjigu, hoću igru  laguna knjige Dečji dani kulture od 4. do 6. aprila – Hoću knjigu, hoću igru!
31.03.2025.
I ovog aprila Laguna i Delfi knjižare organizuju Dečje dane kulture, manifestaciju inspirisanu najmlađim čitaocima, posvećenu promociji knjiga i čitanja kroz igru i zabavu. Dečji dani kulture 2...
više
zanimljiv program tokom dečjih dana kulture u knjižari delfi skc laguna knjige Zanimljiv program tokom Dečjih dana kulture u knjižari Delfi SKC
31.03.2025.
Sjajne knjige, druženja sa piscima, zanimljive radionice, predstava Dečjeg kulturnog centra očekuju mališane tokom Dečjih dana kulture od 4. do 6. aprila 2025. u knjižari Delfi SKC.   U pet...
više
booktok hitovi od 3 do 31 marta 2025  laguna knjige BookTok hitovi od 3. do 31. marta 2025!
31.03.2025.
BookTok je postao raj za sve knjigoljupce u kojem kreatori videa govore o svojim omiljenim knjigama, daju preporuke i dele ljubav prema književnosti. Od 3. do 31. marta 2025. odobravamo 30% pop...
više
povezanost usred haosa ako su majstor i margarita opstali, možda i naše ljubavne priče imaju šanse laguna knjige Povezanost usred haosa: Ako su Majstor i Margarita opstali, možda i naše ljubavne priče imaju šanse
28.03.2025.
Ljubav – fluidna, kompleksna, lepa, sanjiva, ranjiva, ali i opterećena društvenim normama i individualizmom. Cheers to that. Čini mi se da nikada nije bilo teže odgovoriti na pitanje šta je ...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.