Laguna - Bukmarker - Amazon, e-knjige i „poljubi-pa-ostavi“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Amazon, e-knjige i „poljubi-pa-ostavi“

Početkom juna, Lisa Kesler, autorka paranormalnih ljubavnih romana, ulogovala se na Kindle Direct Publishing kako bi proverila zaradu za prethodni mesec. Na svojoj stranici videla je nešto što nikada ranije nije videla za 11 godina koliko se bavi pisanjem: negativnu zaradu.

Foto: Freepik

Razlog za negativnu zaradu? Vraćanje e-knjiga.

Autori se žale zbog politike Amazona o vraćanju e-knjiga, sistema koji, po njihovim rečima, dozvoljava čitaocima da „kradu“ od autora koji samostalno objavljuju svoje knjige. Trenutna politika Amazona o vraćanju e-knjiga daje mogućnost čitaocima da „ponište slučajno naručenu knjigu u roku od sedam dana“. Ali, nekim čitaocima, sedam dana je više nego dovoljno da pročitaju knjigu i vrate je nakon što su je pročitali, čime Amazon suštinski tretiraju kao biblioteku.

Kada korisnik Amazona vrati e-knjigu, honorar koji je plaćen autoru prilikom kupovine oduzima se od njegove ukupne zarade. Može se dogoditi da autori završe sa negativnim saldom kada kupac vrati knjigu nakon što je Kindle Direct Publishing već isplatio autora, kaže portparol Amazona.

Autori i čitaoci žele da promene politiku

Rea Foks, ljubiteljka knjiga iz Luizijane, pokrenula je peticiju za promenu ovakve politike kada je na društvenim mrežama primetila „praktične savete“ koji čitaocima objašnjavaju kako da se zloupotrebi Amazonova politika povraćaja i da se knjige čitaju besplatno. Do danas je peticiju potpisalo skoro 70.000 ljudi.

Keslerova kaže da je pre ovog trenda „čitanja i vraćanja“ obično imala jednu ili dve vraćene knjige mesečno, što je pripisivala iskrenim greškama prilikom kupovine. Sada zbunjeno primećuje kako se vraćaju celi serijali.

„Stvarno sam se iznervirala“, kaže ona. „Pitaš se da li možeš dovoljno da zaradiš da preživiš ako se ovo nastavi, i to te stvarno obeshrabri.“

Kristi Bromberg, autorka ljubavnih romana, kaže da je u poslednja dva meseca imala više vraćenih knjiga nego za čitavih osam prethodnih meseci.

Oni koji zagovaraju praksu čitanja i vraćanja misle da tako „podvaljuju Amazonu“, a zapravo samo nanose štetu autorima, kaže Eva Kril, autorka fantastike koja svoja dela objavljuje pod imenom E. Dž. Kril.

„Moja knjiga se može naći u biblioteci. Ako neko hoće da je pročita besplatno – može“, kaže Krilova. „Ali, ako je kupite i navedete me da pomislim kako sam nešto zaradila, a onda mi se ta zarada oduzme, to mi izgleda kao krađa.“

Autorka naučne fantastike i fantastike, Nikol Givens Kurc, kaže da strepi da će se ovaj trend nastaviti.

„Ako ljudi nastave da promovišu [čitanje i vraćanje e-knjiga], to će se odraziti na moje prihode, što utiče na moj kvalitet života i sposobnost da brinem o svojoj porodici“, kaže. „Čini mi se da čitaoci zapravo ne razumeju ili ne vide osobu iza proizvoda.“

Amazonova politika ističe se među ostalim velikim brendovima

Od pet najvećih prodavaca e-knjiga, Amazon je jedini koji kupcima daje mogućnost da nesmetano vrate e-knjige u roku od sedam dana. Neki drugi prodavci imaju fleksibilnu politiku vraćanja, ali zahtevaju dodatne korake – Kobo i Apple iBooks zahtevaju da kontaktirate korisnički servis da biste proverili da li to što ste kupili može da se refundira. Barnes & Noble i Smashwords ne dozvoljavaju vraćanje e-knjiga.

Povrh svega, e-knjige su jedini digitalni proizvod za koji Amazon dozvoljava mogućnost vraćanja.

„Nije mi potpuno jasno zašto digitalni filmovi i digitalna muzika ne mogu da se vrate, dok za digitalne knjige imate sedam dana da ih čitate i da ih vratite“, kaže Keslerova. „Meni to nema smisla. I e-knjiga je digitalni proizvod.“

Kesler, Givens Kurc, Kril i drugi autori takođe predlažu da Amazon ograniči vraćanje na osnovu toga koliko je kupac pročitao – recimo, ako pročita više od 20% knjige, više ne može da je vrati.

„Amazon ima za cilj da obezbedi najbolje moguće iskustvo za kupce i autore. Imamo politike i mehanizme kojima se sprečava zloupotreba politike vraćanja e-knjiga. Uvek slušamo povratne informacije i analiziramo sve zamerke koje dobijamo“, rekao je portparol Amazona.

Ovi autori su ipak odani svojim čitaocima i nadaju se da će oni koji vraćaju knjige shvatiti koliko je ovakva praksa štetna.

„Autori vole čitaoce. Oni su nam izvor života“, kaže Čed Rajan, pisac horora i fantastike. „Nadam se da će čitaoci razumeti da influenseri na TikToku i Fejsbuku možda znaju sve moguće načine kako da od Amazona uzmete knjige i da ih ne platite, ali time ne nanose štetu Amazonu.“

„Čitaoci i pisci simbiotski su povezani i većina čitalaca su sjajni ljudi“, kaže Keslerova. „Najbolje što je proizašlo iz ovog velikog skandala jeste to što su čitaoci stali uz pisce, a to piscima neverovatno mnogo znači.“

Autor: Diana Švarc
Izvor: npr.org
Prevod: Borivoje Dožudić


Podelite na društvenim mrežama:

otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.