Laguna - Bukmarker - 10 popularnih romana koji su u početku bili omraženi - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

10 popularnih romana koji su u početku bili omraženi

Čini se da su velika umetnička dela često u početku mrzeli pre nego što su postala cenjena; veliki filmovi kao „Čarobnjak iz Oza“ ili „Divan život“ kritika je prvo ocrnila. Čak i Mikelanđelovo slavno delo, „Strašni sud“, bilo je odbačeno kao suviše kitnjasto da bi se nalazilo u crkvi. Isto važi i za velika dela književnosti – mnogo voljenih klasika u početku je smatrano potpunim promašajem. Evo nekoliko:



1. „Gospodar Muva“ – Vilijam Golding

Golding je čak imao problema da nađe izdavača za knjigu zbog nečega što je njegov roman ocenjen kao „preterano nasilan“. Prvi podaci o prodaji su bili tako poražavajući da je štampanje knjige zaustavljeno gotovo odmah. Ponovo je izdata decenijama kasnije i nekako dospela do učionica, gde smo je svi čitali (i sramili se).

2. „Gospodar prstenova“ – Dž.R.R. Tolkin

S obzirom na to da je New York Times smatrao da je suviše „visokoumna“ a New Republic „anemična“, čudo jedno kako je trilogija postala neizostavan deo književnog kanona.

3. „Vrli novi svet“ – Oldos Haksli

Hakslijeva distopijska drama je viđena kao suviše politizovana i puna propagande. Sada je masovno čitana (a neki tvrde da se njena radnja upravo odvija pred našim očima).

4. „Lovac u žitu“ – DŽ.D. Selindžer

Smatran ili „suviše vulgarnim“ ili „predvidljivim i dosadnim“, „Lovac u žitu“ je bio toliko omražen da su se kritičari kojima se dopao plašili da potpišu svoje recenzije.

5. „Orkanski visovi“ – Emili Bronte

Ocenjen kao čudan i depresivan, roman „Orkanski visovi“ je veoma slabo dočekan, a neki su išli toliko daleko da su predlagali da se spali.

6. „Where the Wild  Things Are“ (Tamo gde su divlje stvari) – Moris Sendak

Publisher’s Weekly ju je nazvao „besmislenom i zbrkanom pričom“ a Journal of Nursery Education je molio roditelje da je ne ostavljaju tamo gde bi je deca mogla naći... Toliko drugačije gledište nego danas, kada je jedan od najvoljenijih dečjih klasika. A i film je snimljen 2009. i emitovan širom svetskih bioskopskih sala…

7. „Mobi Dik“ – Herman Melvil

Kritičari su ga nazvali „katastrofom“ i objasnili da je „neprikladan za javni opticaj“, a opet, postao je nezaobilazno delo u obrazovanju i inspirisao filmove poput „Ajkule“.

8. „Uliks“ – Džejms Džojs

Viđen je kao bestidan i besmislen, a urednik The Sporting Times je smatrao da ga je „napisao nastrani ludak koji se specijalizovao za klozetsku literaturu“.

9. „Lolita“ – Vladimir Nabokov

Nismo sigurni kako knjiga može u isto vreme da bude skandalozna i dosadna, ali kritičar New York Timesa je tako mislio kada je ovaj roman izašao.

10. „Plodovi gneva“ – Džon Stajnbek

Smatran depresivnim a uz to i propagandom komunizma, Stajnbekov roman su u početku zabranili i spaljivali.

Sve ovo bi trebalo da vas ohrabri da nađete knjige koje su dobile tako negativne kritike (naravno, praveći odabir, jer ponekad kritičari i pogode) i pročitate ih – možda jednog dana završe kao obavezna školska literatura za vaše unuke!

Izvor: amreading.com
Prevod: Vladimir Matković


Podelite na društvenim mrežama:

mir je sve što nam treba predstavljena knjiga povratak u mir siniše ubovića laguna knjige Mir je sve što nam treba – predstavljena knjiga „Povratak u mir“ Siniše Ubovića
20.09.2024.
Nije postojao bolji način da Siniša Ubović dođe na promociju svoje knjige „Povratak u mir“, na koju je zbog velike gužve u gradu (čitaj igrala je Crvena zvezda) kasnio 15 minuta, nego da na delu prove...
više
ante tomić volim da kod čitalaca stvorim ugodno osećanje laguna knjige Ante Tomić: Volim da kod čitalaca stvorim ugodno osećanje
20.09.2024.
Govori se često da nas izbeglice ugrožavaju, da će uništiti naš način života i kulturu. Meni je bilo bitno da napišem da smo se mi na Mediteranu uvek mešali, da je ovo naš zajednički zavičaj, i hrišća...
više
predstavljanje knjige put carstva vranama na radost 24 septembra laguna knjige Predstavljanje knjige „Put carstva: Vranama na radost“ 24. septembra
20.09.2024.
U utorak 24. septembra od 18 sati u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC biće predstavljena knjiga Mladena Nestorovića „Put carstva: Vranama na radost“.   O knjizi će, pored autora, govo...
više
prikaz romana zmajeva žena ane atanasković  laguna knjige Prikaz romana „Zmajeva žena“ Ane Atanasković:
20.09.2024.
Često se setim da je moja nastavnica srpskog jezika, koja mi je i dan-danas uzor, rekla da profesori književnosti ne moraju da znaju sadržaj svih književnih dela koja su pročitali nego treba da budu o...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.