Da li ste znali da smeh može da vam poboljša zdravlje?
Jača imunitet, štiti od negativnih posledica koje izaziva stres, čak sagoreva i kalorije. Samim tim što u nama budi osećaj zadovoljstva i podiže raspoloženje, smeh aktivira odbrambeni mehanizam koji nam pomaže u životnim krizama i daje nam snagu da prebrodimo teške periode.
Ako ovog vikenda želite da osetite nalet endorfina, dopamina i serotonina i da uradite nešto dobro za zdravlje svog tela i uma, pogledajte ove naslove koje smo izdvojili za vas.
„Kvalitilend“ – Mark-Uve Kling
Uživaćete u ovoj urnebesnoj futurističkoj satiri koja je apsolutno apsurdna hiperkapitalistička distopija.
U budućnosti se sve odvija na najbolji način: algoritmi su optimizovali rad, slobodno vreme, veze i odnose. Agencija za automatsko pronalaženje partnera zna ko vam savršeno odgovara: zaljubićete se na prvi klik. Samovozni automobil zna kuda želite da stignete. A onaj ko se prijavi kao mušterija Šopa, pouzećem će primiti sve proizvode koje želi pre nego što ih i poželi a kamoli naruči. Superpraktično. Niko više nije prinuđen da donosi teške odluke, jer u Kvalitilendu odgovor na sva pitanja glasi: OK.
Uprkos tome, uništavaoca nesavršenih mašina Petera sve više obuzima osećaj da s njegovim životom nešto nije kako treba. Ako je sistem zaista savršen, zašto uopšte postoje dronovi koji pate od straha od letenja ili borbeni roboti s posttraumatskim stresnim poremećajem? Zašto mašine postaju sve ljudskije, a ljudi sve više podsećaju na mašine?
„Kreiraj sopstvenu krizu srednjih godina“ – Mari Filips
Mi smo odrasle osobe i svi imamo svoje žute minute. Kad prođe neka decenija zrelog života, teško je shvatiti kako se neko iz pretežno simpatične bezbrižne devojke od dvadeset i nešto godina pretvorio u ženu koja razmišlja o razvodu jer joj se muž vratio sa kursa meditacije odlučan da jede samo sirove namirnice. Moramo doneti niz odluka, još kad bismo samo uspeli da se setimo kako se to radi. Ali sve dosad nismo mogli da se vratimo na početak i pokušamo da nešto izvedemo bolje.
Dakle, evo prilike da uradite nešto drugačije: neodgovorno se ponašajući na stranicama ove knjige, možete kreirati sebi krizu srednjih godina koju niste nikad imali, ili za koju se nadate da je još možete izbeći. Do suza komične, zastrašujuće prepoznatljive, pred vama su nevolje savremene krize srednjih godina, da vas ponesu na neka mesta koja ćete – nadajmo se – u stvarnom svetu uspeti da zaobiđete.
„Život i doba Malog Groma“ – Bil Brajson
Bil Brajson je rođen usred američkog veka – 1951, usred Sjedinjenih Država – u De Mojnu, u državi Ajova, usred najveće generacije u američkoj istoriji – bejbi-bum generacije. Kao jedan od najboljih i najzabavnijih živih pisaca, on je u savršenom položaju da prebira po svojim sećanjima na detinjstvo kako bi izvukao na svetlo dana memoarsko čisto zlato. Poput miliona svojih vršnjaka, Bil Brajson je odrastao kao superjunak u svom izmaštanom svetu: trčao je po kući i komšiluku u starom fudbalskom dresu sa nacrtanom munjom i sa peškirom oko vrata koji mu je služio kao plašt, jednim skokom preskakao visoke zgrade i pobeđivao zlotvore (i morone) – u svojoj glavi – kao Mali Grom. Topla i grohotno smešna, puna njegovih jedinstvenih, savršenih zapažanja, knjiga
Život i doba Malog Groma čudesna je koliko i sve druge koje je Bil Brajson napisao.
„Panika“ – Desa Muk
Medicinska sestra Vera bliži se četrdesetoj i počinje da je hvata panika da je ono najbolje u životu već prošlo. Njen muž je dosadan, ćerka je ne sluša, posao se sveo na rutinu… nigde uzbuđenja na vidiku. Povrh svega, vidovnjak joj otkriva da postoji muškarac koji razmišlja o njoj, ali se ne usuđuje da joj priđe. Vera počinje da veruje da je samo ljubav izlaz iz ove nepodnošljive situacije i odlučuje da iskorači iz uhodanih staza bračnog života. Ali na putu sopstvenog buđenja ona mora da savlada i nove komplikacije…
Desa Muk, najčitanija slovenačka spisateljica, glumica i TV voditeljka, u romanu
Panika donosi savremenu priču o potrazi za srećom u kojoj se smeh i suze neočekivano brzo smenjuju.
„Opet on“ – Timur Vermes
Leto 2011. godine. Adolf Hitler se budi na pustoj poljani u Berlinu. Nema rata, ni partije, ni Eve. U Berlinu vlada mir, pohode ga hiljade stranaca, a politiku zemlje vodi Angela Merkel. Šezdeset i šest godina posle svoje navodne smrti ovaj istorijski lik zatekao se u današnjem dobu, i mimo svake verovatnoće započinje novu karijeru – na televiziji.
Ova jetka satira predstavlja Hitlera kao čoveka od krvi i mesa koji na svoj način shvata i analizira okruženje u kome se zatekao, munjevito i oštro uočavajući ljudske slabosti. Zemlja u kojoj se probudio cinična je, beskonačno lakoma na uspeh čak i posle nekoliko decenija nemačke demokratije. Čitalac će se često smejati Hitlerovim dogodovštinama. Ali se neće smejati njemu već sa njim.
Smejati se sa Hitlerom, da li se to može? Da li se to sme? Otkrijte sami u nemačkom bestseleru koji je uzdrmao književnu javnost i podstakao brojne polemike.
Autor teksta: Dunja Lozuk