Čak i pre nego što sam počela sa čitanjem prvog poglavlja,
Autorkina beleška mi je probudila znatiželju. Ova knjiga je napisana krajem devedesetih godina 20. veka, ali nikada nije objavljena pošto zaplet nije odgovarao zahtevima tadašnjeg tržišta. Zaplet se ticao fiktivne kraljevske porodice, a svi dobro znamo sa kakvom se tragedijom britanska kraljevska porodica tada suočavala. Ovo je prvi triler iz pera
Lusinde Rajli, čija se radnja odvija oko pisma koje sadrži informacije zarad kojih su mnogi spremni da počine ubistvo. Ovaj triler nije naročito brzog tempa, ali sadrži sve pojedinosti koje krase dragulje ovog žanra; saspens, zaplete i obrte, napetost, ubistvo i zaveru.
Kao i u drugim romanima Lusinde Rajli, u ovom trileru se pojavljuje mali broj junaka, od kojih se svako pojavljuje sa određenom ulogom koja će uticati na zaplet; autorka nikada ne koristi suvišne likove koji ne doprinose romanu, kako to neki drugi pisci umeju da rade. Mlada novinarka Džoana Haslam pokušava da napreduje u novinarskoj karijeri i neće moći ni da nasluti na kakvu će priču nabasati na sahrani slavnog glumca ser Džejmsa Harisona. Ono što Džoanu izdvaja od ostalih novinara jesu njen moralni kompas, privrženost prijateljima i odbijanje da naruši ta prijateljstva po cenu da izvuče priču koja će pogurati njenu karijeru. Kako se polako bude sve dublje uplitala u potragu za misterioznim pismom i njegovim sadržajem, tako će se sve više izlagati opasnosti, od kojih će neke i iskusiti. Sajmon je njen prijatelj još od detinjstva, ali krije tajne koje ne može da otkrije, što će njihovo prijateljstvo staviti na test. Njihov odnos je prirodan, poput odnosa između sestre i brata, što će znatno otežati donošenje pojedinih odluka kod oba junaka. Sporedni likovi su agenti MI5, unuka slavnog ser Džejmsa Harisona – Zoi, njen brat Markus (koji previše pije i skače sa jednog projekta na drugi) i Rouz, misteriozna ucveljena dama na sahrani ser Džejmsa, koja će uputiti Džoanu u srž državne tajne. A tu su naravno i fiktivni članovi kraljevske porodice.
Teško je govoriti o ovom romanu a da se ne otkrije zaplet, tako da se neću preterano udubljivati u opis. Roman vas postepeno uvlači u priču, pri čemu se čitaocu informacije otkrivaju „na kašičicu“, tako da ćete morati da se strpite do kraja romana kako biste saznali celokupnu priču u vezi sa pismom, tajnom koja se u njemu krije i kako će sve to uticati na naše junake. Ima dosta akcije i momenata od kojih ćete biti u pripravnosti, što doprinosi napetosti ovog romana. Ljubavna priča, porodične tajne i drama ovo štivo čine slojevitim, i držaće vam pažnju do kraja.
Lusinda Rajli nikada ne prestaje da me oduševljava svojim pisanjem, i iako je ovo žanr u kom se do sada nije okušala, i premda je roman napisan pre skoro dvadeset godina, i dalje je relevantno i prožimajuće štivo. Dok sam je čitala, u potpunosti sam se udubila u knjigu i nosila je svuda sa sobom u nadi da ću moći da iskoristim svaki trenutak predaha kako bih mogla da je čitam makar na nekoliko minuta. „
Ljubavno pismo“ je napeto štivo, sa nezaboravnim junacima i zapletom koji će vam držati pažnju; iskreno, nisam bila u stanju da ga ispustim iz ruku. Sigurna sam da će ovaj roman biti još jedan u nizu bestselera Lusinde Rajli, i nadam se da će napisati još nešto u žanru trilera.
Izvor:
bookliterati.com
Prevod: Aleksandra Branković