Laguna - Bukmarker - 6 slavnih pisaca koji ništa nisu zaradili od svog stvaralaštva - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

6 slavnih pisaca koji ništa nisu zaradili od svog stvaralaštva

Predstava o piscu bez prebijene pare ukorenjena je u javnosti. Izmučeni umetnici koji pišu dok se ne sete da nešto pojedu, a zatim jedu premalo da ne bi opteretili svoj propali budžet.



Mada takva slika ne pristaje većini pisaca, bilo je nekoliko neverovatno slavnih autora koji jedva da su nešto zaradili od pisanja. To ih nije sprečilo da postanu neki od najcenjenijih pisaca i pesnika svih vremena. Predstavljamo vam šest takvih autora.

H.P. Lavkraft

Lavkraft je bio američki pisac čiji je rad na „uvrnutim pričama“ ostavio trajan uticaj. Njegovi Ktulu mitovi, zbirka međusobno povezanih novela i kratkih priča, nadahnuli su Stivena Kinga i Alana Mura. Pridev „lavkraftovski“ počeo je da služi da opiše posebnu vrstu kosmičkog horora a Ktulu se često pojavljuje u popularnoj kulturi.

Uprkos tome što je bio pisac čitavog života, nikada od svojih dela nije zarađivao dovoljno novca da bi mogao da podmiri osnovne troškove i kad je bio najsiromašniji bio je primoran da preskače obroke da bi mogao da priušti poštanske marke. Morao je da odustane od planiranog projekta sa Harijem Hudinijem, koji je trebalo da mu donese dosta novca, zbog Hudinijeve smrti. Nedostatak osećaja za posao ga je takođe koštao. Tako je jednom propustio da odgovori izdavaču koji se raspitivao da li ima spreman neki roman.

Lavkraft, koga nikada nije napustila želja da zarađuje kao pisac, umro je 1937. od tumora u  46. godini.

"Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn"  – „Zov Ktulua“
(Prevod: u ovoj kući u gradu R’lyeh, mrtvi Ktulu snevajući čeka) 
 
Franc Kafka

Kafkino delo se često bavi otuđenjem u vladavini birokratije, vizantijskim sistemima koji rade zarad sebe, i izolovanošću modernog života. Među njegovim delima su „Preobražaj“ i „Proces“ koji su inspirisali egzistencijalističke filozofe i imali takav uticaj na književnost da je reč „kafkijansko“ stvorena da opiše njegov stil.

Kao i Lavkraft, Kafka je tokom života objavio neka dela. Međutim, najveći broj njih zadržao je za sebe, i naredio je da se spale posle njegove smrti. Umesto toga, njegovi prijatelji su otišli kod izdavača. Ne uspevajući da se izdržava pisanjem, Kafka je radio poslove koji su mu omogućavali da piše uveče, a napuštao one koji su mu oduzimali previše vremena. Imao je dug, relativno uspešan period kao službenik osiguranja u agenciji za bezbednost na radu, gde je možda izumeo radnički šlem.

Kafka je bio relativno nepoznat tokom života, ali postao je slavan gotovo odmah posle smrti od tuberkuloze u 40 godini.

„Kad se Gregor Samsa jednog jutra prenuo iz nemirnih snova, ugledao je sebe u postelji pretvorenog u ogromnu bubu.“ – „Preobražaj“
 
Emili Dikinson

Emili Dikinson je bila američka pesnikinja koja je napisala gotovo 1800 pesama, od kojih je svega desetak objavljeno tokom njenog života a i one znatno prerađene. Posle njene smrti poezija joj je neprekidno objavljivana i visoko je cenjena.

Dikinson je puno pisala tokom američkog građanskog rata i održavala prepisku sa mnogima da bi stekla uvid u to kako drugi vide njen eksperimentalni stil. Kao i Kafka, tražila je da njeni papiri budu spaljeni posle smrti. Srećom po nas, kada je 1886. godine umrla, nisu održali obećanje koje su joj dali. Njena mlađa sestra otkrila je neobjavljene pesme i dala ih u štampu četiri godine kasnije.

„Because I could not stop for Death – 
He kindly stopped for me – 
The Carriage held but just Ourselves – 
And Immortality."
– Because I Could Not Stop for Death

„Jer ne stigoh ustavit se pred Trenutnom Smrti
On ljubazno preda mnom je zast’o
U kočiji uz nas još samo -
Besmrtnost zauze mesto“ 
– „Jer nisam mogla za Smrt stati“ 
 
Marsel Prust

Francuski pisac ranog 20. veka, Prust je najpoznatiji po svom monumentalnom delu „U traganju za izgubljenim vremenom“, koje je u potpunosti objavljeno tek posle njegove smrti. Često se smatra jednim od najvećih romana ikada napisanih.

S pola srca je radio druge poslove. Tako je jednom radeći u biblioteci, uzeo toliko dugo bolovanje da su svi pretpostavili da je dao otkaz. Živeo je sa svojom majkom i bakom, a zatim od nasledstva koje su mu ostavile. Iako je Prust zaradio nešto kao pisac, njegovo delo dobilo je puno priznanje tek posle njegove smrti.

„Od patnje se možemo izlečiti tek kada je u potpunosti doživimo.“ - „U traganju za izgubljenim vremenom“

Edgar Alan Po

Po je bio majstor gotskog horora i tvorac detektivskog žanra. Njegova dela su obavezna literatura u američkim učionicama a najpoznatije mu delo „Gavran“, snimljeno je i parodirano nebrojeno puta.

„Gavran“ je bio neverovatno popularan posle izdavanja i doneo je pesniku 9 dolara. Bio je prvi značajni američki pisac koji je pokušao da živi samo od pisanja. No često to nije bio u stanju, pa je radio nekoliko poslova tokom života. U delirijumu, pronašli su ga u bari u Baltimoru i umro je u obližnjoj bolnici od još uvek neobjašnjenih uzroka. Dodatna uvreda mu je naneta posle smrti, kada ga je jedna popularna biografija prikazivala kao degenerika i zaradila ogroman novac ukaljavši zauvek sliku o njemu.

„Ghastly grim and ancient raven wandering from the Nightly shore —
Tell me what thy lordly name is on the Night’s Plutonian shore!”
Quoth the raven, 'Nevermore.'"  – The Raven

„Strašni, mračni Gavran ti si, što sa žala Noći stiže,
Kako te na žalu zovu hadske noći otkud stiže?
Reče Gavran: „Nikad više““.
 
Fridrih Niče

Nemački filozof, jedan od preteča egzistencijalizma, Niče je imao ogroman uticaj na filozofiju, politiku i popularnu sliku o filozofima. Na njegovo delo se često pozivaju ljudi koji nemaju pojma o čemu pričaju, i ostao je filozof dobro poznat čak i onima koji nikada nisu učili filozofiju.

Napustio je akademsku karijeru, iako je odmah posle fakulteta postavljen za profesora, da bi pokušao da živi kao nezavisan pisac i filozof. Nije uspevao da zaradi novac od svojih knjiga i često je molio prijatelje za pomoć. To ga nije pokolebalo i na vrhuncu svoje stvaralačke moći izbacivao je po jednu knjigu vrhunskog kvaliteta godišnje. U vreme svoje smrti, postigao je izvesnu slavu, ako već ne bogatstvo.

„Ja nisam naprosto čovek, ja sam dinamit” - „Ecce Homo”
 
Izvor: bigthink.com


Podelite na društvenim mrežama:

mir je sve što nam treba predstavljena knjiga povratak u mir siniše ubovića laguna knjige Mir je sve što nam treba – predstavljena knjiga „Povratak u mir“ Siniše Ubovića
20.09.2024.
Nije postojao bolji način da Siniša Ubović dođe na promociju svoje knjige „Povratak u mir“, na koju je zbog velike gužve u gradu (čitaj igrala je Crvena zvezda) kasnio 15 minuta, nego da na delu prove...
više
ante tomić volim da kod čitalaca stvorim ugodno osećanje laguna knjige Ante Tomić: Volim da kod čitalaca stvorim ugodno osećanje
20.09.2024.
Govori se često da nas izbeglice ugrožavaju, da će uništiti naš način života i kulturu. Meni je bilo bitno da napišem da smo se mi na Mediteranu uvek mešali, da je ovo naš zajednički zavičaj, i hrišća...
više
predstavljanje knjige put carstva vranama na radost 24 septembra laguna knjige Predstavljanje knjige „Put carstva: Vranama na radost“ 24. septembra
20.09.2024.
U utorak 24. septembra od 18 sati u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC biće predstavljena knjiga Mladena Nestorovića „Put carstva: Vranama na radost“.   O knjizi će, pored autora, govo...
više
prikaz romana zmajeva žena ane atanasković  laguna knjige Prikaz romana „Zmajeva žena“ Ane Atanasković:
20.09.2024.
Često se setim da je moja nastavnica srpskog jezika, koja mi je i dan-danas uzor, rekla da profesori književnosti ne moraju da znaju sadržaj svih književnih dela koja su pročitali nego treba da budu o...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.