Laguna - Bukmarker - 10 najneobičnijih knjižara na svetu - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

10 najneobičnijih knjižara na svetu

Postoje li bolja mesta od knjižara? One mogu biti ogromna prostranstva gde se možete izgubiti u moru polica ili male knjižare u kojima ćete pronaći davno zaboravljene dragulje. Postoje i one u kojima se možete malo napiti pa pokušati da čitate Džojsa. A tu su i one knjižare koje su jednostavno... uvrnute (ali i dalje dobre jer su prepune knjiga). Ovo su najneobičnije knjižare na svetu.

Ako ste ikada želeli da kupujete knjige na brodu, u vozu ili na podzemnom parkingu, onda definitivno ove prodavnice morate staviti na svoju listu putovanja. Ove knjižare se kreću od neverovatno prostranih do tajnih malih ćoškova privatnih stanova. Skučene su, prelepe, bizarne i sve između. U bar jednoj od njih ćete moći i da prespavate ako unapred bukirate putovanje (a san svakog ljubitelja knjige je da provede noć zatrpan gomilom književnosti).

Pred vama se nalazi deset najneobičnijih knjižara koje svet ima da ponudi. Nakon čitanja, posetite svoju lokalnu knjižaru jer je uvek pravo vreme za kupovinu novih knjiga:
 
1. „El Ateneo Grand Splendid“ u Buenos Airesu u Argentini

„El Ateneo Grand Splendid“ je verovatno jedna od najlepših knjižara na svetu, a definitivno je najlepša knjižara napravljena u okviru starog pozorišta. Samo pozorište je staro više od sto godina što ovu knjižaru čini veličanstvenom.

FOTO: David - www.flickr.com / CC BY 2.0 / Wikimedia commons 

2. „The Book Barge“ („Književna barka“) u Stafordšajru u Engleskoj 

Da, „Književna barka“ je plutajuća knjižara koja tumara kanalima Engleske i odnedavno Francuske. Morate zakazati termin kako biste kupili knjige, ali će oni za vas spremiti „malu biblioteku“ knjiga skrojenih po vašem ukusu. Sara Henšou, knjižarka, čak je i napisala knjigu o svom iskustvu pretvaranja stare barke u knjižaru.

3. „La Caverne aux Livres“ u Over-sir-Oaz u Francuskoj

Ako su romantične knjižare vaš stil, onda svakako ne želite da propustite posetu „La Caverne aux Livres“ („Pećina knjiga“). Knjižara je napravljena u starom poštanskom vozu u Over-sir-Oazu u Francuskoj. Spolja izgleda kao bilo koji demontirani voz, ali je iznutra prepuna hiljadama najrazličitijih knjiga.

4. „Brazenhead Books“ u Njujorku u Sjedninjenim Američkim Državama

Dve reči: skrivena knjižara. „Brazenhead Books“ je čudna, mala (tajna) knjižara koja je nekada bila prava prodavnica, ali se premestila u nečiji stan, pa u sledeći, i tako već godinama. Tokom nekih noći, više je književni klub nego knjižara i moraćete da istražujete kako biste je našli, ali svakako ni ne želite da skrivena knjižara bude laka za pronalaženje.



5. Knjižara „Saraiva“ u Rio de Žaneru u Brazilu

Ova knjižara na gornjem nivou ima ogromnu dugu koja je napravljena zahvaljujući bojama korica knjiga i zbog toga ćete definitivno poželeti da promenite boje na svojoj sobnoj polici. Cela prodavnica je dekorisana u duginim bojama sa mnoštvom udobnih, šarenih uglova za čitanje.
 
6. „Selexyz Dominicanen“ u Mastrihtu u Holandiji

„Selexyz Dominicanen“ je prvobitno bila crkva nastala pre 700 godina. Zatvorio ju je Napaleon Bonaparta, a kasnije je otvorena kao magacin i zatim kao skladište bicikala. Na kraju je redizajnirana u neverovatno lepu knjižaru, savršenu čak i za najzahtevnije čitaoce.

FOTO: FaceMePLS from The Hague, The Netherlands - His Own Bookshop. / CC BY 2.0 / Wikimedia commons

7. Knjižara „1200“ u Guangžuu u Kini

Ne samo da je ova knjižara otvorena 24 časa, već u njoj možete i besplatno odsesti ako unapred najavite svoj dolazak mejlom. U okviru knjižare nalaze se bar, kuhinja i mnogo kauča i klupa za udobno čitanje.

8. „Libreria Alta Acqua“ („Knjižara visoke voda“) u Veneciji u Italiji

„Knjižara visoke vode“ je poznata po svom neobičnom načinu izlaganja knjiga. Ako želite da kupite knjigu ovde, moraćete da je iskopate iz gomila koje se nalaze u čamcima ili kadama. Od knjiga su napravljeni nameštaj i stepenice u knjižari, a tu je i gondola koja pluta svaki put kada je knjižara potpljena.
 
9. „The Last Bookstore“ („Poslednja knjižara“) u Los Anđelesu u Kaliforniji

„Poslednja knjižara“ u El Eju je prelepi, isprepletani lavirint novih i polovnih knjiga. Prodavnica je poznata po ogromnom broju knjiga, čudnom dizajnu i veoma inventivnom načinu izlaganja naslova.



10. „Librairie Avant-Garde“ („Avangradna knjižara“) u Nandžangu u Kini

„Avangradna knjižara“ je bukvalno podzemna knjižara: napravljena je na nekadašnjem podzemnom parkingu (koji je nekada bio bunker). U okviru knjižare postoje i biblioteka, kafić i mnogo mesta za čitanje, a prijemni pult je napravljen od starih knjiga.
 
 
Izvor: bustle.com    
Prevod: Dragan Matković


Podelite na društvenim mrežama:

mir je sve što nam treba predstavljena knjiga povratak u mir siniše ubovića laguna knjige Mir je sve što nam treba – predstavljena knjiga „Povratak u mir“ Siniše Ubovića
20.09.2024.
Nije postojao bolji način da Siniša Ubović dođe na promociju svoje knjige „Povratak u mir“, na koju je zbog velike gužve u gradu (čitaj igrala je Crvena zvezda) kasnio 15 minuta, nego da na delu prove...
više
ante tomić volim da kod čitalaca stvorim ugodno osećanje laguna knjige Ante Tomić: Volim da kod čitalaca stvorim ugodno osećanje
20.09.2024.
Govori se često da nas izbeglice ugrožavaju, da će uništiti naš način života i kulturu. Meni je bilo bitno da napišem da smo se mi na Mediteranu uvek mešali, da je ovo naš zajednički zavičaj, i hrišća...
više
predstavljanje knjige put carstva vranama na radost 24 septembra laguna knjige Predstavljanje knjige „Put carstva: Vranama na radost“ 24. septembra
20.09.2024.
U utorak 24. septembra od 18 sati u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC biće predstavljena knjiga Mladena Nestorovića „Put carstva: Vranama na radost“.   O knjizi će, pored autora, govo...
više
prikaz romana zmajeva žena ane atanasković  laguna knjige Prikaz romana „Zmajeva žena“ Ane Atanasković:
20.09.2024.
Često se setim da je moja nastavnica srpskog jezika, koja mi je i dan-danas uzor, rekla da profesori književnosti ne moraju da znaju sadržaj svih književnih dela koja su pročitali nego treba da budu o...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.