Laguna - Bukmarker - Prikaz romana „Ribari“ Čigozija Obiome - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz romana „Ribari“ Čigozija Obiome

Jedno od najneverovatnijih književnih dešavanja prošle decenije, bila je manje-više simultana erupcija, nakon dugog sušnog perioda, velikog broja novih popularnih pisaca iz Afrike. Čimamanda Ngozi Adiči, Novajlet Bulavajo, Tedžu Kol, Alan Mabanku i Dinou Mengestu su mladi afrički pisci koji su radili u Americi. Mnogi od njih predaju ili su diplomirali u školama kreativnog pisanja, institucijama za koje ponekad kažu da su književne fabrike. A opet, njihovi glasovi, daleko od neupadljivih, jedinstveni su poput afričkih zemalja iz kojih dolaze, bila to Nigerija na zapadu, Zimbabve na jugu ili Etiopija na istoku.

Jedan od novih afričkih pisaca koji trenutno najviše obećava verovatno je Čigozi Obioma (1986). Pripadnik etničke grupe Igbo, poput najpoznatijeg nigerijskog pisca Činue Ačebea, Obioma je rođen na jugozapadu Nigerije, a trenutno živi u Sjedinjenim Državama gde radi kao asistent na katedri za književnost i kreativno pisanje na Univerzitetu Nebraska-Linkoln.

Roman „Ribari“ je biblijska alegorija smeštena u devedesetim godinama, kada je Nigerija bila pod vojnom diktaturom generala Sanija Abače. Narator, devetogodišnji Bendžamin je najmlađi od četvoro braće. Njegov otac je progresivan čovek, koji radi za Centralnu banku Nigerije. On veruje da su obrazovanje i profesionalna ambicija jedini lek za bolest korupcije koja se širi u svaki ćošak njegove zemlje. Bendžaminov otac želi da njegova deca „zaranjaju ruke u reke, mora, okeane ovog života i postanu uspešna: lekari, piloti, profesori, advokati.“

Umesto toga, kada oca pošalju u drugi grad, ostavljajući njihovu majku da vodi računa ne samo o četiri dečaka i njihovoj maloj sestri, već i o tezgi sa hranom u lokalnoj prodavnici, dečaci će da urade ono što dečaci rade svuda u svetu kada shvate da ih niko ne nadgleda: kreću da zabušavaju. Uprkos trudu njihove majke, za tri meseca se duga ruka njihovog oca „koja je često vitlala bičem, sredstvom upozorenja, slomila se kao umorna grana drveta. Tada smo se otrgli.“  Braća su se tukla sa drugim dečacima, lomila prozore na susednim kućama. I kad god su mogli išli na obližnju reku Omi-Ala, koja teče kroz grad.

Dok je bila čista, Omi-Ala je rane naseljenike snadbevala ribom i čistom pijaćom vodom. Kao svuda u Africi, za „Omi-Alu se nekada verovalo da je bog; ljudi su je obožavali“. Sada, kao svaka reka u Nigeriji, više liči na kanalizaciju. Leševi životinja leže na njenim obalama, a u vodi su pronašli i unakaženo telo žene, „bez vitalnih delova tela.“

Kada dečaci odu tamo da pecaju, uhvatiće više nego što su nameravali. Dok su se jednog dana vraćali kući, nakon što su upecali dve velike tilapije, naišli su na čoveka koji je spavao ispod drveta manga. „Bio je odenut u prljavštinu od glave do pete. Kada je okretno ustao, s njim se digao i deo prljavštine, dok je deo ostao tu i tamo na zemlji. Na licu, tik ispod brade, imao je svež oži­ljak, a leđa su mu bila ulepljena kašastom masom od nekog mrtvog manga u stanju truljenja“. On je Abulu, ludak, takođe poznat po proročanstvima i po neprijatnoj navici masturbiranja u javnosti. Kada Abulu počne da doziva dečake, najstarijeg poziva po imenu, Ikena, iako ga nikad nije sreo i upoznao i proriče mu da će ga ubiti jedan od njegove braće.

Dok se proročanstvo nadvija nad dečacima, Obioma pojačava fokus na nesreću koja pogađa njihovu porodicu. Majka dečaka, ophrvana tugom, doživljava nervni slom i završava u bolnici. Njihov otac, mršav i osedeo, pati jer kao glava kuće nije u mogućnosti da zaštiti one koje voli. A tu su i braća. Ako je proročanstvo istinito, ko je od njih ubica? Krivica, žal i laži istovremeno zbližavaju i udaljavaju dečake jedne od drugih.

Političke implikacije „Ribara“ su očigledne, iako nikad nisu preterano naglašene. Zemlje mogu da krenu pogrešnim putem, navodi Obioma, isto kao i ljudi. Za šest decenija nezavisnosti Nigeriji nije falilo laži, proroka i ludaka. Kao ni nevolja.

I dok se sve urušava, a srž porodice propada, Obiomini čitaoci će se prisetiti još jednog dela iz Afrike, knjige koja i nakon pola veka, nije prestala da se štampa. U svom istraživanju misterije i ubistava, terora koje ljudski um može da smisli, boja života u Africi, sa šarenim tkaninama i drvećem prepunim plodova, a najviše sposobnošću da stvori dramatične tenzije u ovoj najhumanijoj afričkoj priči, Čigozi Obioma je pravi naslednik Činue Ačebea.

Izvor: nytimes.com
Prevod: Miloš Vulikić


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
uz banca intesa mastercard kreditne kartice popust 25  laguna knjige Uz Banca Intesa MASTERCARD kreditne kartice popust 25%
22.11.2024.
Odlična vest za sve ljubitelje dobrih knjiga i društvenih igara je da Banca Intesa i Izdavačka kuća Laguna nastavljaju sa uspešnom saradnjom i omogućavaju specijalne popuste.   Do 30. novem...
više
nedelja delfi knjižare u tc big zrenjanin slavimo rođendan dobro došli  laguna knjige Nedelja Delfi knjižare u TC BIG Zrenjanin! Slavimo rođendan! Dobro došli!
22.11.2024.
Delfi knjižara i Lagunin klub čitalaca u Zrenjaninu dobro je poznato i omiljeno mesto svih ljubitelja književnosti koji u njoj pronalaze najveći izbor domaćih i svetskih hitova, bogat gift program, ka...
više
grandiozna izjava ljubavi italiji dobitnik gonkurove nagrade žan batist andrea u knjižarama od 26 novembra laguna knjige Grandiozna izjava ljubavi Italiji: Dobitnik Gonkurove nagrade Žan-Batist Andrea u knjižarama od 26. novembra
22.11.2024.
Roman „Bdeti nad njom“, za koji je pisac Žan-Batist Andrea prošle godine dobio Gonkurovu nagradu, stiže na police knjižara.   „Bdeti nad njom“ je zanimljiva i lepo izvedena kombinacija istorijs...
više
niški sajam knjiga od 23 novembra do 1 decembra 2024  laguna knjige Niški sajam knjiga od 23. novembra do 1. decembra 2024.
22.11.2024.
Tradicionalni Sajam knjiga u Nišu biće održan od 23. novembra do 1. decembra u Sportskoj hali „Čair“. Organizator je Niški kulturni centar. Tokom trajanja Sajma, kao i svake godine, biće organi...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.