U aleksinačkoj biblioteci „Vuk Karadžić“ i u porti Crkve Sveti Prokopije u Prokuplju prošle nedelje predstavljeni su romani Branislava Jankovića „O vukovima i senkama“ i „Suze Svetog Nikole“.
Roman „O vukovima i senkama“ mogao bi se nazvati istorijsko-religioznim trilerom, pod uslovom da se „istorijsko“ i „religiozno“ posmatra van normi, načela, dogmi i istorijskih čitanki. Poznati likovi srpske istorije u imaginarnim situacijama predstavljaju traganje samog autora za pukotinama u verovanju ljudi, od hrišćanstva, preko komunizma do demokratije.
Knjiga „Suze Svetog Nikole“ je priča o stanovnicima sela Studenac koji su početkom XX veka preživeli velika duševna iskušenja. Roman je napisan u formi dnevnika koji je pisao glavni junak Gmitar Milošević a koji čita Sveti Nikola devedeset godina kasnije i priseća se događaja koje dnevnik opisuje.
„Janković u svojim romanima opisuje sudbine prožete gresima i otkriva puteve iskupljenja, a najviše duševne čistote podario je onima koje u životu najviše žigošu“, rekla je novinarka Vesna Filipović na promociji u Aleksincu.
„Iako na prvi pogled deluje mračnjački i mistično – tajnovito, knjiga ’Suze Svetog Nikole’ je u stvari optimistična, bajkovita priča, koja bi slikovito mogla da se opiše scenom mrklog mraka koji se pred našim očima razdanjava“, reči su pesnika Danijela Jovanovića na promociji u Prokuplju.