Slušajte: „finansijski triler“ nije oksimoron. Ako išta, finansijski tileri mogu biti eksplozivni, napeti, sofisticirani i originalni. Dok neki možda prevrću očima pri pomisli da čitaju o akcijama i obveznicama, svet visokih finansija je teritorija koja je zrela – i premalo korišćena – za trilere. Evo pet razloga za to:
1. Novac pokreće zločine sa najvećim ulozima
Iza svakog velikog kriminalca – gospodara droge, korumpiranog političara, filmskog producenta koji napastvuje mlade glumice – stoji velika količina novca, a i iza svake velike novčane sume je banka. Najdirektniji način da pratite uspešnog zlikovca je preko njegovog/njenog novca – a najlakši način da ih zaustavite je da im presečete finansijski izvor.
Naravno, čitati izveštaje iz banaka zvuči suvoparno – osim ukoliko ti izveštaji ne dokazuju da je tajno finansiran rat, potkupljen političar ili se ilegalno prodaje oružje. Bankari imaju pristup neverovatnim količinama informacija. Izveštaji iz banke mogu potvrditi postojanje raznoraznih nezakonitih veza i transakcija. Smeštajući triler u banku, dobijate pristup svim tim podacima – i možete to koristiti kao polaznu tačku istraživanja svega: od trgovine drogom preko ratnih zločina do pokradenih izbora. Novac podiže ulog kod svakog zločina. Svaki triler može da sadrži finansijski element koji bi koristio za dalji zaplet – i podizanje tenzije.
2. Ljudi nemaju priliku često da vide svet finansija
Deo zabave za čitaoce je što mogu da zavire u svet kome inače nemaju pristup. Finansije mogu biti ekskluzivne i zastrašujuće – i zato su odličan dodatak trileru. Pomislite samo na sve te privatne sastanke, brojne izveštaje i poverljive razgovore koji uključuju finansije. Ima li čega uzbudljivijeg od pripadanja tajnom svetu, makar i na nekoliko stotina stranica?
3. Svet visokih finansija je glamurozan
Njujork! Hong Kong! Ženeva! Kajmanska ostrva! Trileri smešteni u finanskijske svetove mogu se odvijati na raznim glamuroznim mestima. A ko ne voli dodir luksuza u romanima? Pre svega, trileri bi trebalo da budu zabavni – i beg iz svakodnevnice. Kroz njih ćete putovati od Ženeve, preko Pariza i Londona, do Njujorka – većim delom je to bio prvatni let. Takođe ćete prisustvovati fenomenalnim zabavama, čitati o luksuznim skijalištima, naučiti nešto o skupocenima vinima i automobilima, itd. Svet u kome žive bogati može biti lep i zavodljiv koliko i opasan – i zato je toliko zanimljivo o njemu pisati (i čitati).
4. Postavljanje dubokih etičkih pitanja
Svi moji romani istražuju korupcijski uticaj novca. Kada triler smestite u svet finansija, neizbežno postavljate pitanje o tome kako novac menja ljude. Kopajući dublje kroz takva etička pitanja podižete roman iz obične napete priče na nivo mnogo dubljeg štiva koje podstiče na razmišljanje i ostaje duže u mislima čitalaca.
5. Ovo nije oblast o kojoj se često piše
Postoji toliko sjajnih pravnih i političkih trilera, ali finansije ostaju i dalje veoma neistražena teritorija. Od 2008. godine, vesti o finansijama su postale mnogo češće – i serije poput „Billions“ i filmovi kao što je „Arbitraža“ prate taj trend. Iako postoji mnogo sjajnih dokumentarističkih knjiga o finansijama (mnoge od njih se čitaju kao trileri), još uvek nema mnogo romana smeštenih u banke ili onih u kojima je finansijer negativac ili protagonista. Smestiti roman u nišu „finansijskih trilera“, odvaja ga od ostalih na polici – i lako može zapasti za oko čitaocima koje sve više zanima ova tema.
Izvor: signature-reads.com
Prevod: Dragan Matković