Jeste li znali da postoji Svetski dan mačaka? Mi smo zakasnili da ga obležimo 8. avgusta, ali smo pronašli 8 činjenica o piscima koji su na neki način povezani sa mačkama.
Ernest Hemingvej je imao preko 30 mačaka u svom domu, koje su nosile imena poput: Mačka iz Aleje, Ludi hrišćanin, Ekstazi, F. mačka, Masti, Tvor, Propeler i Vili. Mnoge od njih imaju 6 prstiju; do danas takve mačke najčešće se nazivaju Hemingvejevim mačkama.
Džejms Džojs je napisao dve priče za decu, i to obe o mačkama: „Mačka i đavo“ i „Mačke Kopenhagena“.
Francuska spisateljica Kolet započinjala je radni dan sakupljanjem buva sa svoje mačke.
Jedan od ranijih poslovnih poduhvata Danijela Defoa ticao se sakupljanja mošusa koji je vadio iz mačjih analnih žlezda. Ne iznenađuje podatak da (zahvaljujući mačkama), ovaj poduhvat nije urodio plodom.
Semjuelu Pepišu se pripisuje prva upotreba reči „catcall“ (zviždanje), koja se nalazi na početnim stranicama od 7. marta 1660. godine, nedugo nakon što je počeo da vodi dnevnik 1. januara 1660. godine. On je, takođe, zaslužan za prvu upotrebu kovanice „frighten“(uplašiti), koja je potekla iz njegovog uma i našla se u Deskriptivnom rečniku engleskog jezika (Oxford English Dictionary) (4. septembra u njegovim beleškama o Velikom požaru u Londonu) – što nas lepo vodi do naše sledeće mačje činjenice...
Mark Tven je svojim mačkama dodeljivao imena kao što su: Belzebub, Bleterskit, Bafalo Bil, Satana, Apolinaris, Zaratustra.
Gertruda Stejn i njena životna saputnica Alis B. Toklas nazvale su svoju mačku po Hitleru zbog krzna iznad mačkinih usta koje je ličilo na Hitlerove brkove.
Dikensova kuća na Gads Hilu imala je tajna vrata u vidu lažne police. Među lažnim knjigama bili su naslovi poput „The Life of a Cat“ u 9 tomova.
Izvor: interestingliterature.com