Dugo smo razmišljali šta treba da bude naša prva top 10 lista. I odlučili smo da ona bude baš ovakva. Ne krijemo da je nastala iz srca, i da bismo svi u Redakciji redom potpisali „slažem se“ ispod ovih 10 naslova…
10. Robert Evans, „Kratka istorija poroka“
Duhovito, intrigantno i dobro napisano, a još i ne mora da se čita u dahu! Sve činjenice i recepture, autor je sam isprobao. Evansov cilj bio je da istraži i osvetli tradiciju veselja i hedonizma među ljudima, što je s umešnošću, humorom i tačnošću i uspeo.
9. Bil Brajson, „Ni ovde, ni tamo“
Nema ni jeftinijeg ni zabavnijeg načina da proputuješ svoj kontinent od čitanja ove knjige. Ako do sada niste čitali ništa od Bila Brajsona, onda iz ovih stopa MORATE da ga upoznate. A za one koji su ga čitali, znaće na šta mislimo. Oni su ovo odavno pročitali…
8. Timur Vermes, „Opet on“
Smejati se sa Hitlerom, da li se to može? Da li se to sme?
Timur Vermes je uzdrmao svet svojom maštarijom o tome kako bi se Hitler snašao u današnjem svetu. Mimo svake verovatnoće započinje novu karijeru – na televiziji. Hitler se jednog dana budi na klupi u parku, u Berlinu, i na svoj način shvata i analizira zemlju u kojoj se probudio. Kakva je današnjica u očima Hitlera, i može li probuditi njegovu krvožednost?
7. Čak Palahnjuk, „Borilački klub“
Film ste gledali, zapamtili ste Breda Pita u dvostrukoj ulozi, sve je to na mestu. A knjigu, da li ste knjigu pročitali? Milenijalci, a i oni stariji koji su gledali film kad se pojavio – smesta knjigu u ruke! Ovo će jednog dana biti lektira. Možda uđe već u školski program naše dece…
6. Nil Gejmen, „Američki bogovi“
U redu, serija ste jesenas gledali. Svejedno, ko pretenduje na to da poznaje savremenu književnost, Gejmenove „Bogove“ ne sme da preskoči niti da isfolira da je pročitao roman. Radnja jeste važna, ali je od nje mnogo važnija enigmatična atmosfera romana. Složićete se da svaki čitalac ima svoju viziju nekog sveta, pa nećemo valjda dozvoliti da jedna serija unificira taj doživljaj?
5. Ridiger Dalke, „Zakoni sudbine“
Konačno je sazrelo vreme da se u velikom stilu obelodane zakoni života. Oni nikad nisu ni bili tajni, mada se s tim koketiralo. Što pre shvatimo zakone koji postoje i funkcionišu u našim životima, to ćemo u praksi poštedeti sebe muka i patnji.
4. Džejms. S. A. Kori, „Buđenje nemani“
Dobro došli u budućnost! Ovaj serijal odudara od većine SF opera, jer je svaka knjiga drugačija na svoj način. Ceo serijal je u osnovi SF, ali nije samo to. Za svakog ljubitelja SF-a, ovo je obavezno štivo. Za sve one koji iz nekog razloga nisu primetili prve četiri knjige iz serijala, pravi je trenutak da se upoznaju sa njima. Pride, sve je čvrsto utemeljeno na naučnim saznanjima i teorijama kojima čovečanstvo trenutno raspolaže, i to čini najmoćnije oružje ovog serijala.
3. Stiven Presfild, „Ognjena kapija“
Čitaoci opisuju ovu knjigu kao „istorijski spektakl“. To je razmišljanje jednog spartanskog roba i štitonoše iz bitke kod Termopila. I još kažu: „Niste bili na Termopilima 480. p.n.e? Pročitajte ovu knjigu i bićete na licu mesta!“
2. Gabrijela Kolman, „Haker, trol, uzbunjivač, špijun: mnoga lica Anonimusa“
Sveobuhvatna knjiga o globalnom pokretu hakera, trolova i haktivista pod nazivom Anonimusi, koja će vas zaraziti interesovanjem za mračne kuloara interneta. Od ove knjige, počeće da vas podilaze žmarci kad pomislite na digitalni svet. A onda ćete potpuno fascinirani ući u svet edicije #Netopija…
1. Tomas Pinčon, „Probna faza“
XXI vek u punom sjaju… i kolapsu. Od enigmatičnog kralja savremene američke književnosti koji nikada ne daje intervjue niti mu lik znamo, ovo je poslednji roman koji je duboko uzdrmao književnu javnost i izazvao burne aplauze. Neprepričljiv sadržaj, nedokučiv autor, neprevaziđen roman. Šta reći više?