„Kao najpoznatija novinarka svog doba, kao žena koja je rano postala industrijalka, humanitarni radnik... Blaj je koristila istu formulu za uspeh: Odredite ispravno. Odlučite brzo. Primenite energiju. Verujte. Borite se do kraja. Prihvatite posledice. Nastavite dalje.“
Kada je imala samo 20 godina, 1885, Neli Blaj (5. maj 1864-27. januar 1922) sastavila je i objavila oštro pismo čoveku koji je, kao otac pet ćerki, cinično pitao za šta su devojke uopšte dobre. Sa dvadeset dve godine, rizikovala je život zbog revolucionarnog izlaganja o zlostavljanjima u ustanovama za mentalno obolele, što je dovelo do prvih zakonskih zaštita za mentalno obolele. Sa dvadeset pet godina, obilazila je planetu brže nego bilo koji čovek, nadmašivši za osam dana fiktivno putovanje Žila Verna.
Nastavljajući tamo gde je, skoro pola veka ranije, stala sjajna Margaret Fuler, koja je, nažalost, kratko živela, a koja je bila prva žena urednik u jednim njujorškim novinama, jedina žena u redakciji, i prva američka ratna dopisnica, Blaj je bila prva osoba koja se bavila istraživačkim novinarstvom i prva žena koja je izveštavala sa Istočnog fronta u Prvom svetskom ratu. U fabrikama koje je osnovala i kojima je upravljala, u vreme kada su radnici fabrika, uglavnom neobrazovane mlade žene, radile u groznim uslovima za mizernu platu, pokazala je kako treba da se postupa, obezbedivši pristojne plate i normalne uslove za svih svojih 1.500 zaposlenih. Izumela je, patentirala, proizvela i naučila Amerikance kako da koriste prvo metalno bure. Bila je preduzetnica, feministkinja, osoba koja se bavila istraživačkim novinarstvom, aktivistkinja i filantrop nemerljive volje, predanosti i discipline, mnogo pre nego što su se svi ovi termini ustalili u svakodnevnom rečniku.
Blaj je tema divnog animiranog dokumentarca, u produkciji organizacije
Reveal, koja se bavi novinarstvom i pravdom. Režirala ga je Peni Lejn, tvorac kratkog poetičnog filma „The Voyagers“. A tu je i Bruk Kroger, koja je napisala prvi biografiju o Blaj „Nellie Bly: Daredevil, Reporter, Feminist“.
Upotpunite upoznavanje sa neverovatnom sudbinom ove izuzetne žene i kroz roman Metjua Gudmana, „Osamdeset dana“.
Autor: Marija Popova
Izvor: brainpickings.org
Prevod: Lidija Janjić