„Sažimajući pet hiljada godina svetske istorije u deset jezgrovitih poglavlja, knjiga pruža sveobuhvatno i podsticajno štivo koje će očarati sve ljubitelje istorije.“ Sunday Times
Svako carstvo sadrži seme sopstvene propasti. Šta je onda društveni napredak? Ko od njega ima koristi, a ko ispašta? Uspon i pad nas podseća na to da se napredak čovečanstva zaodeva u mnoga ruha i da možda sistem koji mi danas prihvatamo kao nešto što se podrazumeva ni izdaleka nije ni jedini ni neizbežni put civilizacije u budućnosti.
Priča započinje od Akadskog carstva na ogromnim prostranstvima drevne Mesopotamije, a nastavlja se divovskim Rimskim carstvom, od koga korene vodi čitav naš zapadni svet. Stratern zatim prikazuje kako se veliki deo klasične zapadne kulture razvio u Abasidskom i Omajadskom kalifatu. I dok se Evropa polako uzdizala iz kulturnog mrtvila, zahvatio ju je osvajački vihor sa Istoka – to je istorijski trenutak u kome se upoznajemo s vladarima Mongolskog carstva, najvećeg kopnenog carstva koje je svet ikada video, a koje je najkraće i trajalo.
Kombinujući vrtoglavo širok raspon s maestralnom sažetošću, Pol Stratern prati veze koje tokom pet milenijuma spajale najvažnije ljudske civilizacije – od carstava Starog sveta i Kine pod dinastijom Juan, Asteka i Osmanlija, pa do najmlađih i najvećih imperija, britanske, ruske i američke – i obasjava ih novom svetlošću.
„Izvanredno zanimljiv, znalački i pronicljiv pregled svetske istorije, sagledane kroz prizmu deset carstava.“ – Sol Dejvid
Meni se lično knjiga dopala. Pisac je na jedan interesantan i nesvakidašnji način opisao istoriju deset najznačajnijih carstava u ljudskoj istoriji. Takođe pohvaljujem to što je Stratern istoriju povezao sa naukama kao što su filozofija, psihologija, sociologija, biologija i antropologija. Jedine zamerke su nejasan prevod u pojedinim poglavljima i godine nekih događaja (za Vestfalski mir je stavljena 1668. godina a treba 1648. godina). Sve u svemu, knjiga je dobro napisana i preporučujem je ljudima koji se interesuju za istoriju, jer knjiga nije pisana školski već na jedan zanimljiv način i ima drugačiji pogled na istoriju (pisac povezuje ova carstva, daje pregled društvenih zbivanja, ne obazire se toliko na ličnosti i godine kao u udžbenicima istorije i objašnjava njihov "uspon i pad").
I pored toga sto knjiga obiluje znacajnim istorijskim podacima, u nekim poglavljima je ona dosta konfuzna i ta konfuzija je sve veca kako poglavlja odmicu. Na to sve treba dodati da je prevod jako jako los, mnoge recenice su duge, bez reda i smisla sto otezava citanje knjige.
Srđan Krstić, urednik naslova poput Hararijevog „Homo deusa“, „Puteva svile“ Pitera Frankopana, ili planetarnog bestselera „E, zabole me“ Marka Mansona, preporučuje knjige koje treba čitati baš u ovom...
Iako Stratern piše samo o deset carstava iz prošlosti, saznaćete iz njegovog prikaza kakav su uticaj ona ostavila na nas – pozitivan ili negativan (u zavisnosti od toga kako na to posmatrate) – kao i ...
Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.