Kada se talentovani i nagrađivani scenarista serija „
Dauntonska opatija“ i „
Pozlaćeno doba“ odluči na pisanje romana, dobijemo izuzetno dinamično i pitko štivo pisano dobrim stilom. „
Nedovršena prošlost“ je slojevita priča o šezdesetim godinama u Velikoj Britaniji, dobu koje je za više društvene slojeve još bilo pozlaćeno, materijalno i politički zaštićeno od svetskih previranja. I dok su mladi, generacija kojoj pripada i
Felouz, bučno i odlučno tražili neki novi poredak, aristokratija je istrajavala na svojim principima razumno sklopljenih brakova i kvalitetno odškolovane dece. Jedan bogataš na samrti koji nikada nije ušao u brak, uprkos brojnim vezama sa ženama, odlučuje da istraži ima li živog potomka, i u pomoć poziva prijatelja iz mladosti koji je i narator ove priče.
Vraćanje u prošlost i sećanja na avanture iz mladosti obojici donose nove uvide u život koji su imali, stvarajući i za čitaoca slike jednog ne tako davnog vremena koje nam se danas čini kao romantično i lepo. Taj uzlet optimizma uprkos krizama i pretnjama atomskim ratom, uprkos mnogim predrasudama koje su davile britansko konzervativno društvo ubeđeno da još vlada svetom ili bar političkim krizama, obeležio je mladost dvojice prijatelja. Na početku rešeni da nemaju zbog čega da se kaju, kako potraga dobija nepredviđene obrte, suočavaju se sa greškama iz prošlosti.
Verovatno kao autor naviknut na pisanje scenarija, Felouz i u romanu neguje izrazitu fragmentarnost i brojne digresije koje treba što vernije da prikažu čitaocu sliku jednog doba. Nije ovo naracija iskusnog prozaiste, ali jeste sveža i originalna u smislu dinamike i blagih primesa trilera. Likovi su ubedljivi, a dijalozi, očekivano, majstorski i kroz njih se odslikava jedno celoživotno prijateljstvo koje je imalo svoje uspone, padove, krize i prekide.
Roman za ljubitelje serija i filmske umetnosti koji će ih ubediti da ima svojih brojnih prednosti, zabavna slika aristokratije na umoru koja se ne predaje a kojoj i autor pripada rođenjem ali i životnim stilom. Viktorijansko doba sačuvano u holovima na uzvišicama i nameštaju koji nikada ne izlazi iz mode. Velika imanja koja još nisu postala turističke atrakcije i luksuzna prenoćišta. Zadimljeni barovi u boemskim četvrtima Lonodona gde je podmladak isprobavao zabranjeno i uspešno se vraćao na pravi put roditeljskim novcem. Ili, rečeno jezikom dramaturgije, dobro skrojeni komad pretočen u roman koji je, kao svako umetnički vredno štivo, portal u drugi svet i drugo vreme.
Autor: Aleksandra Đuričić, književnica i književna kritičarka
Izvor: Nedeljnik