Laguna - Bukmarker - Znakovi pored ponora – Prikaz romana „Ako dugo gledaš u ponor“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Znakovi pored ponora – Prikaz romana „Ako dugo gledaš u ponor“

Poznata je rečenica Fridriha Ničea da ponor gleda onoga ko u njega dugo gleda, ali za roman čiji je naslov „Ako dugo gledaš u ponor“ možda je važnije ono što prethodi dotičnom citatu.

I nije slučajno Enes Halilović za moto svog romana, pored rečenice koju je iskoristio kao naslov, uzeo i onu prethodnu: „Ko se bori s čudovištima, mora paziti da i sam ne postane čudovište“ – jer na toj je filozofskoj misli najvećim delom i zasnovana tragična sudbina glavne junakinje Nejre Bugarin.

Kontroverze, neobičnosti, čudan splet okolnosti i stari porodični gresi odredili su Nejrinu sudbinu i pre nego što se rodila, pa dok opasnost od ponora postoji samo onda kad se u njega neprestano gleda, dotle je opasnost od prošlosti uvek prisutna, a možda najviše onda kad se na prošlost zaboravi.

I upravo stoga što je prate (stvarni i izmišljeni) gresi prošlosti, Nejra je prinuđena da se bori sa čudovištima koja joj neprestano stvaraju prepreke na životnom putu, ali u toj borbi njoj će manje biti teško da nadjača (fizička i metafizička) čudovišta, a mnogo će joj teže biti da se i sama ne pretvori u čudovište, tim pre što je to pretvaranje neprimetno.

Prateći Nejrinu ispovest od saznanja o njenim precima do njenih poslednjih dana, čitalac i sam proživljava teskobe i turbulencije kroz koje glavna junakinja prolazi, a pošto je priča prožeta slikovitim realističkim i naturalističkim motivima, još više se stvara neposrednost između Nejre i čitaoca, kome će stoga delovati da pred sobom ima ispovest devojke iz neposredne okoline, iz komšiluka.

Živeći u sredini gde svako pretresa tuđu postelju umesto da se posveti fasadi sopstvene kuće, odrastajući u porodici koja nije bila gladna ali se nikada nije ni zasitila, a našavši se usred vremena kad se više veruje u ono što se ne vidi nego u ono što se vidi, Nejra će donekle odoleti iskušenjima da se ne uklopi do kraja u mračnu sredinu koja joj je rođenjem određena, ali već i sama ravnodušnost koja se iz događaja u događaj ustaljuje jeste znak prećutnog i neprimetnog prihvatanja nametnutih pravila zarad gole egzistencije.

Ako se čitalac bude srodio sa Nejrinom i Sipčevom ispovešću, pronaći će putokaze za sprečavanje novih erozija i upozorenja za mnogobrojne ponore koji na životnom putu vrebaju.

Autor: Dušan Milijić


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.