Roman Karmen Domingo „Gala Dali“ nam pruža uvid u njihov privatni život i imamo priliku da izbliza vidimo koliku je moć Gala imala nad njim i koliko je uticala na njega.
Roman se fokusira na Galin život i opisuje njeno detinjstvo i mladost u Rusiji XX veka, kao i činjenicu da je oduvek znala da ona tamo ne pripada. Neprestano se osećala kao stranac u svojoj domovini i nakon što ju je oboljenje pluća primoralo da sama otputuje u Švajcarsku na lečenje, Gala shvata da se nikada više neće vraćati i da je njena jedina želja da uspe u životu, a za nju, uspeh je bio novac.
U sanatorijumu upoznaje mladog Pola Elijara koji će se kasnije proslaviti u krugovima francuskih nadrealista i ubrzo pošto je ozdravila, Gala odlazi sa njim u Pariz. Tamo se zdušno bori da Elijara uvede u uski krug umetnika predvođenih Andreom Bretonom i zahvaljujući njenoj upornosti, snažom karakteru i samouverenosti, oboje nalaze svoje mesto među nadrealistima. Ipak, umetnici se trude da izbegavaju kontakt sa ovom jakom i pomalo muškobanjastom ženom, ali prihvataju da Elijar, koji je potpuno bio opčinjen Galom i u svemu je slušao, prisustvuje njihovim okupljanjima. Gala se sve više otuđivala od pesnika i uživala je otvoreno u svojoj seksualnosti sa brojnim muškarcima, sve dok u Kadakesu nije upoznala mladog i ekstravagantnog Salvadora Dalija.
Od tog trenutka raste Galino interesovanje za tog neobičnog slikara koga često prate glasine da je homoseksualac i na kraju ostavlja Elijara i ostaje sa Dalijem u Kadakesu. Ostavlja i ćerku koju je dobila sa Elijarom i nikada na nju neće obraćati pažnju jer je sva njena energija bila usmerena ka umetničkom geniju Salvadora Dalija, koji je i sam često bio nalik detetu. Nakon mnogo godina finansijskih poteškoća i velikog truda da Daliju pokaže da je umetnost biznis, a ne samo sredstvo koje mu pomaže da odagna košmare, par uspeva da stekne svetsko priznanje i veliko bogatstvo. Tada njihova ljubavna veza počinje da propada i sve više se otuđuju jedno od drugog, što će kulminirati ludilom, tugom, patnjom i na kraju, smrću.
Ovaj roman se čita u jednom dahu jer Karmen Domingo sa velikom veštinom niže događaje u Galinom životu, a da ni u jednom trenutku ne optereti čitaoca suvišnim detaljima ili opisima. Godine od njenog rođenja do smrti kao da su prošle vrtoglavom brzinom – pratimo junakinju kroz 87 godina njenog života na tek nešto više od 350 stranica, a pri tome se ne stiče utisak da je bilo koji segment romana zbrzan. Zadivljujuće je kako je autorka uspela da realistično dočara kompleksni karakter ove žene – spolja gledano, bila je otresita, samouverena i volela je da uvek ima kontrolu nad svim što joj se dešava, a istovremeno su se u njoj sukobila brojna prikrivena osećanja. Karmen Domingo nas vodi i u boemski svet francuskih nadrealista, do plaža u Kadakesu i u Evropu tokom Drugog svetskog rata, uvek sa Galom u centru zbivanja. Gala je, kao pravi krojač svoje sudbine, znala tačno u čijem društvu treba biti i u kom trenutku kako bi se došlo do uspeha, kako tuđeg, tako i njenog sopstvenog. Njen cilj je uvek bio novac ili privlačan muškarac koga bi poželela – bilo da je ribar, umetnik, žigolo ili čak prosjak, pa je Gala bila potpuna suprotnost klasičnom stereotipu svog vremena koji je ženu svodio na domaćicu koja se miri sa vanbračnim aferama svog supruga. Bila je daleko od svakodnevnog, i sama nadrealna, baš kao i umetnost epohe u kojoj je živela.
Autor: Viktor Gonsales
Izvor: www.librosyliteratura.es