Laguna - Bukmarker - 10 popularnih romana koji su u početku bili omraženi - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

10 popularnih romana koji su u početku bili omraženi

Čini se da su velika umetnička dela često u početku mrzeli pre nego što su postala cenjena; veliki filmovi kao „Čarobnjak iz Oza“ ili „Divan život“ kritika je prvo ocrnila. Čak i Mikelanđelovo slavno delo, „Strašni sud“, bilo je odbačeno kao suviše kitnjasto da bi se nalazilo u crkvi. Isto važi i za velika dela književnosti – mnogo voljenih klasika u početku je smatrano potpunim promašajem. Evo nekoliko:



1. „Gospodar Muva“ – Vilijam Golding

Golding je čak imao problema da nađe izdavača za knjigu zbog nečega što je njegov roman ocenjen kao „preterano nasilan“. Prvi podaci o prodaji su bili tako poražavajući da je štampanje knjige zaustavljeno gotovo odmah. Ponovo je izdata decenijama kasnije i nekako dospela do učionica, gde smo je svi čitali (i sramili se).

2. „Gospodar prstenova“ – Dž.R.R. Tolkin

S obzirom na to da je New York Times smatrao da je suviše „visokoumna“ a New Republic „anemična“, čudo jedno kako je trilogija postala neizostavan deo književnog kanona.

3. „Vrli novi svet“ – Oldos Haksli

Hakslijeva distopijska drama je viđena kao suviše politizovana i puna propagande. Sada je masovno čitana (a neki tvrde da se njena radnja upravo odvija pred našim očima).

4. „Lovac u žitu“ – DŽ.D. Selindžer

Smatran ili „suviše vulgarnim“ ili „predvidljivim i dosadnim“, „Lovac u žitu“ je bio toliko omražen da su se kritičari kojima se dopao plašili da potpišu svoje recenzije.

5. „Orkanski visovi“ – Emili Bronte

Ocenjen kao čudan i depresivan, roman „Orkanski visovi“ je veoma slabo dočekan, a neki su išli toliko daleko da su predlagali da se spali.

6. „Where the Wild  Things Are“ (Tamo gde su divlje stvari) – Moris Sendak

Publisher’s Weekly ju je nazvao „besmislenom i zbrkanom pričom“ a Journal of Nursery Education je molio roditelje da je ne ostavljaju tamo gde bi je deca mogla naći... Toliko drugačije gledište nego danas, kada je jedan od najvoljenijih dečjih klasika. A i film je snimljen 2009. i emitovan širom svetskih bioskopskih sala…

7. „Mobi Dik“ – Herman Melvil

Kritičari su ga nazvali „katastrofom“ i objasnili da je „neprikladan za javni opticaj“, a opet, postao je nezaobilazno delo u obrazovanju i inspirisao filmove poput „Ajkule“.

8. „Uliks“ – Džejms Džojs

Viđen je kao bestidan i besmislen, a urednik The Sporting Times je smatrao da ga je „napisao nastrani ludak koji se specijalizovao za klozetsku literaturu“.

9. „Lolita“ – Vladimir Nabokov

Nismo sigurni kako knjiga može u isto vreme da bude skandalozna i dosadna, ali kritičar New York Timesa je tako mislio kada je ovaj roman izašao.

10. „Plodovi gneva“ – Džon Stajnbek

Smatran depresivnim a uz to i propagandom komunizma, Stajnbekov roman su u početku zabranili i spaljivali.

Sve ovo bi trebalo da vas ohrabri da nađete knjige koje su dobile tako negativne kritike (naravno, praveći odabir, jer ponekad kritičari i pogode) i pročitate ih – možda jednog dana završe kao obavezna školska literatura za vaše unuke!

Izvor: amreading.com
Prevod: Vladimir Matković


Podelite na društvenim mrežama:

otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.