Šta je to zajedničko romanima „Veliki Getsbi“, „1984“, „O miševima i ljudima“ i „Gospodar prstanova“? Naravno, to su neki od najpopularnijih romana, a objedinjuje ih i to što su ih napisali muškarci. Preko 80% od 100 najpopularnijih romana su napisali muški autori kako tvrdi grafik objavljen na Vorderiju . Klikom na
ovaj link, videćete zanimljiv grafikon.
Koristeći podatke sa
Renkera o omiljenim knjigama koje su korisnici izglasali, Vorderi je izabrane naslove podelio po polu autora, a istu podelu je napravio i sa čitaocima koji su glasali. „Gospodar prstenova“ je druga najpopularnija knjiga sveukupno, praćena Orvelovom „1984“ i zatim „Hobitom“.
Ako u svemu ovome postoji neka pozitivna stvar, to je da je na prvom mestu liste roman „Ubiti pticu rugalicu“ autorke Harper Li. Kada se glasači podele po polovima, među ženama je takođe na prvom mestu dok je kod muškaraca na drugom iza „1984“. Takođe, ovaj klasik Harper Li je proglašen i „Omiljenim američkim romanom“ u istraživanju koje je prošlog oktobra sprovedeno širom SAD.
Na Vonderijevoj listi su se od ženskih autora našle i Meri Šeli sa „Frankenštajnom“, Džejn Ostin i njen roman „Gordost i predrasuda“, kao i Dž. K. Rouling sa nekoliko romana o Hariju Poteru. Međutim, žene su i dalje u manjini. Istraživanje iz 2018. godine pokazalo je da su tri vodeće književne publikacije posvetile 40% manje svog sadržaja ženskim autorima nego prethodne godine. Druge analize iz prošle godine pokazale su da broj ženskih autora i likova u književnosti je neprestano opadao od viktorijanskog doba do sredine 20. veka.
Sa vedrije strane, napredak je učinjen tokom poslednjih godina kada su ženski autori dominirali listama bestselera, na primer tokom 2017. godine, barem u Velikoj Britaniji. Ako želite da svoju čitalačku listu izbalansirate na osnovu pola autora, potražite neke zanimljive naslove koje su poslednjih godina napisale žene. Sve ih je više!
Izvor: mentalfloss.com
Prevod: Dragan Matković