Od uvrnutih stvaralačkih procesa preko metafizičkih hobija, pisci su kompleksna intelektualna bića koja inspiraciju nalaze u najvećim dubinama svoje bogate mašte. Oni grade mnoge svetove, dok su njihovi životi nekad živopisni i uzbudljivi, a nekad jedva preživljavaju u bedi i izolaciji. Pružamo vam uvid u neke detalje iz zanimljivih života poznatih pisaca.
Stiven King i maglovite '80.
Stiven King je priznao da je tokom osamdesetih imao toliko problema sa drogom i alkoholom da je roman „Kudžo“ napisao, a da se ničega ne seća. King je rekao: „Ima jedan roman 'Kudžo', jedva da se sećam da sam ga napisao. Ne osećam zbog toga ni ponos ni sramotu, samo neku vrstu tuge i gubitka. Dopada mi se ta knjiga. Voleo bih da se sećam kako sam uživao dok sam neke dobre delove stavljao na papir.“
Postoji 1000 načina da se umre
Američki dramaturg Tenesi Vilijams, najpoznatiji po drami „Tramvaj zvani želja“, umro je zadavivši se malim plastičnim poklopcem kakve obično imaju sprejevi za nos ili kapi za oči.
Crne mačke nisu dozvoljene
Američki pisac Truman Kapote, koji je živeo na granici sujeverja, veoma je vodio računa o tome da ništa što piše ne počinje i ne završava petkom. I ne samo to, ako bi dobio hotelsku sobu u čijem broju je bio sadržan broj 13, promenio bi sobu.
FOTO: MOSCOT - moscot.com / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia commons
Bolje sprečiti, nego lečiti
Hans Kristijan Andersen je, kada god je odsedao u hotelu, sa sobom nosio kotur kanapa, u slučaju požara.
Suprotnost autorskoj blokadi
Džek Keruak je napisao drugu verziju romana „Na putu“ za tri nedelje. Zalepio je papir koji koriste arhitekte da bi napravio neprekidnu rolnu dugačku ukupno 36 metara. Keruak je bio rešen da nipošto ne prekida tok inspiracije.
Veoma intimno venčanje
Američki pisac i književni kritičar, Edgar Alan Po, poznat po svojim neobičnim, mračnim i jezivim pripovetkama, oženio je svoju blisku rođaku, Virdžiniju Elizu Klem Po. Klem je bila 13 godina mlađa od Poa – u trenutku venčanja, ona je imala 13, a on 26 godina.
U oči me gledaj
Poznat kao najveći pisac viktorijanske ere, engleski autor Čarls Dikens se aktivno bavio hipnozom (u to vreme poznatom kao mesmerizam). Čini se da je bilo teško ovladati ovom metodom, ali je Dikens bio prirodni talenat.
Sve je bio san
Ideja za „Sumrak“ sagu se autorki, Stefani Mejer, javila u snu. Videla je dvoje ljudi, prosečnu devojku i veoma zgodnog sjajnog mladića vampira, na livadi u šumi. Vodili su žučnu raspravu. Razgovarali su o problemima koji su nastali zbog njihove ljubavi, a njega je istovremeno snažno privlačila njena krv.
Gde je Val... mislim, Ernest?
U baru „Trapavi Džo“ na Ki Vestu, na Floridi, svake godine se održava izbor za dvojnika Ernesta Hemingveja (Hemingvej je neko vreme živeo tamo). To je festival koji traje 3 dana, i obično ima preko 160 takmičara.
FOTO: Jud McCranie - Own work / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia commons
U potrazi za dobrim zubarom
Dok se borio da nađe posao, Čarls Bukovski je preživljavao jedući jedan slatkiš dnevno. Jeo je „Payday“ čokoladicu – nugat uvaljan u slani kikiriki i preliven karamelom – a koštala je samo deseti deo centa.
Izvor: factinate.com