Kada sam se prošle godine preselila iz južne Kalifornije u Montreal – na udaljenost od skoro 3000 milja – znala sam da neću moći sve da spakujem. Tako sam prodala sav svoj nameštaj, opustošila orman i ratosiljala se svega što mi nije bilo apsolutno nepohodno za svakodnevno funkcionisanje. Zatim sam spakovala 15 kutija prepunih knjiga i poslala ih (uz ogromne troškove) u Kanadu. Mogla bih neko vreme da živim bez kauča – ali moje knjige su totalno druga priča. Zdravo, moje ime je Lara Rateford-Morison i ja sam bibliofil. Možda vam je poznat takav život.
Reč
bibliofil ima bukvalno značenje ljubitelj (
phile) knjiga (
biblio) – knjigoljubac. Ovaj termin se često koristi kako bi se opisale osobe koje prosto vole da čitaju, ali prema svom najpreciznijem značenju,
bibliofil označava nešto konkretnije: osobu koja izričito voli knjige – njihov izgled, njihov miris, dodir knjiga... Naravno, većina knjigoljubaca su i strastveni čitaoci, koji skupljaju (u redu... talože) knjige zato što delom vole i njihov sadržaj, njihove narative. Ali oni takođe vrednuju knjige kao zaseban predmet od kojih svaki ima zasebnu priču. U pitanju su čitaoci koji se nikada neće zadovoljiti elektronskom knjigom – kako li se hladan ekran tableta može uporediti sa raskupusanim, mirišljavim, obožavanim štampanim knjigama? Kako biste saznali da li ste blagosloveni (ili prokleti, u zavisnosti od vašeg stanovišta) osobinama istinskog knjigoljupca – nastavite sa čitanjem.
1. Posedujete u duplikatu svoje omiljene knjige – da biste jedan primerak mogli da pozajmljujete drugima
Određene knjige – one koje redovno čitam još od tinejdžerskih dana – imaju ogromnu vrednost. Naravno da ću poželeti da podelim to divno čitalačko iskustvo sa drugima. Ali ljudi nekad mogu biti kreteni! Šta ako pozajmim knjigu prijatelju i on joj napravi zečje uši? Šta ako izlomi riknu? ŠTA AKO JE IZGUBI? Zato ja imam
svoj primerak, i rezervni primerak koji pozajmljujem, tako da svi budu srećni i zadovoljni. Što je potpuno normalno, zar ne?
2. Sudite ljudima prema knjigama koje poseduju
Ma, haj'te. Svi to radimo. Zapravo, ja ne sudim ljudima toliko prema tome
koje knjige poseduju, koliko prema tome da li ih uopšte imaju ili nemaju. Nije mi bitno šta neko čita, ali neko ko nema
ni jednu jedinu knjigu verovatno je ork i ne sme mu se verovati.
3. Provodite previše vremena razmišljajući o organizaciji knjiga
Moje knjige su organizovane prema složenom sistemu koji je toliko logičan da ga samo ja mogu razumeti. Neke su poređane po azbučnom redu, neke po žanrovima, neke po boji.
4. Prodavnice polovnih knjiga unose vam radost
Polovne knjige su najbolje: one su jeftine, u njima se nalazi apsolutno isti tekst kao i u novijim izdanjima, a ponekad u njima možete pronaći tragove prethodnih vlasnika – beleške na marginama, bukmarkere, posvete... Sitne uvide u tuđe živote. Pravi knjigoljubac se nikada ne može zasititi tih dragocensoti. Dajte nam još!
5. Knjige posmatrate kao deo dekora vašeg doma
Zato što su knjige lepe. Prostor uvek izgleda zanimljivije, gostoprimljivije i ušuškanije kada je ispunjen knjigama.
6. Planirate da knjige iskoristite kao glavni motiv vašeg venčanja (ili ste to već obavili)
Za knjigoljupce, knjige predstavljaju veliki deo ličnog identiteta. Potpuno je prirodno da želite da budete okruženi njima za svoj bitan dan.
7. Vaša najveća želja (fantazija) je da imate biblioteku u kući koja izgleda kao iz crtanog filma „Lepotica i zver“
Po mogućustvu sa merdevinama. I da... kretaćete se po svojoj biblioteci skoro kao da plešete, u pravom zanosu...
8. Otputovali biste i na kraj sveta da vidite knjige i domove pisaca koji su ih napisali
Otišla sam veoma, veoma daleko od svoje kuće kako bih posetila mesta poput Havorta (mestašca u zapadnom Jorkširu gde su sestre Bronte živele) i ostrvo Princa Edvarda (gde je živela Lusi Mod Montgomeri i gde je su nastale knjige o En – junakinja romana „En iz Grin Gejblsa“). Ima nečeg magičnog u poseti mestima gde su nastale moje omiljene knjige, i prilici da se uživo vide biblioteke velikih književnika. Zato što, što je logično, veliki književnici su često i sami knjigoljupci.
9. Imate različita izdanja istih knjiga
Ja imam najmanje četiri različita izdanja romana „Gordost i predrasude“, uključujući pohabano izdanje u mekom povezu, skupoceni primerak u kožnom povezu, izvorno i ilustrovano izdanje. I svako od njih mi je neophodno u životu.
10. Trošite nezamislive sume novca na retke knjige
Da bi neko ispunio ovaj kriterijum mora imati nezamislivu sumu novca, ali verujem da ko god da je 2010. godine potrošio 11,5 miliona dolara na knjigu
Birds of America (Ptice Amerike) Džona Džejmsa Adubona mora biti tvrdokorni knjigoljubac.
Autor: Lara Rateford-Morison
Izvor: bustle.com
Prevod: Aleksandra Branković