Laguna - Bukmarker - Roditelji koji čitaju svojim bebama ulažu u njihov kasniji uspeh u školi (a osim toga, njihove ručice izgledaju neodoljivo pored tih velikih knjiga) - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Roditelji koji čitaju svojim bebama ulažu u njihov kasniji uspeh u školi (a osim toga, njihove ručice izgledaju neodoljivo pored tih velikih knjiga)

Ovaj tekst nije o tome da je čitanje magični lek... ali je o tome šta možete dobiti od nauke o roditeljstvu, koja je sve samo ne egzaktna. Autor teksta na šaljiv način predstavlja korist koju će imati vaša deca u toku školovanja, pa i karijeri, ukoliko im čitate knjige još dok su bebe.


 
Čitanje detetu veoma nalikuje razgovoru sa psom. Iako niste sigurni koliko vas mogu razumeti, čitanje čini da se osećate bolje ako se pretvarate da vas razumeju. Za razliku od pasa, bebama se poboljšavaju rečnik i jezičke veštine kada im čitate. Obe strane imaju koristi od vaše pažnje (iako će vas samo psi voleti iskreno i bezuslovno).
 
Na mnoge faktore koji utiču na detetov uspeh u školi roditelji ne mogu uticati. Među onima na koje možete uticati, spada pružanje knjiga deci jer to unapređuje njihove čitalačke sposobnosti. Već to što posedujete knjige u kući može biti od pomoći. Deca čije porodice poseduju 100 knjiga imaju 1,5 ocenu više u veštini čitanja od svojih vršnjaka. Što više knjiga, to veća korist – posedovanje 500 knjiga vam daje prednost od 2,2 godine, mada nakon tog perioda napredak i nije toliko upadljiv (a pritom doslovce počinjete da punite kuću knjigama). Naravno, jasno je da puko posedovanje knjiga neće obdariti vaše dete čitalačkim sposobnostima pomoću nekakve literarne osmoze. Ono što pomaže jeste neka vrsta kombinacije koja se ogleda u pružanju mnogo materijala za čitanje i podrazumeva da ste tip porodice koja poseduje i čita knjige. No, činjenica je da je ohrabrivanje dece da čitaju jedan od najboljih načina za unapređenje njihovog obrazovanja.

Nova istraživanja koja su nedavno predstavljena na skupu Društva američkih pedijatara (American Pediatric Society) pokazala su da čak i bebe imaju koristi od knjiga. Čitanje knjige može vam delovati uzaludno dok beba balavi po kartonskim stranicama, ali će se isplatiti kad pođe u školu. Specijalisti za razvoj dece analizirali su kvalitet i kvantitet knjiga koje su čitane bebama od šest meseci kako bi uvideli da li čitanje kvalitetnijih sadržaja poboljšava njihove jezičke sposobnosti u budućnosti. I, kao što pretpostavljate, poboljšava. U stvari, obogaćuje njihov mali rečnik i poboljšava razumevanje, pomaže im da zvukove tumače kao reči i da što pre nauče da samostalno čitaju. Svi se to računa dok stignu do đačkog doba i olakšava im rešavanje školskih zadataka.
 
Ono što je neobično u ovom istraživanju je to što je ono bilo usmereno samo na učešće majki u aktivnosti čitanja, a ne i očeva. Moguće je da su majke prijavile svako čitanje bez obzira na to koji je roditelj čitao detetu, ali je svakako važno pomenuti ovaj disbalans. Nemojte misliti da očevi ne čitaju svojoj deci. A moguće je i da su istraživači od majki tražili informacije o svim aktivnostima u vezi sa čitanjem bez obzira na njihovu ličnu uključenost u njih, mada je i dalje neobično analizirati ovako „bespolnu” aktivnost kao što je čitanje u svetlu samo jednog pola roditelja.


 
U svakom slučaju, ranije ispoljavanje sklonosti ka čitanju učiniće decu boljim studentima. To je dvostruko tačno ukoliko deca vole da čitaju u trenucima razonode. Knjigoljupci se bolje snalaze na testovima i raspolažu sa više konkretnog znanja za razliku od svojih vršnjaka koji ne vole knjige.
 
Čak i kasnije u životu poslodavci žele da njihovi zaposleni poseduju visoke sposobnosti čitanja i pisanja. Iako je to samo po sebi vrlo očigledno, ove veštine su predmet glavnih žalbi u vezi sa sposobnostima maturanata i studenata: nisu u stanju da čitaju i pišu dovoljno dobro. Umešno čitanje može biti od koristi kada želimo dobro plaćene poslove u menadžmentu, biznisu i finansijama. I u istraživanju koje je sprovela američka Nacionalna zadužbina za umetnosti, 70 procenata siromašnih čitalaca zaključilo je da im njihovo loše čitanje umanjuje priliku za profesionalno napredovanje.
 
I kao u slučaju zdrave ishrane i vežbanja, usađivanjem ljubavi prema čitanju učinićete da vašem detetu bude mnogo lakše da stalno održava naviku čitanja. Dakle, ispratite njihove dečje umove u Narniju, Hogvorts ili Redvol. Neka zarone u njih sada i biće vam zahvalna na tome kasnije.
 
Izvor: www.popsci.com


Podelite na društvenim mrežama:

otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.