Laguna - Bukmarker - „Crvene duše“: U službi cenzure - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

„Crvene duše“: U službi cenzure

Vladimir Sergejevič Katuškov je rođen u znaku književnosti. Otac mu je bio profesor, a majka nastavnica zaljubljena u dobru literaturu. Insistirala je da sinu daju ime u čast Majakovskog nadajući se da će i njeno čedo jednoga dana krenuti stopama slavnog pesnika. Međutim, život nekada ne igra baš onako kako mi to poželimo. Mesec dana nakon što je Vladimir Katuškov rođen, Majakovski je izvršio samoubistvo i usvojena je odluka o formiranju gulaga u kojima će, u decenijama koje dolaze, svoje književne karijere okončati mnogi spisatelji.

Iako, uprkos želji majke, nikada nije postao književnik život Vladimira Katuškova bio je posvećen pisanoj reči. Zaposlen u Odeljenju za književnost i izdavaštvo, poznatom i po skraćenici Glavlit, ceo svoj radni vek proveo je čitajući sve što je vezano za književnost. Bila je to njegova dužnost. Da čita najbolja dela i da ih cenzuriše.

Vladimir Katuškov je, na sramotu svoje majke, bio cenzor i tu svoju dužnost je obavljao punih trideset i pet plodnih godina. Od Staljina do Gorbačova. Uživao je čitajući dobru literaturu koju je znao da ceni, dok je cenzuru, kao pravi profesionalac, obavljao lišen osećanja.

Za dobrim delima znao je da posegne i u skladišta zabranjenih i zaplenjenih knjiga. Sa dugogodišnjom devojkom je čitao samizdate koji su se širili u književnim krugovima. Ponekad je čak znao i da propusti da cenzuriše neku priču ili časopis (uvek se trudeći da neko drugi bude odgovoran za ovo). Znao je Katuškov i da prijavi nesavesnog kolegu i da mu na taj način osigura besplatnu kartu do najdaljeg gulaga ili da dopusti da mu najbolji prijatelj, štiteći ga, završi u ludnici.

Nekoliko puta je čak i sam pokušao da napiše neku zabranjenu reč, ali se nikada nije odvažio da rizikuje bilo šta i da je pusti u promet.

Sa druge strane, poput antipoda Katuškovu, nalazi se Mihail Ljušin. Nepoznat, neuhvatljiv, nevidljiv, skriven i genijalni subverzivni književni stvaralac za kojim već decenijama traga Konstantin Sverldov, bezbednjak zadužen za Solženjicina i ostalu nepoštenu inteligenciju. Ljušin decenijama objavljuje, a tajne službe nisu uspele ni da naslute o kome se radi.

Negde između Katuškova i Ljušina nalazi se celokupna sovjetska književna scena druge polovine dvadesetog veka. Ovo je i tema romana Crvene duše francuskog književnika Pola Grevejaka. U pitanju je neka vrsta poludokumentarstičke proze gde je Katuškov samo nominalno u centru događaja. Pišući o njemu autor uspeva da obuhvati sve događaje koje je Rusija prešla od Staljinove smrti do Putinovog krunisanja.

Književnost, cenzura, servilnost, hrabrost, odvažnost, kukavičluk, sramota, ponos, borbenost, odustajanje, stvaralaštvo, religija, ateizam, Šolohov, Simonov, Pasternak, Solženjicin, igre mačke i miša, paranoje, šizofrenije, političke promene, geopolitički odnosi, Staljin, Hruščov, Brežnjev, Andropov, Gorbačov… Sve ove elemente je Pol Grevejak uspeo da ubaci u roman „Crvene duše“ rizikujući da, na trenutke, priča deluje previše nekoherentno i razvučeno. Ipak, kada se stigne do kraja romana vidi se kako se svi delovi gotovo savršeno uklapaju u jednu celinu.

„Crvene duše“ su priča o političkoj mašineriji koja je usmerena da uništi svaki vid pobune, naročito kroz književno stvaralaštvo, kao i o mestu i (ne)snalaženju pojedinca u toj borbi. Kako napraviti kompromis između onoga što jesmo i onoga što moramo da budemo ako želimo da preživimo, kako pomiriti unutrašnje i spoljašnje želje za samoodržanjem, kako prevariti (auto)cenzuru i kako sačuvati zdrav razum „kad ga oko tebe gube i osuđuju te“… Roman „Crvene duše“ pokušava da ponudi neki od mogućih odgovora na ova pitanja.

Piše: Milan Aranđelović

Izvor: bookvar.rs


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
prikaz knjige budućnost geografije zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku  laguna knjige Prikaz knjige „Budućnost geografije“: Zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku!
19.09.2024.
Zahvaćeni surovim vrtlogom silnih svetskih političkih, društvenih i ekonomskih previranja koja su posebno dobila na jačini proteklih desetak godina, svi se mi verovatno svakodnevno zapitamo kako li će...
više
prikaz mladih kritičara čuvari krune cara dušana  laguna knjige Prikaz mladih kritičara: „Čuvari krune cara Dušana“
19.09.2024.
Na samom početku knjige car Dušan na samrti daje svešteniku Teodosiju svoju krunu i blago da ih sakrije. Ali to nije bilo kakva kruna. Pisac nas iznenađuje time što nas vodi još unapred, pa smo sa des...
više
marina vujčić želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida laguna knjige Marina Vujčić: Želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida
19.09.2024.
Marina Vujčić, nagrađivana spisateljica, dramatičarka i urednica, autorica prije nekoliko mjeseci izdanog romana „Sigurna kuća“, bila je među hrvatskim sudionicima 12. Festivala svjetske književnosti ...
više
intervju bojan leković nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim laguna knjige Intervju Bojan Leković: Nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim
19.09.2024.
Gotovo nestvarno zvuči podatak da je pisac i osnivač CEO najznačajnije srpske oglasne kompanije KupujemProdajem, koja je od 2008. godine do danas izrasla u najsnažniju internet platformu u Srbiji...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.