Od istraga MI5 do jedanaestodnevnog nestanka, Agata Kristi je imala život interesantan poput svojih romana, prenosi sajt Mental Flos.
1. Počela je da piše krimiće kada joj je starija sestra rekla da u tome nije dobra – zapleti su joj bili previše komplikovani i mislila je da Agata neće biti u stanju da ih sve poveže.
2. Agata je volela da smišlja ideje dok se čvarila u ogromnoj viktorijanskoj kadi, grickajući jabuku. Prestala je sa tom navikom kada nije mogla da pronađe kadu koja joj se dopada. „Više ne prave kade poput onih. Odustala sam od te prakse“.
3. Osvrnuvši se na svoja brojna dela, Kristi je sebe nazvala „savršenom mašinom za kobasice“. Godinama se držala strogog rasporeda od dve knjige godišnje, uključujući jednu koju je objavljivala pre praznika i koja se reklamirala pod sloganom „Kristi za Božić“.
4. Agata je posle svoje smrti pomogla u rešavanju jednog zločina. Jedna devojčica je umirala od bolesti koju niko nije mogao da identifikuje, sve dok se sestra nije setila romana „The Pale Horse“ („Bledi konj“) koji je čitala. Agatin lik je bio žrtva trovanja talijumom i imao je brojne simptome slične devojčicinim. U poslednjem pokušaju da otkriju šta se desilo, devojčicu su testirali na talijum. Ispostavilo se da je imala deset puta viši nivo talijuma od normalnog. Devojčica se oporavila. Kasnije je utvrđeno da su pesticidi sa smrtonosnom supstancom redovno korišćeni oko njene kuće.
5. U zapletu dostojnom svojih romana, Kristijeva je 1926. nestala na 11 dana. Majka joj je nedavno bila umrla a, povrh toga, suprug ju je vrlo otvoreno varao. Agata je 3. decembra 1926. poljubila ćerku za laku noć, ušla u auto i otišla. Njeno napušteno vozilo pronađeno je nekoliko kilometara dalje ali je spisateljica nestala. Jezera su pretražena, 15.000 volontera je pročešljavalo oblast, a prisluškivao se i telefon Arčija Kristija. Oni koji su verovali da je Arči bio kriv bili su iznenađeni kada je Agata pronađena živa i zdrava nedelju i po dana kasnije u hotelu u Harogejtu, Engleska. Ali misteriji tu nije bio kraj. Ona nikada nije rekla zašto je nestala, što je izazvalo brojne spekulacije. Da li je posle saobraćajne nesreće patila od amnezije? Da li je to bio marketinški trik za novu knjigu? Da li je želela da mužu preljubniku smesti za ubistvo? Nikada nećemo znati jer Agata nikada ništa nije rekla. To što se u hotelu prijavila pod prezimenom Neli, prezimenom suprugove ljubavnice, takođe nije imalo nikakvog značaja za istragu.
6. Pre nego što im je brak propao, Agata i Arči su bli među prvim Britancima koji su probali surfovanje. Agata nije mogla da dočeka da se oproba u novom sportu kada su ona i Arči 1922. posetili Havaje. „Postala sam ekspret, bar sa evropske tačke gledišta. Trenutak kompletnog trijumfa bio je dan kada sam se održala na dasci i stigla stojeći na njoj do obale“, napisala je u svojoj autobiografiji. Bila je oduševljena i što je kupila „predivnu, malecnu, smaragd-zelenu, vunenu haljinu za kupanje koja je radost mog života i u kojoj, kako mi se čini, izgledam veoma dobro“.
Stručnjak Muzeja britanskog surfovanja tvrdi da je jedini drugi Britanac koji je pre Kristijevih surfovao bio princ Edvard.
7. Osim 66 romana i 15 zbirki kratkih priča, Kristi je napisala i šest ljubavnih romana pod imenom Mari Vestmakot. To nije bio njen jedini pseudonim. Prvobitno je urednicima svoja dela slala uz potpis „Monosilaba“.
8. Jedna od Agatinih knjiga bila je preblizu istini tokom Drugog svetskog rata. Zapravo, toliko blizu da je MI5 pokrenuo istragu. U romanu „N or M“ („N ili M“) lik po imenu major Blečli tvrdi da zna ključne britanske ratne tajne. Ispostavilo se da je Agatina dobra prijateljica Dili Noks bila poznati razbijač šifri u Blečli Parku, pa su se insajderi u MI5 zapitali da li su tajne koje zna fiktivni lik zapravo pravi detalji koje je Noksova otkrila. Noksova je demantovala da je bilo šta ispričala Kristijevoj, ali MI5 nije bio ubeđen. Ako spisateljica ništa nije znala, zašto je liku dala ime po specifinoj lokaciji? Noksova je pristala da je pita i čini se da je MI5 bio zadovoljan odgovorom: „Blečli? Draga, zaglavila sam se tamo u vozu iz Oksforda za London i osvetila sam se nazvavši tako jednog od mojih najmanje dopadljivih junaka“.
9. Kristin čuveni belgijski detektiv Herkul Poaro je jedini fiktivni lik kome je izašla čitulja u
Njujork tajmsu.
10. Njena junakinja – detektivka usedelica Mis Marpl zasnovana je, delom, na njenoj baki i njenim drugaricama, „starim damama koje sam sretala u brojnim selima gde sam odlazila kao devojka“.
11. Kristin drugi suprug Maks Malovan bio je čuveni britanski arheolog. Kristi je obožavala da ga prati na iskopavanjima i radi kao njegov asistent, čisteći predmete, sklapajući delove grnčarije i pomažući u katalogiziranju. Jednom prilikom rekla je Malovanu da žali što se kao mlada nije bavila arheologijom jer bi imala više znanja o tome kao starija. On je odgovorio: „Zar ne vidiš da u ovom trenutku znaš više o praistorijskoj grnčariji od bilo koje žene u Engleskoj?“
Autor: Stacy Conradt
Izvor: mentalfloss.com
Fotografije preuzete sa sajta mentalfloss.com