U Narodnom pozorištu u petak, 11. aprila, uručene su nagrade „Zlatni beočug“, koje dodeljuje Kulturno-prosvetna zajednica Beograda za trajan doprinos kulturi srpske prestonice. Među dobitnicima nagrade je i publicista i scenarista Aleksandar Gajović.
Dobitnici „Izvanrednog zlatnog beočuga“ izrazili su zadovoljstvo što su se našli među 800 pojedinaca i institucija koji su do sada poneli to priznanje.
Aleksandar M. Gajović rođen je 26. decembra 1951. godine u Beogradu, gde je stekao osnovno, srednje i visoko (diplomirao na Pravnom fakultetu) obrazovanje. Kao srednjoškolac, nastupao je u mjuziklu „Kosa“ na sceni Ateljea 212. Vremenom postaje saradnik u većini Politikinih izdanja, da bi osamdesetih godina stalni angažman stekao u Politici Ekspres. U novinskoj kući Politika je 1987. godine imenovan za glavnog i odgovornog urednika časopisa Pop-Rok. Nešto kasnije pokreće periodični Huper, koji ubrzo postaje jedno od najtiražnijih domaćih ilustrovanih izdanja. U međuvremenu postaje i glavni urednik Sveta kompjutera. Početkom devedesetih se našao u četvoročlanom timu koji osniva i programski utemeljuje RTV Politiku, u kojoj obavlja poslove pomoćnika glavnog i odgovornog urednika. Televizijsku karijeru autorski, scenaristički i voditeljski nastavlja na Trećem kanalu RTS-a, a onda i Prvom programu RTS-a, odnosno Yu-info kanalu. U tom delu svoje karijere ostao je upamćen kao autor i voditelj kultne emisije „Baš lično“. U tom periodu je napisao i svoju prvu dramu, „Porota“. Kao afirmisana ličnost iz oblasti novinarstva i kulture, zastupljen je u knjizi „Ko je ko u Srbiji“. Dobitnik je godišnje Poltikine nagrade „Huper“ i Zlatne značke kulturno prosvetne zajednice Srbije. Objavio je knjige enciklopedijsko-leksikografskog sadržaja „Ljudi i događaji koji su obeležili čovečanstvo“ i „Veliki istorijski vremeplov“, koju kao kapitalno delo enciklopedistike objavljuje IP Laguna. Autor je dela monografije „Dom omladine Beograda 1964–1994“, kao i zbirke televizijskih kolumni „Televizijski pogled iskosa“. Pune dve godine je bio savetnik u Ministarstvu kulture i informisanja (2011–2013), a danas je glavni i odgovorni urednik Ilustrovane Politike.
Kako je saopšteno iz KPZB-a, žiri od 17 članova doneo je odluku o nagradama za trajni doprinos kulturi Beograda.
Prisutnima u punoj sali Narodnog pozorišta obratili su se predsednik i generalni sekretar KPZ Beograda prof. Milovan Vitezović i Živorad Ajdačić, a nakon uručenja nagrada priređen je umetnički program u kome su učestvovali neki od laureata.