„Zadovoljstvo koje osetite kada ne pišete je toliko veliko, da ako mu se prepustite nećete više nikad ništa napisati.“ Džon Apdajk
Imitiranje navika i rituala velikih umetnika neće vas iznenada učiniti sposobnim da stvaramo vrhunska umetnička dela. Ali blog (i knjiga) autora Mejsona Karija
Daily Rituals pruža puno korisnih saveta koje bi trebalo svi da poslušaju – ne samo umetnici u usponu, već bilo ko ko želi da bolje organizuje svoje vreme.
Na primer: Ustanovite u koje doba dana (ili noći) ste najproduktivniji i potrudite se da nekoliko sati odvojite u to doba da obavite najvažniji deo posla. Dok radite bilo bi dobro da popijete šolju kafe ili čaja. Takođe je preporučljiva i jedna šetnja dnevno, kao i popodnevna dremka. Sve ovo znači da ćete morati malo da zapostavite svoj društveni život, ali to je žrtva na koju bi trebalo da budete spremni. (Ali ako morate da idete na posao svakog dana, ne očajavajte, ne morate dati otkaz zbog ovih saveta.)
Postoji još jedna kreativna strategija. Nije baš u pitanju ritual već generalni stav. Uvreženo je mišljenje da umetnici stvaraju kada im dođe inspiracija – kada se desi da se nakupi ta kreativna energija i udari kao grom, i onda umetnici kanališu tu energiju i stvore nešto prelepo.
Možda ima istine u tome. Ali čekanje inspiracije nije najbolja ideja. Štaviše, trebalo bi potpuno ignorisati inspiraciju kada pokušavate da se bavite kreativnim poslom.
O inspiraciji ima reči svuda. Vilijam Fokner: „Pišem kada me duh ponese. A nosi me svakog dana.“ Džordž Balanšin: „Inspiracija mora doći u radno vreme.“ Čak Klouz: „Inspiracija je za početnike. Mi ostali se samo pojavimo i odradimo posao.“ Džon Apdajk: „Nikad nisam verovao da treba čekati inspiraciju jer je zadovoljstvo koje osetite kada ne pišete toliko veliko da ako mu se prepustite nećete više nikad ništa napisati.“ Džordž Geršvin je rekao da bi verovatno napisao samo tri kompozicije godišnje kada bi čekao inspiraciju.
To ne znači da inspiracija ne postoji, naravno da se jasno vidi da je inspiracija bila jača u nekim delima. Ovo samo znači da treba svaki dan da radite bez obzira na to da li osećate potrebu da radite. Sam čin rada će vam podstaći nove ideje. A ako redovno radite, inspiracija će sigurno dolaziti u intervalima.
Sve u svemu, rituali su banalne polu-pouzdane metode koje služe da dođete do određenog stanja svesti. Buđenje u 5:30 ujutru, šolja vrele kafe, gola gimnastika pred prozorom – objektivno gledano, ništa od ovoga nije od suštinskog značaja za stvaranje. Ali vas može dovesti do stanja u kojem ćete moći da stvarate remek-dela.
I sad moram da odem da skuvam još jednu kafu. Hvala na čitanju.
Autor: Mejson Kari
Izvor: masoncurrey.com