Saga o porodici Florio i njihovom usponu od skromnih trgovačkih početaka do nekrunisanih kraljeva Sicilije –
Sicilijanski lavovi Stefanije Auči – slojeviti je prikaz porodičnih odnosa i istorijskih prilika u 19. i 20. veku. Vođeni snažnom ambicijom, Floriovi su se oprobali na novim poljima u domenu trgovine. Nošeni tim uspehom, postali su jedna od najmoćnijih sicilijanskih porodica svog vremena.
Jedan od najburnijih perioda u italijanskoj istoriji, od ustanaka 1818. do iskrcavanja Garibaldija na Siciliji, okvir je za dešavanja u samom romanu. Od trenutka kada stignu u Palermo iz Banjara Kalabre 1799. godine, Paolo i Ignjacio Florio žele svet pod nogama. I to im polazi za rukom – otvaraju svoju prodavnicu začina, započinju trgovinu sumporom, kupuju nekretnine i zemlju od plemića iz Palerma i pokreću sopstvenu kompaniju za plovidbu. Međutim, kao doseljenici nailaze na prezir lokalnog stanovništva, posebno aristokratije kojoj tako očajnički žele da pripadaju. Otpor zajednice ih ne obeshrabruje, naprotiv – daje im motivaciju da budu sve uspešniji. Ali koliko god da su ostvareni u poslu, u aristokratskim krugovima na njih i dalje gledaju kao na nedostojne. Zato je sledeći korak da dobiju legitimitet u vidu porodičnog grba i postanu punopravni članovi sicilijanske elite.
Sa bogatstvom se intenzivira i osećaj usamljenosti. Međusobna privrženost braće počinje da slabi kad se ispostavi da im prioriteti nisu isti. Ignjaciju je porodica na prvom mestu, dok je Paolo nezajažljiv u nameri da se dokopa plemićke titule. U to vreme je Palermo bio epicentar trgovine na Sredozemlju, a moć koju su Floriovi stekli uzrokovala je sukobe i zavist među braćom. Pripadnici osiromašenog plemstva teško su se odricali svojih privilegija čak i kada su do guše bili u dugovima, upinjući se na sve moguće načine da ostave utisak bogatstva koje više ne poseduju. Gledali su s visine na Floriove, ali ih to nije sprečavalo da im se obrate za novčanu pomoć.
U januaru 1848. u Palermu se diže pobuna protiv dinastije Burbona, što dovodi do nezavisnosti Sicilije u trajanju od šesnaest meseci. To je treća revolucija koja se dogodila na ostrvu i nagoveštava kraj Kraljevstva Dve Sicilije. Đuzepe Garibaldi će 1860. jednom zasvagda okončati burbonsku vladavinu. Floriovi istrajavaju kroz ovaj turbulentni period. Vinčenco, Paolov sin, preuzima porodični posao. Sledeći trijumf doneće vino marsala koje Floriovi proizvode u svojim podrumima. A zatim dolaze i na revolucionarnu ideju konzerviranja tune – u limenkama, u ulju. Vinčenco planira da se putem ugovorenih brakova sa aristokratama dokopa plemićke titule. Žrtvujući sreću sopstvene dece, uspeva da uvede Floriove u krugove sicilijanskog plemstva kojima su stremili od svog dolaska na ostrvo. Godine 1868. doživljava moždani udar i umire, a istog dana rađa se unuk – Ignjacio. Saga o Floriovima će se nastaviti.
Uskoro u Laguninom izdanju možete očekivati drugi deo sage o Floriovima
L' inverno dei Leoni.
Autor teksta: Ivana Veselinović