Pisac Dejan Tiago-Stanković dobitnik je Nagrade Evropske unije za književnost za roman „Zamalek“.
U ovogodišnjem izdanju Nagrade Evropske unije za književnost (EUPL), koja odaje priznanje piscima fikcije iz cele Evrope, odabrani su pobednici iz 14 zemalja – osim Srbije, izabrani su i najbolji romani iz Albanije, Jermenije, Bugarske, Češke, Islanda, Letonije, Malte, Moldavije, Holandije, Portugalije, Slovenije, Švedske, Tunisa.
Nagrada inače obuhvata 41 zemlju koja je deo programa „Kreativna Evropa“ – inicijative čiji je cilj jačanje evropskih kulturnih i kreativnih sektora. EUPL je pokrenuta 2009. godine i od tada je izabrano 135 pobedničkih autora u 12 kategorija. EUPL podrazumeva države koje učestvuju u programu „Kreativna Evropa“, s tim što su u izboru svake godine pisci iz jedne trećine zemalja.
„Nagrada Evropske unije za književnost je velika i važna i veoma mi je drago da sam dobitnik. Ovo je odlična prilika da se više čuje i za našu književnost, ali i za ono što ja stvaram“, istakao je Dejan Tiago-Stanković.
„Zamalek“ je roman koji se u prvom trenutku čini kao putopis pun opisa čudnih običaja, leksikon egzotičnih pojmova ili nekakav uvrnuti bedeker o Egiptu. A onda, malo-pomalo, iz novootkrivenih delova istorije te zemlje i sjajnog opisa mentaliteta njenih stanovnika počinje da izranja priča. Priča o kismetu.
U srcu Kaira, na ostrvu usred Nila, decenijama je postojala antikvarnica krcata svakojakim blagom kao Ali-babina pećina. Radnju, najčuveniju u tom delu sveta, vodili su Kosta, glasoviti egiptolog, i njegova poćerka Arna sve dok kismet, zbog nekih Kostinih misterioznih greha, nije odlučio drugačije. Ova priča u kojoj se mešaju ovozemaljski i zagrobni život nije mogla da se dogodi nigde osim u Kairu, pa su taj pustinjski megalopolis, njegova tiha mahala Zamalek, ljudi, običaji i vrelina grada jednako važni junaci romana kao i Kosta antikvar i pripovedačica Arna, prašina koja stalno pada i Nil koji teče kao život.