Ako ovog četvrtka niste sigurni šta vam se sledeće čita, možda je vreme da se odmorite od romana i prepustite biografijama legendarnih muzičara koji su, svako na svoj način, ostavili neizbrisiv trag na svetskoj sceni. Danas ćemo vas podsetiti na neke od naših omiljenih muzičkih biografija u izdanju Lagune.
Foto: Unsplash
Autor
Mark Blejk nas već godinama vraća kroz vreme pišući o nekim od najvećih bendova svih vremena, a meni najdraži naslov je „
Queen – da li je ovo pravi život?“ U prologu opisuje jedan od najpoznatijih nastupa u istoriji čovečanstva – „Lajv ejd“ 1985. godine, a onda nas vraća na same početke benda predstavljajući nam kako je svaki član ušao u svet muzike i na kraju završio u bendu. Priču počinje sa gitaristom Brajanom Mejom, pa bubnjarem Rodžerom Tejlorom, potom basistom Džonom Dikonom da bi se na kraju fokusirao na Faruka „Freda“ Bulsaru i njegovu transformaciju u Fredija Merkjurija. Do najsitnijih detalja piše o njihovim turnejama, sve razrađenijim setovima, perfekcionizmu i posvećenosti u studiju.
Blejk je takođe napisao fenomenalnu biografiju benda Pink Flojd pod naslovom „
Pink Flojd – Kad svinje polete“, koja se smatra prvom kompletnom biografijom ovog legendarnog benda. Ovo prošireno izdanje istorije jedne od najvećih rok grupa svih vremena nastalo je nakon što je autor razgovarao sa Dejvidom Gilmorom, Rodžerom Votersom, Ričardom Rajtom i Nikom Mejsonom, i intervjuisao ostale bivše članove grupe, producente, školske drugove, devojke, scenske tehničare, cimere, menadžere, prijatelje, neprijatelje i brojne druge ljude koji su imali uvid u živote članova grupe i njihov rad. Ova knjiga prati priču grupe počev od njenih korena u Kembridžu do globalnog uspeha albuma „The Dark Side Of the Moon“ i gorkog raspada osamdesetih godina XX veka, od njihovog istorijskog okupljanja na „Lajv ejdu“ do smrti osnivača Sida Bareta 2006. i sve nakon toga.
Iako Peti Smit 1968. godine nakon koncerta Dorsa nije bila impresionirana likom i delom Džima Morisona, mi smo svakako opčinjeni ovom sveobuhvatnom biografijom autora
Džerija Hopkinsa i
Denija Šugermena pod naslovom „
Niko se odavde neće izvući živ“. Deni Šugermen je još kao maloletnik bio član svite Dorsa i jedna od osoba koje su ponajbliže upoznale Džima Morisona, a Džeri Hopkins je imao jedinstvenu priliku da održi dug intervju sa glavnim junakom ove knjige u poslednjim mesecima njegovog života. Ako želite da saznate kako je izgledao život na ivici jednog umetnika, pođite na ovo surovo putovanje kroz mračnu stranu ljudske prirode.
Za kraj imamo jednu izvrsnu autobiografiju! Ubrzo nakon što je pandemija počela da se širi,
Leni Kravic je napustio svoj dom u Parizu i povukao se na malo ostrvo na Bahamima. Umesto da obilazi svet i promoviše svoje memoare koje je nazvao „
Neka ljubav vlada“, Kravic živi jednostavnim životom, sam uzgaja hranu i redovno vežba. Od Aper Ist sajda na Menhetnu, Bedford Stajvesanta u Bruklinu, Boldvin hilsa i Beverli hilsa u Los Anđelesu, do Francuske, Engleske i Nemačke pratimo priču o izuzetno kreativnom klincu koji zbog brojnih teškoća u školi i porodici traži spas u muzici i izrasta u vrsnog muzičara, vrhunskog tekstopisca, producenta i izvođača. Ali otkrivamo i drugu stranu njegovog života, način na koji se duhovno menjao i koji je bitno uticao na njegovu muziku i odluke da odbije više nego privlačne diskografske ugovore dok ne pronađe sopstveni muzički izraz.
Autor teksta: Dunja Lozuk